
Справа № 372/3764/19
Провадження № 3-1294/19
П О С Т А Н О В А
іменем України
20 листопада 2019 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Обухівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого в АМДжи «Іншуренс», реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомо,
по ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 17.10.2019 року о 08 год. 10 хв. в місті Обухів Київської області, керуючи автомобілем NISSAN X-TRALL, державний номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, відповідно не реагував на її зміни, внаслідок чого допустив зіткнення з транспортним засобом ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_2 , що завдало автомобілям механічних пошкоджень з матеріальними збитками. Своїми діями гр. ОСОБА_1 порушив п. п. 2.3б) Правил дорожнього руху України, скоївши тим самим правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив разом зі своїм захисником направити адміністративний протокол на дооформлення, оскільки обставини зазначені в ньому не відповідають фактичним обставинам справи, в ньому не зафіксовано згідно схеми ДТП реальної ділянки дороги, на якій відбулась ДТП, координати розташування транспортного засобу ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_2 відносно елементів проїжджої частини, не відображено сліди гальмівного шляху коліс транспортних засобів, розміщення їх уламків, координати зіткнення автомобілів,, ширину проїжджої частини в місці зіткнення, ширину узбіччя та не відображено розміри земельних ділянок з різним станом дорожнього покриття, про що також було подано письмове клопотання його представником.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності та відповідно до ст.ст. 254, 256 КУпАП розпочинається складанням протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі.
З протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП від 17.10.2019 року складеного відносно ОСОБА_1 та схеми дорожньо-транспортної пригоди однозначно не зрозуміло як відбулась дорожньо-транспортна пригода, а працівниками патрульної поліції, які складали протокол про адміністративне правопорушення допущено ряд суттєвих порушень, а саме:
не відображено реальної ділянки дороги, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода. На схемі ДТП зображений прямий відрізок дороги, хоча насправді зіткнення транспортних засобів відбулося на ділянці крутого повороту. Транспортний засіб ВАЗ д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 під час зіткнення здійснював поворот направо, а транспортний засіб NISSAN X-TRALL, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 під час зіткнення здійснював поворот наліво. Тобто відображена на схемі ДТП ділянка дороги не відповідає дійсності, внаслідок чого дана схема не може бути доказом у даній судовій справи та підлягає переоформленню (усуненню невідповідностей) відповідним підрозділом патрульної поліції;
на схемі ДТП не відображено координати розташування транспортного засобу ВАЗ д.н.з. НОМЕР_2 відносно елементів проїжджої частини, як це вимагається згідно п.п. З п. 4 розділу IX Інструкції;
на схемі місця ДТП не відображено сліди гальмівного шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
на схемі місця ДТП не відображено розміщення уламків транспортних засобів, осипання скла, сліди рідини, що відокремилися від транспортних засобів, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів та площа розсіювання уламків даних уламків. Наявність на місці дорожньо-транспортної пригоди уламків транспортних засобів, осипання скла та сліди рідини, що відокремилися від транспортних засобів внаслідок дорожньо-транспортної пригоди підтверджується фотографіями, долученими до матеріалів судової справи №372/3764/19;
на схемі місця ДТП не відображено координати місця зіткнення транспортного засобу NISSAN X-TRALL, державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та транспортного засобу ВАЗ д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . Місце зіткнення взагалі не відображене на схемі місця ДТП. Також серед назв об`єктів зображених на схемі відсутнє місце зіткнення;
на схемі місця ДТП не відображено ширину проїжджої частини в місці зіткнення транспортних засобів. Виміри зроблені лише за поворотом та перед поворотом, але не на місці зіткнення;
на схемі місця ДТП не відображено ширину узбіччя, а відображено лише загальну довжину ділянки дороги від транспортних засобів до забору будинку та до ЛЕП№84 (сталого орієнтиру);
на схемі місця ДТП не відображено розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття, хоча даний відрізок дороги має різний стан дорожнього покриття (асфальтована частина дороги та з ґрунтовим покриттям, також є узбіччя).
Як вбачається з п. З Розділу І Інструкції, схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об`єктів та обставин, що стосуються події та можуть мати значення для об`єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
Вказані недоліки та допущені порушення під час складання схеми місця ДТП, відсутність відображення та фіксації на ній всіх об`єктів та обставин, що стосуються події та можуть мати значення для об`єктивного визначення її причин, не дають можливості суду встановити всі обставини події, що відбулась 17.10.2019 року і стала підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та підлягають усуненню.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Враховуючи наведене вважаю, що справа за адміністративним протоколом про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП підлягає поверненню для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний матеріал за протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 509489, складеним відносно ОСОБА_1 , за ст. 124 КУпАП, повернути до Обухівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: