
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 листопада 2019 року № 826/18167/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
установив:
21.11.2016 Приватне акціонерне товариство "Ініціатор+" (ПрАТ "Ініціатор+") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (ДПІ у Голосіївському районі) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203.
Правова позиція позивача зводиться до того, що підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки є договір оренди такої земельної ділянки, вимоги статті 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього, але ніяк не можуть вважатися зобов`язаннями орендаря, встановленими ПК України.
Позивач вказує на неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203, зважаючи на те, що зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, однак не спричиняє автоматичних змін орендної плати та, відповідно, донарахування податковим органом суми податкового зобов`язання з орендної плати.
Оскільки укладений між ПрАТ "Ініціатор+" та Київською міською радою договір оренди не було розірвано чи змінено, позивач використовував земельну ділянку та правомірно сплачував орендну плату у визначеному ним розмірі. При цьому, відповідач не є учасником договору оренди і не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у договірні відносини.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2016 у справі відкрито провадження і її призначено до розгляду.
На підставі рішення зборів суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017 та згідно з розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2017, справу передано на автоматичний розподіл справ між суддями.
15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Тобто, розгляд даної справи після 15.12.2017 здійснено відповідно до приписів нової редакції КАС України.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.03.2018 справу прийнято до провадження і призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач подав письмове заперечення на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову ПрАТ "Ініціатор+" та вказав, що ПК України питання визначення орендної плати за землю відносить до регулювання договором оренди земельної ділянки, проте встановлює обмеження мінімальної суми платежу, який не може бути менший 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України та незалежно від умов договору оренди не може бути меншим визначеного цією нормою мінімального платежу. У зв`язку з цим спірним податковим повідомленням-рішенням правомірно донараховані грошові зобов`язання з орендної плати за землю.
В судовому засіданні представники сторін заявлені вимоги та заперечення підтримали.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та потреби заслухати свідка чи експерта, суд за клопотаннями представників сторін, на підставі частини третьої статті 194 КАС України, ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2019 замінено відповідача у справі, а саме ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві її правонаступником - Головним управління Державної податкової служби у місті Києві.
Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
14.03.2012 між ПрАТ "Ініціатор+" та Київською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:76:064:0008, загальною площею 1132 кв.м., яка розташована за адресою: м . Київ, вул. Саксаганського , 34, цільове призначення земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування житлового будинку (далі - Договір).
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 0,4 відсотка від її нормативної грошової оцінки.
Договір зареєстровано головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, про що зроблено запис від 20.03.2012 за №79-6-00848.
24.05.2016 державним ревізором-інспектором ДПІ у Голосіївському районі проведено камеральну перевірку питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати ПрАТ "Ініціатор+" за період з 01.05.2013 по 31.12.2015.
За результатами перевірки складено акт №656/26-50-15-03-17/24372433 від 24.05.2016.
В ході перевірки виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення ПрАТ "Ініціатор+" вимог статті 21 Закону України від 06.10.1998 №161-XIV «Про оренду землі» (Закон №161-XIV), підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України шляхом заниження ПрАТ "Ініціатор+" податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб.
Висновку про порушення ПрАТ "Ініціатор+" вказаних норм відповідач дійшов з огляду на сплату позивачем в період з травня 2013 по грудень 2013 орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського , 34, в розмірі 0,4% від її нормативної грошової оцінки згідно Договору, в той час як згідно підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Позивач подав заперечення на акт №656/26-50-15-03-17/24372433 від 24.05.2016.
09.06.2016 за вих. №0598/10/26-50-12-03-10 ДПІ у Голосіївському районі надано відповідь на заперечення позивача на акт №656/26-50-15-03-17/24372433 від 24.05.2016 та залишено висновки вказаного акту перевірки без змін.
10.06.2016 ДПІ у Голосіївському районі на підставі висновків акту №656/26-50-15-03-17/24372433 від 24.05.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення №0041761203, яким збільшено грошове зобов`язання ПрАТ "Ініціатор+" за платежем орендна плата з юридичних осіб на 60759,30 грн, в тому числі на 48607,44 грн за податковими зобов`язаннями та на 12151,86 грн за штрафними санкціями.
Позивач не погодився із податковим повідомленням-рішенням від 10.06.2016 №0041761203 та оскаржив його в адміністративному порядку шляхом подання скарг до ГУ ДФС у м. Києві та до Державної фіскальної служби України.
Рішенням ГУ ДФС у м. Києві від 12.08.2016 №18126/10/26-15-10-02-16 та рішенням Державної фіскальної служби України від 19.10.2016 №22616/6/99-99-11-03-01-25 скарги ПрАТ "Ініціатор+" залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203 - без змін.
Позивач не погодився із результатами адміністративного оскарження та вважає протиправним податкове повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Суд, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, виходить з того, що статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
З 01.01.2011 набрав чинності ПК України, який відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, ПК України визначив обов`язки орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII ПК України.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства (пункт 288.1 статті 288 ПК України).
За змістом статті 21 Закону №161-XIV розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України викладено в такій редакції: «Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки».
Разом з цим, податковим повідомленням-рішенням від 10.06.2016 №0041761203 нараховані ПрАТ "Ініціатор+" податкові зобов`язання за період з травня по грудень 2013 року, коли підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України був викладений в наступній редакції: «Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом».
Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.
Таким чином, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Отже, для земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:76:064:0008, загальною площею 1132 кв.м., яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 34 , цільове призначення земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування житлового будинку, розмір орендної плати не може бути меншим від 3% її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу, враховуючи при цьому і положення частини першої статті 58 Конституції України, згідно якої дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постановах від 24.01.2018 (справа №817/206/15), від 07.03.2018 (справа №813/6875/14), від 19.06.2018 (справа №818/1998/14), від 19.06.2018 (справа №804/16045/15), від 21.08.2018 (справа №814/1622/16), від 21.02.2019 (справа №811/2052/13-а), від 16.04.2019 (справа №804/1291/16).
Позивач зазначає, що у акті перевірки згадується рішення Київської міської ради від 28.02.2013 №89/9146 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України», однак даним рішенням не внесено зміни до Договору від 14.03.2012, тобто не було підстав для врахування вказаного рішення при проведенні перевірки.
Вказані доводи суд враховує, але не вважає їх такими, що свідчать про необґрунтованість висновків перевірки чи протиправність податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203, адже незалежно від наявності рішень Київської міської ради у ПрАТ "Ініціатор+" наявний обов`язок по сплаті орендної плати у розмірі, встановленому підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, положення якого є спеціальними і підлягають застосуванню для юридичної оцінки обставин у даній справі та зобов`язують позивача сплачувати орендну плату у розмірі не нижчому від 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203, а позивачем не надано належних й достатніх доказів та обґрунтування протилежного. У зв`язку з цим, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову ПрАТ "Ініціатор+".
Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з відповідача відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2016 №0041761203, - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Ініціатор+" (місцезнаходження юридичної особи: 01033, місто Київ, вулиця Саксаганського, будинок 36-Б; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 24372433).
Відповідач - Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43141267).
Суддя О.М. Чудак