
Справа № 560/3357/19
УХВАЛА
25 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське Хлібоприймальне підприємство" до Управління Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське Хлібоприймальне підприємство" звернулося в суд з позовом до Управління Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі Хмельницької області щодо нарахування позивачу пені в сумі 81598,04 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженого наказом від 12.07.1995 №119/109/193, пені в сумі 299151,10 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженого наказом від 11.04.1996 №72/113, пені в сумі 599721,73 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженого наказом від 4.03.1997 №70/54/18, пені в сумі 27231,08 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.1997.
- зобов`язати Управління Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі Хмельницької області здійснити дії по анулюванню (списанню) неправомірно нарахованої пені в сумі 81598,04 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженого наказом від 12.07.1995 №119/109/193, пені в сумі 299151,10 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженої наказом від 11.04.1996 №72/113, пені в сумі 599721,73 грн згідно з Порядком надання і повернення бюджетної позички, затвердженого наказом від 4.03.1997 №70/54/18, пені в сумі 27231,08 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.1997.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 25.11.2019.
У підготовче засідання з`явились представники сторін.
У підготовчому засіданні суд поставив на обговорення питання щодо залучення в якості третіх осіб Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України.
Представник позивача заперечив щодо залучення третіх осіб.
Представник відповідача щодо залучення третіх осіб поклався на розсуд суду.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За змістом матеріалів справи, оскаржена позивачем пеня нарахована, зокрема, за бюджетними позичками, наданими Міністерством фінансів України у 1993-1998 роках.
При цьому, відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Враховуючи наведене, а також те, що передумовою для стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноострівське Хлібоприймальне підприємство" оскарженої пені слугували висновки щодо заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, рішення у справі може вплинути на права, інтереси або обов`язки Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України. Тому, їх слід залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
За змістом пункту 2 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі третьої особи.
Таким чином, наявні підстави для відкладення підготовчого засідання.
Частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частинами 6 та 7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням предмету позову, з метою повного та всебічного з`ясування обставин у справі суд вважає, що слід витребувати у відповідача: письмові пояснення з законодавчим обґрунтуванням підстав, періоду, строків, механізму нарахування оскарженої пені; відомості щодо руху коштів по наданим бюджетним позичкам за період, який враховано при нарахуванні оскарженої пені, у тому числі, але не виключно, із зазначенням періодів надання бюджетної позички, термінів її повернення та дати вчинення дій щодо її повернення, наданих сум бюджетних позичок та сум повернутих коштів; розрахунок нарахованої пені у формі зведеної таблиці із зазначенням всіх складових, врахованих при її обчисленні, у тому числі, але не виключно, періоду, за який нарахована пеня, простроченої суми заборгованості, нормативно-правового акту, на підставі якого нараховано пеню, ставки НБУ, а у разі її зміни - періоду, в якій вона змінена та підстав для врахування цих змін; лист 02-08/293, 294 від 29.07.1998, про який зазначено в акті №7 від 29.07.1998. Також в третіх осіб слід витребувати належним чином засвідчені копії матеріалів, які стосуються надання кредитів, залучених державою або під державні гарантії, і бюджетних позичок у 1993-1998 роках, відомостей щодо їх повернення чи вчинення інших дій, які б свідчили про наявність/відсутність заборгованості позивача та, як наслідок, були б передумовою для нарахування оскарженої пені.
Керуючись статтями 49, 50, 80, 181, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство фінансів України (ідентифікаційний код 00013480, 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2).
Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державну казначейську службу України (ідентифікаційний код 37567646, 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, будинок 6).
Витребувати в Управління Державної казначейської служби України в Хмельницькому районі Хмельницької області:
- письмові пояснення з законодавчим обґрунтуванням підстав, періоду, строків, механізму нарахування оскарженої пені;
- відомості щодо руху коштів по наданим бюджетним позичкам за період, який враховано при нарахуванні оскарженої пені, у тому числі, але не виключно, із зазначенням періодів надання бюджетної позички, термінів її повернення та дати вчинення дій щодо її повернення, наданих сум бюджетних позичок та сум повернутих коштів;
- розрахунок нарахованої пені у формі зведеної таблиці із зазначенням всіх складових, врахованих при її обчисленні, у тому числі, але не виключно, періоду, за який нарахована пеня, простроченої суми заборгованості, нормативно-правового акту та/чи договору, на підставі якого нараховано пеню, ставки НБУ, а у разі її зміни - періоду, в якій вона змінена та підстав для врахування цих змін;
- лист 02-08/293, 294 від 29.07.1998, про який зазначено в акті №7 від 29.07.1998.
Витребувати в Міністерства фінансів України та в Державної казначейської служби України належним чином засвідчені копії матеріалів, які стосуються надання кредитів, залучених державою або під державні гарантії, і бюджетних позичок у 1993-1998 роках, у тому числі договорів, у разі їх укладення, відомостей щодо їх повернення чи вчинення інших дій, які б свідчили про наявність/відсутність заборгованості позивача та, як наслідок, були б передумовою для нарахування оскарженої пені.
Витребувані матеріали відповідачу та третім особам слід надати до суду до 05 грудня 2019 року.
Надіслати третім особам копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Запропонувати третім особам надати пояснення щодо позову та докази надіслання копії пояснень щодо позову іншим учасникам справи в строк - 3 дні з дня вручення цієї ухвали.
Відкласти підготовче засідання на 11.12.2019 о 10:30 год, яке відбудеться в приміщенні Хмельницького окружного адміністративного суду за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 42.
Повідомити, що відповідно до частини 9 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Д.А. Божук