Рішення № 85855763, 21.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
440/3948/19
Номер документу
85855763
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3948/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3948/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

17 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ НП у Полтавській області) , в якому просить:

- визнати протиправними дії пов`язані з прийняттям комісією ГУ НП в Полтавській області рішення, оформленого листом №29/Ч-12/ОП від 13.08.2019, про відмову у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності та скасувати вказане рішення;

- зобов`язати ГУ НП в Полтавській області прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності, що пов`язана з проходженням служби в ОВС, в розмірі 90 розмірів прожиткового мінімуму визначеного законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2016 року він має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Додав, що незважаючи на факт визнання за ним права на отримання вказаної допомоги судами, ГУ НП у Полтавській області в чергове відмовляє у її призначенні і виплаті, тим самим ігноруючи судові рішення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

11.11.2019 до суду надійшов відзив, у якому представник відповідача зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача у серпні 2016 року ГУ НП у Полтавській області було прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги, про що позивача повідомлено листом від 15.05.2017 №589/115/29/01-17, яке не оскаржувалося в судовому порядку. До того ж позивач пропустив трьохрічний термін для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, як це передбачено ч. 6 ст. 100 Закону України "Про Національну поліцію", з огляду на той факт, що інвалідність ОСОБА_1 встановлено вперше 19.05.2016, а до ГУ НП у Полтавській області він звернувся лише 19.07.2019 (а.с. 28-35).

Згідно з відповіддю на відзив від 15.11.2019 на спростування позиції відповідача представник позивача стверджує, що ОСОБА_1 дійсно реалізував своє право на звернення до ГУ НП у Полтавській області 12.08.2016. Проте, у зв`язку з існуванням декількох порядків призначення та виплати одноразової грошової допомоги працівникам органів внутрішніх справ та невизначеністю того, хто ж саме має призначати та виплачувати допомогу, так її і не отримав. З приводу пропуску трирічного строку вказав, що заяву від 19.07.2019 позивач змушений був написати повторно на вимогу відповідача (а.с. 65).

Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що позивач ОСОБА_1 у період з 15.12.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 07.04.2016 - у Національній поліції. Наказом т.в.о. начальника ГУНП у Полтавській області від 08.04.2016 №96 о/с підполковника поліції, заступника начальника Великобагачанського відділення поліції Миргородського відділу поліції ГУНП у Полтавській області ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) (а.с. 8).

Відповідно до Свідоцтва про хворобу №32-С від 29.03.2016 позивачу встановлено захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 53).

10.06.2016 ОСОБА_1 вперше встановлена ІІ група інвалідності на строк до 01.07.2017 (захворювання, так, пов`язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ), як це видно з виписки з акта огляду МСЕК до довідки серії АВ №0554018 (а.с. 55).

Після повторного огляду 15.06.2017 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з тих самих причин до 01.07.2020 (а.с. 56).

12.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Полтавській області із заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що він отримав ІІ групу інвалідності від захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 38).

Заява позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги з відповідним переліком документів була розглянута відповідачем, за наслідками чого листом ГУНП в Полтавській області від 18.08.2016 №29/Ч-35 ОСОБА_1 повідомлено, що оскільки він був звільнений з Національної поліції, а захворювання пов`язане з проходженням служби в ОВС, то застосувати норму наказу МВС України від 11.01.2016 №4 чи постанову КМУ від 21.10.2015 №850 неможливо (а.с. 39).

Не погодившись з вищезазначеною відповіддю ГУ НП у Полтавській області, позивач звернувся до суду за захистом порушеного, на його думку, права на отримання грошової допомоги.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 13.02.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017, адміністративний позов ОСОБА_1 у справі №554/158/17 було задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУНП в Полтавській області щодо відмови в прийнятті та направленні у встановлений законодавством строк до Міністерства внутрішніх справ України висновку із додатками щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому II групи інвалідності. Зобов`язано ГУНП в Полтавській області прийняти та направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок із додатками щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому II групи інвалідності захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ у відповідності до постанови КМУ від 21.10.2015 № 850. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

На виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 13.02.2017 у справі №554/158/17 Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Полтавській області листом від 03.05.2017 №511/115/29/01/2017 направлено на розгляд Департаменту фінансово-облікової політики МВС України пакет документів на виплату одноразової грошової допомоги згідно з постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 (а.с. 40-41).

