
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2019 р. Справа № 480/3224/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Бєлянської С.М.,
представника позивача - Громова Р.С.,
представника відповідача - Кошеленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №480/3224/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шанс" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Шанс") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області), і просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Сумській області, що полягає у ненаданні Державній казначейській службі України реєстру згідно заяви про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (додаток 4) до декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року подану ТОВ "Шанс" податковий номер 31337146 у сумі 1 216 474 грн;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Сумській області надати Державній казначейській службі України реєстр згідно заяви про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (додаток 4) до декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року подану ТОВ "Шанс" податковий номер 31337146 на рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК", МФО 320984 у сумі 1 216 474 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за заявою позивача, відповідачем безпідставно не надано Державній казначейській службі України реєстр про повернення суми коштів, які рахуються у системі електронного адміністрування за ТОВ "Шанс" як переплата, на поточний рахунок Товариства.
Ухвалою суду від 19.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
16.09.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, та просить відмовити у їх задоволенні (а.с.37-40). Зазначає, що переплата, у розмірі 1 216 474 грн, яку позивач хоче повернути на розрахунковий рахунок, значиться на електронному рахунку неправомірно, оскільки вказана переплата виникла на підставі того, що платником податків не було своєчасно подано податкову звітність з ПДВ за період жовтень - листопад 2016 року та не задекларовано податкові зобов`язання по податковим накладним виписаним на ТОВ ПВП «Стандарт», код ЄДРПОУ 38867768, на суму ПДВ 6 028 101 грн, для реєстрації яких і були сплачені вказані кошти. У зв`язку з цим позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими.
Ухвалою суду від 15.10.2019 задоволено клопотання представника відповідача та замінено первинного відповідача по справі - Головне управління ДФС у Сумській області - Головним управлінням ДПС у Сумській області (далі - ГУ ДПС у Сумській області).
15.10.2019 представником позивача подано відповідь на відзив, у якій заперечує проти доводів відповідача викладених у відзиві, та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 57).
Ухвалою суду від 21.10.2019 призначено судове засідання у справі на 07.11.2019.
У судовому засіданні 07.11.2019 судом оголошено перерву для з`ясування обставин по справі до 21.11.2019.
У судовому засіданні 21.11.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити. Представник відповідача проти позовних заперечувала в повному обсязі.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 01.07.2019 ТОВ "Шанс" направлено до ГУ ДФС у Сумській області засобами поштового зв`язку податкову декларація з податку на додану вартість за червень 2019 року з додатками (додаток 2 - довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, додаток 4 - заява про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та додаток 5 - розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів).
У додатку № 4 до декларації з ПДВ за червень 2019 року Товариством зазначено, що кошти на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ), що перевищують суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, у сумі 1 216 474 грн, слід перерахувати на рахунок Товариства № НОМЕР_2 в АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК", МФО 320984.
Листом від 15.07.2019 №14994/10/18-28-52-006 ГУ ДФС у Сумській області повідомило про прийняття декларації з ПДВ за червень 2019 року та про її внесення до бази АІС "Податковий блок" (вх. №24588/10/52 від 02.05.2019).
06.08.2019 адвокатом Громовим Р.С. було направлено адвокатський запит до ГУ ДФС у Сумській області про надання інформації щодо подачі реєстру про перерахування суми коштів з рахунку у СЕА ПДВ на поточний рахунок Товариства.
15.08.2019 від ГУ ДФС у Сумській області поштою надійшла відповідь від 13.08.2019 за №5350/18-28-12-01-29/АДВ, згідно якої повідомлено про неподання реєстру та неможливість повернення надлишково сплачених коштів з рахунку СЕА ПДВ на поточний рахунок Товариства.
Позивач вважає, що неподання відповідачем до Державної казначейської служби України реєстру є протиправним, у зв`язку з чим ТОВ "Шанс" звернулося до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить за наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов`язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.
Наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276 "Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України" (далі - Наказ) внесено зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість та викладено її у новій редакції.
