Рішення № 85855834, 25.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
480/3739/19
Номер документу
85855834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2019 р. Справа № 480/3739/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що проходив військову службу за контрактом в Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. За час проходження військової служби йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що суперечить вимогам законодавства. Просить визнати протиправними дії відповідача, зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 30 серпня 2019 року.

Відповідач у відзиві з позовними вимогами не погодився. Зазначив, що джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та проведення індексації грошових доходів є Державний бюджет України, яким у 2015-2018 роках не закладено асигнувань на індексацію грошового забезпечення. Грошове забезпечення, в тому числі індексація, виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців. За спірний період кошти на нарахування та виплату індексації не передбачено, тому позивачу правомірно не було нараховано індексацію. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що відповідач проходив службу за контрактом у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань найменування відповідача в реєстрі - Військова частина 9953 (ідентифікаційний код юридичної особи: 14321759)

Наказом начальника 5 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 30.08.2019 року №257-ОС припинено (розірвано) контракт з позивачем та виключено його зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с. 12).

Згідно витягу з розрахунково-платіжної відомості позивачу з липня 2015 року по листопад 2018 року не виплачувалась індексація грошового забезпечення (а.с. 14-30). За твердженням відповідача у вказаному періоді індексація не здійснювалась та не виплачувалась у зв`язку з відсутністю фінансування.

У грудні 2018 року позивачу виплачена індексація грошового забезпечення за грудень 2018 року в розмірі 71 грн. 08 коп., у серпні 2019 року індексація виплачена за січень 2019 року в розмірі 71,08 грн., за лютий 2019 року в розмірі 71,08 грн., за березень 2019 року в розмірі 134,17 грн., за квітень 2019 року в розмірі 134,17 грн., за травень 2019 року в розмірі 134,17 грн., за червень 2019 року в розмірі 134,17 грн., за липень 2019 року в розмірі 206,75 грн., за серпень 2019 року в розмірі 200,05 грн. (а.с. 27,30,46,47).

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).

Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Отже індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується відповідач, були відсутні кошти на індексацію грошового забезпечення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним протягом 2015-2015 років надсилались до відповідного органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення. Таким чином, відповідач протиправно не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення за період з липня 2015 року по лютий 2018 року.

Відносно вимог про нарахування індексації з а період з березня по листопад 2019 року суд зазначає таке. Судом встановлено, що на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2018 №169 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Державної прикордонної служби України" відбулось підвищення грошового забезпечення позивача з березня 2018 року.

Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (пункт 5). Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (пункт 1-1 абзац 1 Постанови).

На виконання вимог наведеної норми індексація грошового забезпечення за березень 2018 року позивачу правомірно не нараховувалась. В період з квітня до листопада 2018 року згідно даних Державної служби статистики України індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації на 3%, тому були відсутні підстави для нарахування індексації. У грудні 2018 року коефіцієнт індексації склав 3,7, тому з грудня 2018 року у відповідача виник обов`язок нарахування індексації позивачу.

Щодо вимог про нарахування індексації грошового забезпечення за період з грудня 2018 року по дату звільнення - 30.08.2019 суд зазначає таке. Як вбачається з копій розрахункових відомостей про нарахування грошового забезпечення у грудні 2018 року позивачу була виплачена індексація за грудень 2018 року, за період з січня по серпень 2019 року індексація була виплачена при звільненні позивача з військової служби у серпні 2019 року. Таким чином, матеріалами справи спростовується твердження позивача про невиплату індексації відповідачем у вказаному періоді, тому вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими в частині визнання протиправними дії та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по лютий 2018 року. Вимоги щодо нарахування та виплати індексації за період з березня 2018 року по дату звільнення задоволенню не підлягають

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9953) по ненарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

Зобов`язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 6, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

В частині вимог про визнання протиправними дій та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 30 серпня 2019 року відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко