Рішення № 85883936, 15.11.2019, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.11.2019
Номер справи
346/1680/19
Номер документу
85883936
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 346/1680/19

Провадження № 2/346/1283/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі головуючого судді Калинюка О.П.

з участю: секретаря Гайової Г.Ф.

представника позивача Халуса А.Г.

представників відповідачів ОСОБА_3, Гречко Х.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Фонду державного майна України, відкритого акціонерного товариства "Коломиясільмаш" про стягнення заборгованості по заробітній платі, визнання незаконним і скасування наказу виконуючого обов`язки голови правління ВАТ «Коломиясільмаш», -

В С Т А Н О В И В:

свої вимоги з урахуванням їх збільшення позивач обґрунтовує тим, що на підставі Статуту та рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Коломиясільмаш» вiд 10.04.2003 року Фондом державного майна України 20.05.2003 року укладено контракт № 559 з позивачем як з головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» на строк з 20.05.2003 року до наступних загальних зборів акціонерів цього підприємства. Наказом цього Фонду вiд 22.05.2003 року № 838 «Щодо заміни голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» позивача призначено головою правління вказаного товариства. Пунктом 1.2. цього контракту передбачено, що він є трудовим договором, на його підставі виникають трудові відносини між керівником та вищим органом товариства, які з боку останнього реалізуються виконавчим органом товариства (правлінням). Кодекс законів про працю України, інші нормативні акти, що регулюють трудові правовідносини, поширюються на взаємовідносини сторін за цим контрактом і ним передбачено, що за виконання обов`язків керівнику щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів товариства.

Ухвалою Господарського суду Iвано-Франківської області вiд 12.02.2003 року у справі № Б-7/49 порушено справу про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш», а ухвалою цього ж суду вiд 04.12.2003 року введено процедуру санації цього товариства строком на 6 місяців та призначено керуючим санацією позивача як голову правління. Надалі відповідними ухвалами вказаного суду строк санації продовжувався. Ухвалою цього ж суду вiд 25.05.2017 року у справі №Б-7/49-21/160 позивача звільнено вiд виконання обов`язків керуючого санацією цього товариства, а ухвалою від 06.06.2017 року покладено такі обов`язки на розпорядника майна ВАТ "Коломиясільмаш», арбітражного керуючого ОСОБА_3

Ухвалою зазначеного суду вiд 18.07.2017 року позивача усунуто вiд виконання обов`язків керуючого санацією ВАТ « Коломиясільмаш», а ухвалою вiд 17.01.2019 року провадження в справі про банкрутство цього товариства припинено. Однак, звільнивши та усунувши позивача вiд виконання обов`язків керуючого санацією, Господарський суд Iвано-Франківськоi області не звільнив його з посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш». Фонд державного майна України також не звільнив позивача з цієї посади.

Тому позивач вважає, що вказаний контракт №559 вiд 20.05.2003 року, укладений ФДМУ з ним як з головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» на вищевказаний строк є чинним i підлягає належному виконанню його сторонами, у тому числі i в частині оплати праці. З жовтня 2017 року нарахована йому заробітна плата не виплачувалась. Так, за період з 01.10.2017 року по 31.12.2018 року відповідачем нарахована, але не виплачена заробітна плата в розмірі 228 028, 64 грн., що підтверджується відповідною довідкою про заборгованість.

Крім того, позивач вважає незаконним підписаний ОСОБА_3 наказ від 10.05.2019 року № 12 «Про скасування табелiв обліку робочого часу» за період з 01.10.2017 року по 17.01.2019 року в частинні, що стосується позивача, оскільки для скасування таких табелів не було фактичних i юридичних підстав, адже наказ Фонду державного майна України вiд 22.05.2003 року № 838 «Щодо заміни голови правління ВАТ «Коломиясільмаш», яким позивача призначено головою правління цього товариства, діє у його первісній редакції, оскільки не змінювався, не скасовувався i не припиняв чинності. Посилання ОСОБА_3 на пункт 2 наказу ФДМУ вiд 24.09.2009 року № 1500, в якому зазначено, що контракт вiд 20.05.2003 року № 559 вважати таким, що втратив чинність, не спростовує факту правомірного перебування позивача на посаді голови правління згідно з вказаним наказом ФДМУ від 22.05.2003 року № 838. В оспорюваному наказі від 10.05.2019 року № 12 міститься посилання на ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», однак, не зазначено в якій саме редакції застосована норма цього Закону.

19.01.2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вiд 22.12.2011 року № 4212-VI, у відповідності до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень якого його положения застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яках порушено після набрання чинності цим Законом. Однак, провадження в справі про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» порушено до набрання чинності вказаним Законом вiд 22.12.2011 року. Тому в процедурі санації ВАТ «Коломиясільмаш» застосовуються положення Закону Украни "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, яка була чинною до 18.01.2013 року включно. Статтею 53 вказаного Закону передбачено, що керуючий санацією - керівник боржника виконує повноваження керуючого санацією без ліцензії i отримує заробітну плату в тому ж розмірі, в якому він її отримував до призначення керуючим санацією.

Факт виконання позивачем обов`язків голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних ociб від 18.03.2019 року, де у відомостях про органи управління вказаного товариства його зазначено в якості підписанта, а також про вказаний факт свідчать підписані позивачем внутрішні та вихідні документи, надіслана йому кореспонденція в ході фінансово-господарської діяльності цього товариства, в тому числі в період з 01.10.2017 року по 17.01.2019 року.

Тому позивач просить: визнати незаконним та скасувати наказ виконуючого обов`язки голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» ОСОБА_3 «Про скасування табелів робочого часу» від 10.05.2019 року № 12; стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по заробітній платі за період з 01.10.2017 року по 31.12.2018 року в сумі 228 028,64 грн., а також за період з 01.01. по 01.07.2019 року в сумі 89 737, 46 грн., враховуючи збільшення позивачем своїх вимог.

Позивач та його представник, адвокат Халус А.Г. в судових засіданнях позовні вимоги підтримали з підстав, вказаних в позовній заяві, та заявах про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача, Фонду державного майна України Гречко Х.М. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. У відзиві на позов зазначено, що Фонд уповноважений на управління корпоративними правами держави ВАТ «Коломиясільмаш» у розмірі 93,44 % статутного капіталу. Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 04.10.2002 року за заявою Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства порушено провадження у справі № Б-7/301 про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш». Процедуру санації боржника введено на підставі ст.ст. 17, 18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ухвалою від 04.12.2003 року. Цією ж ухвалою керуючим санацією за клопотанням комітету кредиторів ВАТ «Коломиясільмаш» призначено голову правління боржника, ОСОБА_2 Фонд звертає увагу, що повноваження та статус керуючого санацією, призначеного в порядку ст. 17 Закону, відрізняються від статусу керуючого санацією, призначеного в порядку ст. 53 цього Закону, згідно з якою керуючий санацією залишається керівником боржника та здійснює свої повноваження згідно з цим Законом, з урахуванням обмежень, встановлених ч. 13 ст.13 цього Закону. На відміну від особливостей, передбачених ст. 53 Закону, керівник боржника, призначений керуючим санацією в порядку ст. 17 Закону, діє виключно як керуючий санацією та одержує винагороду за період виконання повноважень за рахунок коштів боржника у розмірі, визначеному господарським судом у справі про банкрутство.

У відповідності до норм ст. 17 даного Закону ( в редакції, чинній на дату винесення ухвали про санацію ВАТ «Коломиясільмаш») з дня винесення ухвали про санацію припиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи, повноваження органів управління передаються керуючому санацією. Органи управління боржника протягом 3 днів з дня прийняття рішення про санацію та призначення керуючого санацією зобов`язані забезпечити передачу керуючому санацією бухгалтерської та іншої документації боржника, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей.

При цьому, згідно зі ст. 23 Закону України « Про господарські товариства», чинного на дату введення санації ВАТ «Коломиясільмаш», управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства. Посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена рада товариства (спостережна рада), - голова та члени цієї ради. Отже, голова виконавчого органу, голова правління безумовно є складовою частиною органів управління товариством, а тому його повноваження припинились з дати введення процедури санації боржника, тобто 04.12.2003 року.

Позивач як керуючий санацією ВАТ «Коломиясільмаш» зобов`язаний був виконувати виключно повноваження, передбачені ст. 17 вказаного Закону, та за їх виконання отримувати відповідну винагороду за рахунок коштів боржника аж до дати звільнення його господарським судом у 2017 році від виконання обов`язків керуючого санацією.

Контракт № 559 від 20.05.2003 року, на який посилається позивач як на підставу для виплати заборгованості по заробітній платі за період з дати його звільнення як керуючого санацією відповідно до наказу Фонду від 24.09.2009 року № 1500, визнано таким, що втратив чинність. При цьому, вказаний наказ в частині контракту є чинним та не скасованим, що підтверджується рішенням Коломийського міськрайонного суду від 27.04.2010 року, ухваленого в справі № 2-189/2010, залишеного апеляційним судом Івано-Франківської області без змін. З врахуванням наведеного, представник вказаного відповідача просить в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача, відкритого акціонерного товариства "Коломиясільмаш", ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, вказаних у відзиві на позов. В останньому зазначено, що згідно з п. 4 ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, з дня винесення ухвали про санацію керівник боржника відсторонюється від посади у порядку, визначеному законодавством про працю, управління боржником переходить до керуючого санацією, крім випадку, передбаченого ст. 53 цього Закону. Також припиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи.

Справа про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» № Б-7/49 була порушена за заявою ініціюючого кредитора боржника в порядку ст. 11 вказаного Закону, а не в порядку ст.53 цього Закону, що свідчить про те, що позивач вважався відстороненим від посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» на час провадження у справі про банкрутство та не міг виконувати функції голови правління товариства в процедурі санації, яка не передбачає існування на час здійснення такої процедури посади голови правління.

Позивач просить стягнути заборгованість по заробітній платі за час, коли здійснювалась процедура санації ВАТ «Коломиясільмаш», при цьому ухвалами Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2017 року і 18.07.2017 року позивача звільнено з посади керуючого санацією ВАТ «Коломиясільмаш».

Наказом Фонду державного майна України від 24.09.2009 року № 1500 позивача звільнено з дати винесення даного наказу з посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» на підставі п. 6.3 контракту № 559 від 20.05.2003 року. Пунктом 2 цього наказу передбачено, що цей контракт вважати таким, що втратив чинність. Вказаний наказ оскаржено в судовому порядку позивачем до Коломийського міськрайонного суду, яким 27.04.2010 року прийнято рішення про задоволення позову частково і скасовано п. 1 наказу щодо звільнення голови правління ВАТ «Коломиясільмаш». Отже, вищевказаний контракт з головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» залишається таким, що втратив чинність, і відповідно на ньому не можуть ґрунтуватись заявлені позовні вимоги про стягнення заробітної плати. Крім того, наказом ВАТ «Коломиясільмаш» від 10.05.2019 року № 12 скасовано табелі обліку робочого часу в частині позивача за період з 01.10.2017 року по 17.01.2019 року, що додатково свідчить про обґрунтованість заперечень ВАТ «Коломиясільмаш». Тому на підставі наведеного представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази в сукупності, приходить до наступних висновків.

Згідно з даними статуту ВАТ «Коломиясільмаш», затвердженого Загальними зборами акціонерів протоколом № 1 від 20.07.2000 року, голова правління обрається Загальними зборами акціонерів на 5 років та керує роботою правління (а. с. 26, 27).

Судом встановлено, що 20.05.2003 року Фондом державного майна України з головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» ОСОБА_2 укладений контракт № 559 на строк з 20.05.2003 року до загальних зборів акціонерів ВАТ «Коломиясільмаш». Пунктом 1.2. цього контракту передбачено, що він є трудовим договором, на його підставі виникають трудові відносини між керівником та вищим органом товариства, які з боку останнього реалізуються виконавчим органом товариства (правлінням). Кодекс законів про працю України, інші нормативні акти, що регулюють трудові правовідносини, поширюються на взаємовідносини сторін за цим контрактом. Пунктом 3 контракту передбачено, що за виконання обов`язків, передбачених ним, керівнику щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів товариства (а. с. 4-7).

Відповідно до наказу Фонду державного майна України № 838 від 22.05.2003 року позивача з 20.05.2003 року призначено головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» на підставі вищевказаного контракту, його заяви, листів Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Міністерства промислової політики України відповідно від 22.04.2003 року № 567/16-118/031 та 23.04.2003 року № 14/2-5-867 (а. с. 8, 9).

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 12.02.2003 року в справі № Б-7/49 порушено провадження в справі про банкрутство боржника ВАТ «Коломиясільмаш» за заявою Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства за ст. ст. 7, 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (а. с. 31).

Згідно з ухвалою вказаного суду від 04.12.2003 року з зазначеній справі на підставі ст.ст. 17, 18 цього Закону затверджено рішення комітету кредиторів боржника ВАТ «Коломиясільмаш» від 21.11.2003 року; введено процедуру його санації з 04.12.2003 року строком на 6 місяців; керуючим санацією призначено голову правління ОСОБА_2, якого зобов`язано подати суду на затвердження погоджений комітетом кредиторів план санації (а. с. 32).

Наказом Фонду державного майна України від 24.09.2009 року № 1500 ОСОБА_2 звільнено з цієї дати з посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» на підставі п. 6.3 контракту № 559 від 20.05.2003 року; даний контракт з головою правління ВАТ «Коломиясільмаш» вирішено вважати таким, що втратив чинність (а. с. 72).

Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.04.2010 року, ухваленим в справі № 2-189/2010, визнано незаконним та скасовано наказ Фонду державного майна України № 1500 від 24.09.2009 року в частині звільнення позивача з посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш». В решті позовних вимог відмовлено (а. с. 73, 74).

Відповідно до ухвали Апеляційного суду Івано-Франківської області від 14.09.2010 року вказане рішення суду залишено без змін та набрало законної сили (а. с. 75, 76).

Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2017 року, винесеної в справі № Б-7/49-21/160, порушеної за заявою Коломийського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства: звільнено керуючого санацією ВАТ "Коломиясільмаш" ОСОБА_2 від виконання цих обов"язків; комітету кредиторів ВАТ "Коломиясільмаш" запропонувати господарському суду до 06.06.2017 року з числа осіб, що мають відповідне свідоцтво, кандидатуру арбітражного керуючого для призначення керуючим санацією цього товариства. В ухвалі зазначено, що 18.05.2017 року розпорядник майна ОСОБА_3 подав суду подання про звільнення керуючого санацією цього товариства від виконання повноважень у зв`язку із систематичним невиконанням обов`язків, встановлених Законами України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та «Про оренду державного та комунального майна», оскільки ОСОБА_2 без відповідної згоди розпорядника майна і без дотримання порядку укладення таких угод уклав договори оренди майна ВАТ «Коломиясільмаш», а кошти, отримані від реалізації майна боржника, спрямував не на погашення вимог конкурсних кредиторів, що має ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про що господарський суд повідомив правоохоронні органи в порядку ст. 90 ГПК України. За результатами такого повідомлення прокуратурою Івано-Франківської області порушено кримінальне провадження № 42017090000000067 (а.с. 33-36).

Ухвалою вказаного суду від 06.06.2017 року продовжено строк процедури санації зазначеного товариства (а.с. 37-41).

Згідно з ухвалою цього ж суду від 18.07.2017 року ОСОБА_2 усунуто від виконання обов`язків керуючого санацією зазначеного товариства. В цій ухвалі зазначено, що справу про банкрутство ВАТ "Коломиясiльмаш" порушено Господарським судом Івано-Франкiвської області 12.02.2003 року (суддя Кишинський М.I) в порядку ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Процедуру санацiї боржника та призначення керуючим санацiєю ОСОБА_2 як голови правлiння ВАТ "Коломиясiльмаш" судом здiйснено 04.12.2003 року. Введення процедури санацiї i призначення керуючим санацiєю голови правлiння ВАТ "Коломиясiльмаш" суд мотивував ст.ст. 17,18 вказаного Закону (а. с. 42-47).

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17.01.2019 року затверджено звіт керуючого ОСОБА_3 про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування витрат за здійснення повноважень у справі про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» за період з 15.06.2016 року по 17.01.2019 року; провадження у справі № Б-7/49-21/160 про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» закрито/припинено (а.с. 48-54).

Листом № 10-17-15489 Фонд державного майна України від 23.10.2019 року повідомлено комітет кредиторів ВАТ « Коломиясільмаш» та Державний департамент з питань банкрутства про те, що наказом Фонду від 24.09.2009 року № 1500 ОСОБА_2 звільнений з посади голови правління цього товариства та наказом Фонду від 29.09.2009 року № 1529 виконуючим обов`язки голови правління призначено Вовкунця М.М. у зв`язку з чим Фонд пропонував розглянути питання про заміну керуючого санацією у справі про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» (а.с. 140).

Відповідно до табелів обліку робочого часу за період з жовтня 2017 року по грудень 2018 року вказано, що позивач в жовтні 2017 року відпрацював 14 днів; в листопаді 2017 року - 1; в грудні 2017 року - 2; в січні 2018 року - 3; в лютому 2018 року - 20; в березні 2018 року - 21; в квітні і травні 2018 року - по 20; в червні 2018 року - 13; в липні 2018 року - 3; в серпні 2018 року - 5; у вересні 2018 року - 1; у жовтні 2018 року - 18; у листопаді 2018 року - 22; у грудні 2018 року -20 (а. с. 11-25).

Згідно із довідкою про заборгованість по заробітній платі № 1/54, виданої 28.03.2019 року голові правління ВАТ «Коломиясільмаш» ОСОБА_2, станом на 01.01.2019 року заборгованість по заробітній платі складає 228 028,64 грн., за період з жовтня 2017 року по грудень 2018 року (а. с. 10).

Відповідно до розрахунку від 23.07.2019 року розмір невиплаченої заробітної плати голові правління ВАТ «Коломиясільмаш» ОСОБА_2 за І півріччя 2019 року ( з січня по червень) складає 89 737,46 грн. Цей розрахунок здійснив та підписав сам ОСОБА_2 (а.с. 134).

Відповідно до наказів ВАТ «Коломиясільмаш» від 20.10.2017 року № 27-к, 20.11.2017 року № 32-к, 22.12.2017 року № 36-к, 18.06.2018 року № 17-к, 23.07.2018 року № 21-к, 03.09.2018 року № 27-к, 10.01.2019 року №1-к позивачу надавались відпустки відповідно до поданим ним заяв (а. с. 103-109).

Однак, наказом ВАТ «Коломиясільмаш» від 10.05.2019 року № 12 скасовано табелі обліку робочого часу в частині ОСОБА_2 за період з 01.10.2017 року по 17.01.2019 року у зв`язку з невідповідністю їх нормам чинного законодавства, зокрема ст. 17 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (а.с. 77).

Згідно з Iнформацією з Єдиного державного реєстру юридичних ociб від 18.03.2019 року щодо відкритого акціонерного товариства «Коломийський завод сільськогосподарських машин (ВАТ «Коломиясільмаш») у відомостях про органи управління вказаного товариства ОСОБА_2 зазначено в якості підписанта (а. с. 88, 89).

Згідно з частинами 1-3 ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією. Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено. Кандидатури керуючого санацією та інвестора (інвесторів) можуть бути запропоновані комітету кредиторів будь-яким із кредиторів, представником органу, уповноваженого управляти майном боржника. Керуючим санацією може бути запропоновано особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна, або керівник підприємства, якщо на це є згода комітету кредиторів та (або) інвесторів. Одночасно з винесенням ухвали про санацію господарський суд своєю ухвалою призначає керуючого санацією за наявності у нього ліцензії, крім випадків, передбачених цим Законом. Ухвала про проведення санації та призначення керуючого санацією набирає чинності з дня її ухвалення, але може бути оскаржена у встановленому порядку (в редакції Закону України № 3088-III від 07.03.2002 року ).

Відповідно до положень ч. 4 вказаної статті з дня винесення ухвали про санацію: керівник боржника відсторонюється від посади у порядку, визначеному законодавством про працю, управління боржником переходить до керуючого санацією, крім випадку, передбаченого статтею 53 цього Закону; припиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи, повноваження органів управління передаються керуючому санацією. Органи управління боржника протягом трьох днів з дня прийняття рішення про санацію та призначення керуючого санацією зобов`язані забезпечити передачу керуючому санацією бухгалтерської та іншої документації боржника, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей ( в тій же редакції).

Частиною 8 вказаної статті передбачено, що керуючий санацією може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень керуючого санацією, про що виноситься ухвала, у таких випадках: за його заявою; на підставі рішення комітету кредиторів у разі невиконання чи неналежного виконання ним своїх обов`язків. При цьому комітет кредиторів повинен запропонувати кандидатуру іншого керуючого санацією, про що виноситься ухвала господарського суду ( в зазначеній редакції).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 53 зазначеного Закону керівник боржника має право подати згідно з вимогами статті 7 цього Закону заяву про порушення справи про банкрутство боржника з метою проведення керівником процедури санації до подання кредиторами заяви про порушення справи про банкрутство за таких умов: за наявності рішення органу, до повноваження якого, згідно з законодавством або установчими документами боржника, віднесено право приймати рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, а у випадку, якщо такі повноваження не визначені, - за наявності рішення органу боржника, до повноваження якого віднесено прийняття рішення щодо реорганізації чи ліквідації боржника; за наявності плану санації та письмової згоди кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує п`ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку, на впровадження зазначеного плану та на призначення керуючим санації керівника боржника. Для проведення санації боржника його керівником керівник боржника звертається у встановленому цим Законом порядку до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство для проведення санації з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею. До заяви керівника боржника додаються план санації боржника, погоджений з кредиторами, що дали згоду на її проведення, письмова згода кредиторів на призначення керуючим санацією керівника боржника та пропозиція щодо кандидатури розпорядника майна.

Частинами 12, 13 ст. 53 вказаного Закону передбачено, що керуючий санацією - керівник боржника виконує повноваження керуючого санацією без ліцензії і отримує заробітну плату в тому ж розмірі, в якому він її отримував до призначення керуючим санацією.

За поданням комітету кредиторів або розпорядника майна керуючий санацією - керівник боржника може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень керуючого санацією.

Відповідно до ст.23 Закону України « Про господарські товариства» ( в редакції від 11.06.2003 року) , чинного на дату введення санації ( 04.12.2003 року) управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства. Посадовими особами органів управління товариства визнаються

голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена рада

Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ( в редакції від 01.01.2017 року), яка діяла станом на 25.05.2017 року (дату ухвали суду про звільнення позивача від виконання повноважень керуючим санацією) суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов`язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Однак, стороною позивача вказаних вимог закону не виконано, оскільки в судовому засіданні встановлено, що станом 25.05.2017 року (дату ухвали Господарського суду Івано-Франківської області про звільнення керуючого санацією ОСОБА_2 від виконання обов"язків керуючого санацією ВАТ "Коломиясільмаш") та на дату звернення його до суду (11.04.2019 року) діяв Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (втратив чинність 21.10.2019 року з введенням в дію Кодексу України з процедури банкрутства). Справа про банкрутство ВАТ «Коломиясільмаш» № Б-7/49 порушена 12.02.2003 року за заявою ініціюючого кредитора боржника - виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства в порядку ст. 11 Закону, а не в порядку ст.53 цього Закону. Отже, ОСОБА_2 вважався відстороненим від посади голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» на час провадження у справі про банкрутство та не міг виконувати функції голови правління товариства в процедурі санації, яка не передбачає існування на час здійснення вказаної процедури такої посади як голова правління. Позивач ставить вимоги про стягнення заборгованості по заробітній платі з 01.10.2017 року до 01.07.2019 року, тобто за період, протягом більшої частини якого здійснювалася процедура санації вказаного товариства. Крім того, згідно з ухвалами Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2017 року та 18.07.2017 року позивача звільнено та усунуто як керуючого санацією зазначеного товариства, внаслідок чого припинилися його права та обов`язки як керуючого санацією, в тому числі нарахування та виплата заробітної плати. Надані стороною позивача довідки про заборгованість по заробітній платі суд не вважає такими, що спростовують ці обставини, оскільки заробітна плата йому нараховувалась безпідставно, всупереч вищевказаним положенням Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Крім того, суд бере до уваги наказ № 12 від 10.05.2019 року «Про скасування табелів обліку робочого часу», яким у зв`язку з невідповідністю нормам чинного законодавства, зокрема ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» скасовано табелі обліку робочого часу ВАТ «Коломиясільмаш» за період з 01.10.2017 року до 17.01.2019 року в частині ОСОБА_2 . Покликання позивача про те, що його не звільнено в порядку трудового законодавства суд вважає безпідставним, адже відповідно до вищевказаного рішення Коломийського міськрайонного суду від 27.04.2010 року оспорюваний наказ про визнання зазначеного контракту від 20.05.2003 року не скасований. Крім того, до даного спору застосуванню підлягає законодавство про банкрутство, яке є спеціальним, порівняно із трудовим, яке є загальним. Тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити з зв`язку з їхньою безпідставністю.

На підставі ст.ст. 17, 28 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та, керуючись ст.ст. 81, 263-265, 268, 273, 354, ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

в задоволенні позову ОСОБА_2 до Фонду державного майна України, відкритого акціонерного товариства "Коломийський завод сільськогосподарських машин" про стягнення заборгованості по заробітній платі за період з 01.10.2017 року по 01.07.2019 року в загальній сумі 317 766 гривень 10 копійок, визнання незаконним і скасування наказу виконуючого обов`язки голови правління ВАТ «Коломиясільмаш» ОСОБА_3 «Про скасування табелів обліку робочого часу» від 10.05.2019 року № 12, відмовити у зв`язку з безпідставністю позовних вимог.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25 листопада 2019 року.

Суддя Калинюк О. П.