Рішення № 85861902, 25.11.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
520/11775/18
Номер документу
85861902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2019 р. № 520/11775/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави (63500, Харківська область, м.Чугуїв, вул. Харківська, 98 ) в особі - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м.Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) до ПАТ "Укрзалізниця" в особі Регіональної філії "Південна залізниця"(61052, м.Харків, вул. Євгена Котляра, 7), третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації (61038, м.Харків, Салтівське Шосе. 73, код ЄДРПОУ 23000066) про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Перший заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ПАТ "Укрзалізниця" в особі Регіональної філії "Південна залізниця", третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, в якому просив суд зобов`язати "ТС Купянської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту(сховища) №76934, яка знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, згідно припису №39 від 02.11.2016, а саме п.п. 1-22.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 р. адміністративний позов Першого заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до ПАТ "Укрзалізниця" в особі Регіональної філії "Південна залізниця", третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії - залишено без розгляду.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 апеляційну скаргу позивача задоволено, ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 скасовано. Справу направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

03.10.2019 р. на підставі Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для подальшого розгляду судді Рубан В.В.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що у зв`язку з впровадженням на всій території України режиму підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №48-р від 26.01.2015 року, територіальним органом ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку стану готовності захисних споруд та виявлено ряд порушень щодо утримання протирадіаційного укриття № 76934 згідно паспорту протирадіаційного укриття балансоутримувачем є БМЕУ-4 Південної залізниці Міністерства транспорту та зв`язку, на усунення порушень ГУ ДСНС в Харківській області видавалися приписи, однак вимоги приписів не виконані, що не може залишатися без відповідного реагування, з огляду на викладене просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову.

Третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, своїм правом подати пояснення не скористався.

Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Чугуївською місцевою прокуратурою встановлено, що виконуючи розпорядження КМУ від 26.01.2015 № 48р, відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності", Кодексу Цивільного захисту України, Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138, територіальним органом ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання протирадіаційного укриття №76934.

Згідно паспорту протирадіаційного укриття балансоутримувачем є БМЕУ-4 Південної залізниці Міністерства транспорту та зв`язку, яке знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9.

За результатами проведення перевірки у 2015 році відповідачу внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №5 від 06.02.2015 та надано пропозиції щодо виконання пунктів 1-10. Вказаний припис отримано начальником станції "Бурлук" Лисицьким О.В. , про що свідчить його підпис, термін виконання припису встановлено до 09.03.2015.

За матеріалами справи судом встановлено, перевіркою захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття №76934), що розташована за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9 , проведеної Великобурлуцьким відділом ГУ ДСНС в Харківській області протягом періоду з 20.10.2016 року по 02.11.2016 року щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, встановлено ряд порушень щодо утримання даної споруди цивільного захисту.

Так за результатами перевірки, з метою приведення сховища №76934 у готовність до використання за призначенням, Великобурлуцьким районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області складено акт №40 від 02.11.2016 року та у цей же день внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №39 зі строком виконання п.1 - п.22 до 06.12.2016, який отримано начальником станції "Бурлук" Васильченком В.Ю.

Проведені протягом 2015-2016 років перевірки встановили, що технічний стан протирадіаційного укриття №76934 оцінюється як "обмежено готове" до прийняття осіб, що укриваються.

Чугуївською місцевою прокуратурою, шляхом вивчення стану законності у сфері використання та забезпечення об`єктів цивільної оборони встановлено порушення у вказаній сфері в діяльності ТС Куп`янської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці" лише у жовтні 2018 року, про що свідчить лист ГУ ДСНС у Харківській області від 11.10.2018, який отримано Чугуївською місцевою прокуратурою 11.10.2018.

Позивач також зазначає, що припис та акт органу ДСНС, що були внесені відповідачу є чинними, отримані відповідачем та до суду не оскаржені.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18 створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні координаційні центри.

Згідно Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі - Державна надзвичайна комісія) є постійно діючим органом, який забезпечує координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов`язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організаційних заходів протидії терористичній діяльності та воєнній загрозі, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Відповідно до Положення про Державну надзвичайну комісію, одним з основних завдань комісії є інвентаризація всіх об`єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Одночасно з цим, Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №48-р від 26.01.2015 року, яким надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015р. №48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірки стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання радіаційного укриття №76934.

