
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/2069/19
Провадження № 2-о/945/48/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року м. Миколаїв
Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Терентьєва Г.В.,
за участю секретаря Куртась К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаїв цивільну справу за заявою Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси" в особі Миколаївського представництва Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси", зацікавлена особа, яка не заявляє самостійних вимог Департамент патрульної поліції про встановлення юридичного факту,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство МВС України "Інформ-Ресурси" в особі Миколаївського представництва Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси" звернулося до Миколаївського районного суду Миколаївської області з заявою про встановлення юридичного факту, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Департамент патрульної поліції в обґрунтування якої зазначило, Державне підприємство МВС України "Інформ -ресурси" (далі - ДП МВС «Інформ-Ресурси») є самостійним суб`єктом господарювання та діє на підставі статуту (далі-Статут), затвердженого в останній редакції Міністром внутрішніх справ України від 31.08.2018.
Пунктом 2.1 Статуту зазначено, що підприємство здійснює свою діяльність з метою задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності у відповідності та на умовах, визначених законодавством України та цим Статутом.
На виконання своїх завдань згідно статуту 07.11.2015 року між ДП МВС «Інформ-Ресурси» та Департаментом патрульної поліції був укладений договір про співпрацю №198Д, згідно з яким ДП МВС «Інформ-Ресурси» надає платні послуги тимчасового відповідального зберігання транспортних засобів, затриманих та доставлених на спецмайданчик.
Тривалий час на спеціальних майданчиках ДП МВС України "Інформ-Ресурси" здійснюється зберігання транспортних засобів, які були тимчасово затримані та щодо яких не було жодних звернень відповідальних осіб та/або власників із заявами про видачу таких транспортних засобів.
Оскільки транспортні засоби тривалий час знаходяться на відкритих майданчиках і стоянках, залежні від природних явищ та майже 93% цих транспортних засобів після значних ДТП в пошкодженому стані на відкритій ділянці прийшли в непридатний зруйнований стан із-за корозійних та природних чинників. Тобто, дані транспортні засоби на сьогодні відновленню не підлягають із-за значних пошкоджень деталей та кузову при ДТП і руйнації, тому становлять купу брухту з металу, пластику, тканини, бруду, що підлягає утилізації з метою не забруднення навколишнього середовища, не погіршення екологічної ситуації.
У зв`язку з тим, що заявник знаходиться в процесі ліквідації, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських організацій та немає відповідно правонаступників, більше не має можливості та засобів зберігати наявні транспортні засоби на спеціальних майданчиках, а власники транспортних засобів не звернулися до заявника з вимогою про повернення та не сплатили за збереження транспорту, заявник змушений звернутися до суду з заявою про надання права на утилізацію транспортних засобів з метою компенсації витрат за зберігання та погашення кредиторської заборгованості перед державою та третіми особами, шляхом встановлення юридичного факту безхазяйного майна та визнання права Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси" на утилізацію залишків транспортних засобів шляхом реалізації на металобрухт.
Представник заявника в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника ДП МВС України "Інформ-Ресурси", вимоги викладені у заяві підтримав в повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив заяву задовольнити у повному обсязі.
Ознайомившись з заявою, дослідивши надані суду письмові докази, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами по справі, Державне підприємство МВС України "Інформ -ресурси" (далі - ДП МВС «Інформ-Ресурси») є самостійним суб`єктом господарювання та діє на підставі статуту (далі-Статут), затвердженого в останній редакції Міністром внутрішніх справ України від 31.08.2018.
Пунктом 2.1 Статуту зазначено, що підприємство здійснює свою діяльність з метою задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності у відповідності та на умовах, визначених законодавством України та цим Статутом.
На виконання своїх завдань згідно статуту 07.11.2015 року між ДП МВС «Інформ-Ресурси» та Департаментом патрульної поліції був укладений договір про співпрацю №198Д, згідно з яким ДП МВС «Інформ-Ресурси» надає платні послуги тимчасового відповідального зберігання транспортних засобів, затриманих та доставлених на спецмайданчик.
ДП МВС України "Інформ-Ресурси" надає платні послуги щодо зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №1102 від 17.12.2008 (далі- Постанови), якою затверджено Порядок тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання. За транспортування та зберігання відповідно на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС та Мінекономрозвитку розмірі за погодженням з Мінфіном.
Відповідно до ч.3, 4 ст.265-2 КУпАп, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення , але не більше 3 діб.
Частиною 4 Постанови, встановлено, що у разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу згідно з додатком із зазначенням: найменування, місцезнаходження та номер телефону підприємства, установи або організації, які прийняли транспортний засіб для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку; адреса місця зберігання транспортного засобу.
Один примірник акту надається відповідальній особі, зазначеній у частині першій статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, або особі, яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особі, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення, у разі їх присутності.
Тобто, власник або особа, що керувала транспортним засобом була повідомлена належним чином про місце зберігання транспортного засобу.
Частиною 4 ст. 319, ст. 322 Цивільного Кодексу України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
09.11.2019 ДП МВС «Інформ-Ресурси» було розміщено оголошення у газеті «Урядовий кур`єр» про необхідність власникам транспортних засобів звернутись до Позивача за видачою належного майна та надіслало замовні листи встановленим власникам транспортних засобів.
Відповідно до ч. 2 ст. 347 Цивільного Кодексу України особа може відмовитися від права власності на майно заявивши про це, або вчинивши інші дії, що свідчать про таку відмову.
Беручи до уваги все вище наведе, суд вважає, що власники транспортних засобів своєю бездіяльністю, що виразилася у відсутності бажання повернути транспортні засоби та сплатити за зберігання фактично відмовилися від свого майна.
Таким чином зазначене рухоме майно фактично існує та відсутня будь-яка документація щодо нього та його власника. Тобто, власник майна невідомий.
У відповідності до ч.1 ст.335 ЦК України безхазяйною є річ яка не має власника або власник якої невідомий.
Пунком 10 Постанови передбачено, що транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.
Таким чином строк зберігання не повинен перевищувати 3 дні після чого, плата за зберігання транспортного засобу ДП МВС«Інформ-Ресурси» обчислюється відповідно Постанови та спільного наказу МВС Мінекономрозвитку, та Міністерства фінансів України №967/1218/869 від 10.10.2003.
Оскільки зберігання є платним, у даний час існує заборгованість за зберігання транспортних засобів, у сумі 26728464.00 грн. що підтверджується довідкою МВС України ДП "Інформ-Ресурси" від 19.07.2019 року.
Відповідно до звіту № б/н від 24 жовтня 2019 р. про оцінку визначення ринкової вартості майна, у вигляді транспортних засобів остаточна вартість складає 2257610.00 грн.
Отже заборгованість за зберігання транспортних засобів значно вище їх утилізаційної вартості.
За умови того що власники зазначених транспортних засобів відсутні та невідомі, будь-які документальні відомості про технічний стан, відповідність вимогам стандартів щодо безпеки дорожнього руху, охорони зовнішнього середовища, вимог правил технічної експлуатації цих транспортних засобів то відповідно до пункту 31.3 Правил дорожнього руху експлуатація таких транспортних засобів за наявності зазначених обставин забороняється.
Оскільки власники транспортних засобів невідомі, відсутній, будь-який спір про право у зв`язку з тим що обов`язок сплатити кошти за зобов`язання майна лягає на власника, а власник майна невідомий, а в інший спосіб погасити заборгованість неможливо, існує заборгованість за транспортування та зберігання цього майна, утилізаційна вартість цього майна нижче за заборгованість за його транспортування та зберігання, якість майна не відповідає вимогам стандартів щодо безпеки дорожнього руху, охорони зовнішнього середовища, вимог правил технічної експлуатації, воно не пройшло відповідного випробування, та тому підлягає винятково утилізації, з урахуванням ступеню зносу та фактичного стану, суд вважає, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 315, 319 ЦПК України, ч.1 ст.335 ЦК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102, суд
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що транспортні засоби:
1_OPEL VECTRA_НОМЕР_282_Богдан_НОМЕР_283_Рендж ровер НОМЕР_283_Фольцваген пасат _НОМЕР_284_Фольцваген пасат_НОМЕР_285_Мопед_НОМЕР_286_Шкода фвбиа_НОМЕР_287_Шевроле Лачетти_НОМЕР_288_Тойота Кемрі_НОМЕР_290_Хюндай матрік_НОМЕР_291Опель кадет_НОМЕР_292_Мазда 6 НОМЕР_292_Деу Форза_НОМЕР_293Вольво_НОМЕР_294_Шкода Фабіа_НОМЕР_295_БМВ 320_НОМЕР_296_Мазда 626_НОМЕР_297_Таврія_НОМЕР_298_Иж2117-НОМЕР_298_Мотоц.сузуки_НОМЕР_299_ДЕО Нексія НОМЕР_300_Рено Кенго чорний_НОМЕР_301_Хонда_НОМЕР_302_Хонда зелений_ НОМЕР_281
є безхазяйними та непридатними для використання.
Визнати за Державним підприємством МВС України "Інформ-Ресурси" право на утилізацію залишків даних транспортних засобів шляхом реалізації на металобрухт.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Г. В. Терентьєв