Після внесення змін до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" ГУНП в Полтавській області розглянуло заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку №4 та листом від 15.05.2017 №589/115/29/01-17 повідомило заявника про те, що пакет документів на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 був сформований відповідно Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4. За повідомленням Полтавської обласної дирекції ПАТ "НАСК "Оранта" при первинному огляді МСЕК 25.10.2005 за визначену ступінь втрати працездатності в розмірі 15% ОСОБА_1 була виплачена страхова сума 1275,00 грн. Під час повторного огляду МСЕК з 10.03.2016 позивачу установлено ІІ групу інвалідності та 70% втрати працездатності. Оскільки після первинного огляді МСЕК пройшло більше 2 років, у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги по другій групі інвалідності відмовлено на підставі пункту 6 розділу IV вказаного Порядку (а.с. 45).

За наслідками розгляду пакету документів ОСОБА_1 . Департаментом фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України на адресу ГУ НП в Полтавській області повернуто матеріали у зв`язку з невідповідністю вимогам законодавства. У відповіді від 16.05.2017 №15/2-1642 зазначено, що на ОСОБА_1 , як поліцейського, поширюються норми Закону України "Про Національну поліцію". Згідно з ч. 2 ст. 97 цього Закону порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України. Так, наказом МВС України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського. Зважаючи на викладене, призначення та виплата одноразової грошової допомоги підполковнику поліції ОСОБА_1 повинна здійснюватися ГУ НП в Полтавській області відповідно до зазначених вище Закону та Наказу за рахунок асигнувань, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі для Національної поліції України (а.с. 43).

Крім того, позивач звертався на Урядову гарячу лінію 24.04.2017 щодо виконання рішення у справі №554/158/17, яке за дорученням розглянуто в ГУ НП у Полтавській області.

Листом від 23.05.2017 №29/ЧЕ-439/Кц ГУ НП у Полтавській області позивача повідомлено про розгляд його матеріалів комісією ГУ НП в Полтавській області з питань затвердження одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського та прийняття рішення про відмову у призначенні та виплаті листом від 15.05.2017 за вих №589/115/29/01-17 (а.с. 44).

Не погоджуючись із рішенням МВС України щодо повернення матеріалів позивач звернувся до суду за захистом порушеного, на його думку, права.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 18.10.2017 у справі №554/5681/17 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення матеріалів на виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліда 2-ї групи у зв`язку з невідповідністю вимогам законодавства до ГУНП в Полтавській області та не належного їх розгляду Міністерством внутрішніх справ України, згідно з вимогами Постанови КМУ від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» з урахуванням порядку та вимог законодавства встановленим постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 13.02.2017. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не прийняття рішення на виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги згідно вимог постанови КМУ від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» та не прийняття рішення по виплаті одноразової грошової допомоги, як інваліду 2-ї групи згідно вимог постанови КМУ від 21.10.2015 №850 по обставинам та порядку встановленим постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 13.02.2017. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути висновок з відповідними документами відносно ОСОБА_1 про призначення виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду 2-ї групи у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» з урахуванням обставин встановлених судом. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти відповідне рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 2-ї групи у розмірі 200-кратното прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".

На виконання даного судового рішення ГУ НП в Полтавській області надіслано до МВС України пакет документів, передбачений Порядком №850.

За наслідками розгляду цих матеріалів листом від 18.05.2018 №648/115/29/01-2018 ОСОБА_1 повідомлено про повернення його матеріалів до ГУ НП в Полтавській області із висновком від 10.05.2018 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Зазначено, що оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги виникло у позивача в період дії Закону України "Про Національну поліцію", тому на ОСОБА_1 , як поліцейського, поширюється норма статті 97 Закону України "Про Національна поліцію" (а.с. 47).

Востаннє позивач 19.07.2019 звернувся до ГУ НП в Полтавській області із заявою (рапорт) ОСОБА_1 (вх від 31.07.2018 №Ч-12/оп) про виплату одноразової грошової допомоги (а.с. 52).

13.08.2019 ГУ НП у Полтавській області прийнято рішення про відмову у виплаті такої допомоги, оскільки інвалідність позивачу вперше визначено з 19.05.2016, а із заявою про виплату він звернувся лише 19.07.2019, що перевищує встановлений п. 6 ст. 100 Закону України "Про Національну поліцію" трьохрічний термін для реалізації права на отримання допомоги.

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 13.08.2019 №29/Ч-12/OП (а.с. 15).

Позивач, не погоджуючись і правомірністю відмови у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить із наступного.

До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто до 07.11.2015, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано статтею 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою №850 від 21.10.2015 затвердив "Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" (надалі - Порядок №850), яка набрала чинності з 31.10.2015.

Згідно з пунктом 2 Порядку №850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пункту 3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Пунктом 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", який набрав чинності 07.11.2015, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".

Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Згідно з частиною першою статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Частиною другою статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (надалі - Порядок № 4).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 4).

За правилами пункту 1 розділу IV Порядку №4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови (пункт 2 розділу IV Порядку № 4).

Таким чином, як Порядком №850, так і Порядком №4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.

При цьому, право на отримання одноразової грошової допомоги обумовлено наявністю визначених законодавством підстав, зокрема, захворювання особи повинно бути пов`язане, відповідно до Порядку №850 - з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а відповідно до Порядку №4 - з проходженням служби в поліції.

Разом з тим, в законодавстві була наявна прогалина щодо нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, оскільки не було визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги особам, які після звільнення з органів внутрішніх справ продовжили службу в Національній поліції та яким інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, але під час служби в органах поліції або після звільнення з цих органів.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 14.11.2019 у справі №711/1881/17, вирішуючи питання визначення порядку та належного органу, до компетенції якого входить призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейському, якому інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права, якими визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності виникає з дати встановлення втрати працездатності за довідкою МСЕК, а реалізація цього права здійснюється за останнім місцем служби особи, сформулював висновок про те, що виплата такої допомоги має здійснюватися органами Національної поліції на підставі норм Закону України "Про Національну поліцію" та у відповідності до Порядку № 4.

Про обґрунтованість такого висновку суду свідчать і подальші зміни в законодавстві, що регулює спірні правовідносини.

Так, Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 12.09.2016 № 916 "Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", яким пункт 5 розділу I Порядку №4 доповнено підпунктом 4 стосовно випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога. За його змістом встановлення інвалідності поліцейському внаслідок захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ, є також обставиною, за якої поліцейському призначається одноразова грошова допомога.

Отже, поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення йому інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про Національну поліцію", виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку № 4.

Як встановлено судом ОСОБА_1 проходив службу в органах Національній поліції звідки й був звільнений.

Отже на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України "Про Національну поліцію", а умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком №4. Тому належним органом, до якого позивач мав звернутися із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги та до повноважень якого належить розгляд такої заяви, є Головне управління Нацполіції.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах від 19.02.2019 у справі №822/1746/16 та від 12.03.2019 у справі №822/1667/16.

Надаючи оцінку спірному рішенню ГУ НП у Полтавській області від 13.08.2019, яким позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, суд виходить з того, що відповідач фактично визнав за позивачем право на отримання такої допомоги з моменту встановлення вперше ІІ групи інвалідності - 19.05.2016, проте вказав на пропуск ним трирічного строку звернення за призначенням цієї допомоги.

Проте, як встановлено судом вище, таке зволікання з боку позивача було обумовлене існуванням прогалин у законодавстві, яким врегульовано порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги працівникам поліції, які отримали інвалідність внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказана обставина змусила позивача звертатися до судових інстанцій за захистом свого порушеного права, що тривало певний час.

Таким чином, посилання відповідача на обставини пропуску позивачем строку звернення за одноразовою грошовою допомогою суд відкидає як безпідставні, у зв`язку з чим суд визнає протиправним рішення комісії ГУНП в Полтавській області оформлене листом №29/Ч-12/ОП від 13.08.2019 про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та скасовує його.

Тож відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.

Матеріалами справи підтверджуються обставини неодноразових звернень позивача до суду за захистом своїх прав. Незважаючи на задоволення його вимог судами, позивач до теперішнього часу своє право на отримання одноразової грошової допомоги реалізувати так і не зміг через невиправдану бюрократичну тяганину, допущену суб`єктами владних повноважень різних рівнів.

З огляду на це, обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУНП в Полтавській області прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію" та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського".

Таке зобов`язання повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, який у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Вказана правова позиція щодо дискреційних повноважень суб`єктів владних повноважень узгоджується з позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 27.02.2018 у справі № 816/591/15-а та постанові від 18.10.2018 у справі 818/1976/17.

Таким чином позов підлягає задоволенню у спосіб обраний позивачем у повному обсязі.

З приводу необхідності встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, на якому наполягає позивач, суд вказує, що зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами ч. 1 ст. 382 КАС України, є правом, а не обов`язком суду, тому відповідну вимогу позивача, за відсутності обґрунтувань, суд залишає без задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Національної поліції в Полтавській області, оформлене листом №29/Ч-12/ОП від 13.08.2019, про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію" та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун