
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2240/19
18 листопада 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
за участю:
секретаря судового засідання Хоменко Л.В.
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Волинець С.А.,
представників відповідача Деркач В.Ю., Сторожук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, оформленого повідомленням № 903611 від 05.03.2019 щодо відмови позивачу у призначені житлової субсидії та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії від 14.02.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, як особа, яка має недостатній рівень матеріального забезпечення 14.02.2019 звернулася до відповідача зі заявою про призначення житлової субсидії, надавши до такої заяви всі необхідні документи. Однак, відповідач повідомленням від 05.03.2019 № 903611 відмовив позивачу у задоволенні такої заяви, мотивуючи тим, що дохід позивача є меншим від мінімальної заробітної плати та не сплачено єдиний соціальний внесок.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки з заробітної плати позивача сплачено єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії.
Ухвалою суду від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просили позовні вимоги задовольнити.
Представники відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснили, що відповідач правомірно відмовив у задоволенні заяви позивача про призначення житлової субсидії, оскільки Управлінням були направлені відповідні запити від 17.02.2019 № 0014 до ДФС та ПФУ та 18.02.2019 одержано відповіді, згідно яких відповідач встановив, що позивач одержала дохід в розмірі 1843,59 грн. у IV кварталі 2018 р. та сплачено ЄСВ в повному розмірі за листопад і грудень 2018 р., у січні 2019 р., згідно одержаної відповіді, сплата ЄСВ відсутня.
З огляду на зазначене та посилаючись на відзив на позов, просили у задоволенні позовних вимог відмовити (арк. справи 42-49).
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами, що 14.02.2019 позивач звернулася до Управління зі заявою про призначення житлової субсидії, надавши до такої заяви декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій вказала дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщенні/будинку, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 - дочка, ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 - дочка, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідач повідомленням від 05.03.2019 № 903611 відмовив позивачу у задоволенні такої заяви, мотивуючи тим, що дохід позивача є меншим від мінімальної заробітної плати та не сплачено єдиний соціальний внесок (арк. справи 14).
Водночас, у листі від 25.06.2019 № Л-939/060 відповідач посилається на те, як на підставу для відмови у задоволенні такої заяви, що в періоді за який враховувались доходи для призначення житлової субсидії, зокрема за ІІІ-IV квартал попереднього календарного року, нарахований середньомісячний сукупний дохід був менший ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на початок періоду, а саме 1861,50 грн. Крім того, на момент призначення житлової субсидії, встановлено факт несплати в січні 2019 р. єдиного соціального внеску у розмірі 1044 грн., який є менший ніж мінімальний (арк. справи 18-19).
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 (в редакції, чинній на момент звернення позивачем із відповідною заявою про призначення житлової субсидії (далі - Положення № 848)) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 3 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 4 Положення № 848).
Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення № 848 Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Відповідно до пункту 7 Положення № 848 у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі, під домашнім арештом, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Яка слідує з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, що підставою для відмови у задоволенні заяви позивача про призначення житлової субсидії слугували відповіді від ДФС та ПФУ, згідно яких відповідач встановив, що позивач одержала дохід в розмірі 1843,59 грн. у IV кварталі 2018 р. та сплачено ЄСВ в повному розмірі за листопад і грудень 2018 р., у січні 2019 р., згідно одержаної відповіді, сплата ЄСВ відсутня (арк. справи 50-75).
Однак, суд встановив, що згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) - ОСОБА_1 , сплата ЄСВ у спірний період, а саме: листопад - грудень 2018 р., січень 2019 р. відповідає розміру, визначеному чинним законодавством на час призначення житлової субсидії (арк. справи 15-16).
Водночас, довідкою ГУ ДПС у Тернопільській області від 12.11.2019 № 221/6-1/19-00-50-05 підтверджується те, що ФОП ОСОБА_4 сплатив ЄСВ за найманого працівника - ОСОБА_1 з листопада 2018 р. по квітень 2019 р., зокрема:
- листопад 2018 р. - 819,06 грн. - сплачено 20.12.2018;
- грудень 2018 р. - 819,06 грн. - сплачено 18.01.2019;
- січень 2019 р. - 918,06 грн. - сплачено 19.02.2019;
- лютий 2019 р. - 918,06 грн. - сплачено 19.03.2019.
Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що платник єдиного внеску - ФОП ОСОБА_4 сплатив єдиний внесок за найманого працівника - ОСОБА_1 за період листопад 2018 р. - січень 2019 р., у встановлений законом строк, тобто до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, а отже роботодавцем позивача сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, а тому відповідно до Положення № 848 позивач має право для призначення житлової субсидії.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволення в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради оформлене повідомленням № 903611 від 05.03.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначені житлової субсидії.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 14.02.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на суму сплаченого судового збору 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25.11.2019.
Реквізити сторін:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач - Управління соціального захисту населення, сім`ї та праці Чортківської міської ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ: 38743174).
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.