
Справа № 158/2694/19
Провадження № 3/0158/777/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2019 року м. Ківерці
Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Поліщук С.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
в с т а н о в и в:
До Ківерцівського районного суду Волинської області з Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 cт. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суддя приходить до наступного висновку.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №218010 від 17.09.2019 року вбачається, що 17.09.2019 року о 16 год. 25 хв. у с. Веснянка, по вул. Дачна, Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Опель Вектра», д.н.з. « НОМЕР_1 » в стані алкогольного сп`яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, підвищена жвавість, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. (2.9«а»), 2.5 ПДР.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Тобто, якщо при підготовці справи до розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 22.10.2019 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернуто Ківерцівському ВП ГУНП у Волинській області для доопрацювання, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №218010 від 17.09.2019 року, у графі «суть порушення та опис установлених обставин» відповідальною особою зазначено два склади адміністративного правопорушення, а саме: п. 2.9а (керування транспортним засобом у стані сп`яніння) та 2.5 (відмова від проходження огляду на стан сп`яніння в присутності двох свідків) ПДР, а також до матеріалів справи не додано відомості відносно особи, яка притягується до відповідальності, зокрема, копії паспорта, ідентифікаційного коду, характеризуючи дані на правопорушника (характеристика, довідка про склад сім`ї, тощо).
На виконання вимог постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 22.10.2019 року долучено рапорт поліцейського Ківерцівського ВП капрала поліції Кузьми С.Є. від 08.11.2019 року та копію паспорта та ідентифікаційного номера ОСОБА_1 , що не свідчить про належне виконання вимог вищевказаної постанови.
При цьому суд зазначає, що з урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд позбавлений можливості змінити фабулу адміністративного правопорушення.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення ДПР18 №218010 від 17.09.2019 року місце проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 зазначено АДРЕСА_1 , тоді як з матеріалів справи (протоколу про адміністративне правопорушення серії А № 053266 від 17.09.2019 року, протоколу про адміністративне затримання серії АЗ № 160922 від 17.09.2019 року та рапортів працівників поліції від 17.09.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 , що суперечить відомостям викладеним у протоколі ДПР18 №218010 від 17.09.2019 року та позбавляє суд належним чином повідомити особу, яка притягується до адміністративної відповідальності про час та місце розгляду справи.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягають поверненню до Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, ч. 2 ст. 278 КпАП України, -
п о с т а н о в и в:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно повернути Ківерцівському ВП ГУНП у Волинській області для доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Ківерцівського районного суду С.В. Поліщук