Вищезазначеним наказом затверджено форму заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, як одного з додатків до декларації - (Д4).
Так, вказана форма Д4 передбачає заповнення даних таблиці про відомості щодо суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, а також зазначення напрямку перерахування такої суми коштів (до бюджету або на поточний рахунок) з відображенням суми у цифровій та словесній формах. При цьому у разі обрання платником податку напрямку перерахування такої суми коштів на поточний рахунок необхідним є зазначення реквізитів такого рахунку.
У рамках СЕА ПДВ для платників податку передбачено механізм перерахування суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, за одним із обраних платником у Додатку 4 до декларації з податку на додану вартість напрямків: до бюджету або на поточний рахунок платника податку.
При цьому, законодавством встановлено алгоритм дій уповноважених суб`єктів владних повноважень з метою реалізації ініційованого платником у Додатку 4 напрямку перерахунку суми коштів у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до абзацу першого п.200.1.5 ст. 200.1 ПК України, з рахунку у системі: електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку,
Відповідно до абзацу другого п.200.1.6 ст. 200.1 ПК України якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право додати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених початкових зобов`язань з податку.
У відповідності до абзацу п`ятого п.200.1.6 ст.200.1 ПК України для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).
Відповідно до абзацу шостого п.200.1.6 ст.200.1 ПК України на підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов`язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, має право надсилати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коригуючі реєстри для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.
Вищенаведені положення податкового законодавства узгоджуються з положеннями пункту 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок №569).
Відповідно до абзацу першого п.21 Порядку №569, якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати контролюючому органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкового боргу з податку, що виник починаючи з 01.07.2015.
Згідно абзацу четвертого п.21 Порядку №569 для відповідного перерахування коштів ДФС надсилає Казначейству реєстр, в якому зазначаються найменування платника податку, податковий номер та індивідуальний податковий номер, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника податку, та реквізити такого рахунка (у разі подання платником податку заяви про повернення коштів на його поточний рахунок).
Відповідно до абзацу п`ятого п.21 Порядку №569 Казначейство на підставі зазначеного реєстру протягом п`яти робочих днів після закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати платником податку сум податкових зобов`язань, здійснює відповідне перерахування.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що у порушення наведених норм податкового законодавства, ГУ ДФС у Сумській області безпідставно не надано до Державної казначейської служби України реєстр, згідно заяви позивача про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (додаток 4) до декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року ТОВ "Шанс", а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Під час розгляду справи у судовому засіданні представник відповідача не заперечувала, що 1 216 474 грн значиться на рахунку Товариства як передплата.
Щодо посилання представника відповідача як на підставу для відмови у позові на те, що вказана переплата виникла на підставі того, що платником податків не було своєчасно подано податкову звітність з ПДВ за період жовтень - листопад 2016 року та не задекларовано податкові зобов`язання по податковим накладним, виписаним на ТОВ ПВП «Стандарт», то суд зазначає, що доказів на підтвердження неправомірності виникнення передплати та об`єктивної неможливості подати реєстр згідно заяви позивача про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість під час розгляду справи відповідачем суду надано не було.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Сумській області суму судового збору в розмірі 3 842 грн, сплачену при зверненні до суду з даним позовом.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Сумській області (вул. Іллінська, 13. м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 39456414), що полягає у ненаданні Державній казначейській службі України реєстру згідно заяви про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (додаток 4) до декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Шанс" податковий номер 31337146 у сумі 1 216 474 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13. м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) надати Державній казначейській службі України реєстр згідно заяви про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (додаток 4) до декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Шанс" податковий номер 31337146 на рахунок НОМЕР_3 , відкритий в АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК", МФО 320984 у сумі 1 216 474 гривень.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс" (с.Миколаївське, Роменський район, Сумська область, 42052, код ЄДРПОУ 31337146) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13. м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) судовий збір у розмірі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 25.11.2019.
Суддя Н.В. Савицька