Згідно п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється за рахунок власних коштів суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають.

Згідно паспорту протирадіаційного укриття балансоутримувачем радіаційного укриття №76934 є БМЕУ-4 Південної залізниці Міністерства транспорту та зв`язку, яке знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9.

Позивач у тексті позову вважає, що виходячи з аналізу положень Кодексу цивільного захисту України, Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від №138, можна дійти висновку про бездіяльність Куп`янського БМЕУ- 4 Служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Регіональної філії "Південна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" щодо утримання сховища у належному стані.

Проте в прохальній частині просить суд зобов`язати "ТС Купянської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76934, яка знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, згідно припису №39 від 02.11.2016, а саме п.п. 1-22.

Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації(корпоратизації), за рахунок власних коштів, що передбачено п.8 ст. 32 КЦЗ та п.9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 №138(далі Порядку).

Відповідно до п.10 та п.11 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд, конструкцій і обладнання, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, але не більше 12 годин. Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Судом встановлено, що балансоутримувачем спірного укриття є, на час перевірки, БМЕУ- 4 Південної залізниці Міністерства транспорту та зв`язку (правонаступник філія "Центр будівельно - монтажних робіт та експлуатації будівельних споруд" АТ "Укрзалізниця").

Крім того, суд звертає увагу, що, в структурі АТ Укрзалізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" відсутній такий підрозділ як "ТС Куп`янська дирекція залізничних перевезень Південної залізниці". Регіональна філія "Південна залізниця" АТ "Укрзалізниця" в своєї структурі має виробничий підрозділ "Куп`янська дирекція залізничних перевезень", яка не є юридичною особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу ЦЗ України, розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженого Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006р. № 653, сховища забезпечують захист ociб, що укриваються, від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів, від бойових отруйних речовин, а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур i продуктів горіння при пожежах та передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості ociб, що укриваються, протягом двох діб.

Частиною 6 ст. 32 цього Кодексу визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об`єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України "Про будівельні норми". Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 "Захисні споруди цивільної оборони", затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.1997р. № 106. Об`єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в ycix випадках мають відповідати вимогам цих норм.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують її належний технічний стан i готовність до укриття населення.

Також, відповідно до п.6 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. № 253 (далі - Порядок), під час використання захисної споруди для власних потреб підприємством забезпечується збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так i окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію вciєї споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв`язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.

Комплексні перевірки (спеціальний огляд) захисної споруди цивільної оборони (сховище, протирадіаційне укриття) №76934, які проводились у період в квітні та листопаді 2016р., виявили, що технічний стан захисної споруди цивільної оборони №76934 оцінюється як "обмежено готове" до прийняття ociб, що укриваються.

За результатами перевірки, начальнику станції "Бурлук" Васильченко Вікторії Юріївні внесено обов`язок у вигляді виконання припису на усунення порушень, виявлених під час перевірки, які на момент розгляду справи не усунені.

Станція "Бурлук" входить до переліку безбалансових виробничо-технологічних підрозділів, які входять до складу виробничого підрозділу "Куп`янська дирекція залізничних перевезень" регіональної філії "Південна залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" як єдине ціле та не є балансоутримувачем захисної споруди цивільної оборони №76934.

Проте, суд зазначає, що припис органу ДСНС № 39 є чинним та до суду не оскаржений.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Виробничий підрозділ "Харківського територіального управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" АТ "Українська залізниця" (правонаступник Куп`янського БМЕУ- 4 Служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ) на виконання припису провідного інспектора Великобурлуцького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області Мартиненко М.А. за №39 від 02.11.2016 року повідомив начальника Куп`янської дирекції залізничних перевезень, що:

1. зауваження та порушення викладені п. 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 21, 22, що стосуються балансоутримувача ПРУ, усунуто в повному обсязі у встановлений термін до 06.12.2016 року;

2. п. 16 (обладнати приміщення ПРУ системою автоматичного протипожежного захисту) не виконано, в зв`язку з відсутністю вимог, щодо обладнання будівель транспорту загальною площею меншою 3500 кв.м.автоматичною системою пожежогасіння (АСПГ), згідно ДБН В.2.5- 56:2014).

Виконання вищевказаних зауважень та порушень підтверджується їх відсутністю в акті повторної перевірки від 09.12.2016 року.

Також повідомляє, що з 01.07.2017 року ВП "Харківське територіальне управління" не підпорядковується регіональній філії "Південна залізниця", а знаходиться в складі філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд".

На пункт 5 припису № 39 Виробничий підрозділ "Куп`янська дистанція сигналізації та зв`язку" 10.01.2019 року повідомив начальника Куп`янської дирекції залізничних перевезень, що Куп`янська дистанція сигналізації та зв`язку не має укладених договорів в яких прийнято апаратуру і технічні засоби оповіщення та технічні засоби телекомунікацій на експлуатаційно-технічне обслуговування. На пункт 11 припису - в захисній споруді встановлений телефонний апарат за номером 057-52-531-14. Можливості та договорів на підключення до місцевих радіотрансляціних мереж не має за відсутності поблизу радіотрансляційних мереж. Щодо пункту 16 припису Куп`янська дистанція сигналізації та зв`язку Куп`янська дистанція сигналізації та зв`язку виконує обслуговування систем оповіщення про пожежу, в її розпорядженні по ст. Бурлук встановлений 03.10.2001 року прилад приймально-контрольний пожежний ППС-3М, в якому інформаційна ємність (максимальна кількість шлейфів сигналізації, що підключаються до приладу), - 2 шт., які повністю задіяні. Для організації встановлення системи автоматичного протипожежного захисту потрібно виділення кошті та залучення спеціалізованих організацій для створення проектної документації, монтажу автоматичних водяних, газових, порошкових установок пожежегасіння.

Виробничий підрозділ "Куп`янська дирекція залізничних перевезень" повідомило: на виконання п.17, п.18 припису №39 від 02.11.2016 Великобурлуцького районного сектору ДСНС України в Харківській області, формування з обслуговування ПРУ № 76934 та працівники станції Бурлук забезпечені засобами індивідуального захисту (протигази ГП-5) в кількості, необхідній для виконання завдань, пов`язаних з виникненням надзвичайних ситуацій.

Засоби радіаційної та хімічної розвідки, спеціальної обробки видаються зі складу цивільного захисту станції Куп`янськ - Сортувальний тільки з дозволу директора регіональної філії "Південна залізниця".

По п.1: посадові особи ВП "Куп`янська дирекція залізничних перевезень" пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки 29.11.2017 у навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Харківської області на підставі договору від 15.11.2017 №584/П/ДН-5-172266/НЮ у кількості 46 осіб.

По п.15: на станції Бурлук мається в наявності 5 (п`ять) вогнегасників ( 4 ВП-6 та 1 ВВК-2), з яких 2 вогнегасники ВП-6 - в ПРУ.

По п.19: на станції Бурлук мається в наявності 3 (три) медичні аптечки, з яких одна - в ПРУ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до висновку акту від 09.12.2016р. комплексної перевірки (спеціального огляду) захисту споруди цивільного захисту (цивільної оборони ) - сховище (протирадіаційне укриття) № 76934 оцінюється як готове до прийняття осіб, що укриваються. Припис за результатами даної перевірки не виносився.

Таким чином, враховуючи те, що позивачем не доведено, що саме відповідач є належним балансоутримувачем захисної споруди цивільної оборони №76934 та фактичне усунення основних вимог припису №39 виробничим підрозділом "Харківське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд", виробничим підрозділом "Куп`янська дирекція залізничних перевезень", виробничим підрозділом "Куп`янська дистанція сигналізації та зв`язку", суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання "ТС Куп`янської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту(сховища) №76934, яка знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Великий Бурлук, вул. Привокзальна, 9, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, згідно припису №39 від 02.11.2016, а саме п.п. 1-22.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимогу задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 262 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Першого заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави (63500, Харківська область, м.Чугуїв, вул. Харківська, 98 ) в особі - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м.Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) до ПАТ "Укрзалізниця" в особі Регіональної філії "Південна залізниця"(61052, м.Харків, вул. Євгена Котляра, 7), третя особа - Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації (61038, м.Харків, Салтівське Шосе. 73, код ЄДРПОУ 23000066) про зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.