Рішення № 85855758, 19.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2019
Номер справи
440/3955/19
Номер документу
85855758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3955/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Солтис О.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про: визнання протиправним та скасування рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.07.2019 №7/03-24/12 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату: №4882 від 05.03.2014, виданої Єнакіївським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області м. Єнакієво за період роботи з 1984 по 1989 роки; №704 від 22.12.2014 та № 705 від 22.12.2014, виданих структурним підрозділом шахти "Булавинська" державним підприємством "Орджонікідзе вугілля" м. Єнакієво смт. Булавинське Донецької області за період роботи з вересня 1982 по серпень 1992, та з жовтня 1995 по червень 1997; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату: №4882 від 05.03.2014, виданої Єнакіївським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області м. Єнакієво за період роботи з 1984 по 1989 роки; №704 від 22.12.2014, та № 705 від 22.12.2014, виданих структурним підрозділом шахти "Булавинська" державним підприємством "Орджонікідзе вугілля" м. Єнакієво смт. Булавинське Донецької області за період роботи з вересня 1982 по серпень 1992, та з жовтня 1995 по червень 1997.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Полтавській області від 04.07.2019 №7/03-24/12 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату: №4882 від 05.03.2014, виданої Єнакіївським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області м. Єнакієво за період роботи з 1984 по 1989 роки; №704 від 22.12.2014 та № 705 від 22.12.2014, виданих структурним підрозділом шахти "Булавинська" державного підприємства "Орджонікідзе вугілля" м. Єнакієво смт. Булавинське Донецької області за період роботи з вересня 1982 по серпень 1992, та з жовтня 1995 по червень 1997, з посиланням на те, що довідки видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території України, та у зв`язку з неможливістю проведення перевірки достовірності видачі зазначених довідок. Позивач вказує, що на час отримання вказаних довідок населені пункти м . Єнакієве та смт. Булавинське не відносилися до встановленого переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому є законними та відповідають чинному законодавству України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3955/19, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 09:30 19 листопада 2019 року, витребувано докази.

04 листопада 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 54/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що для призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 надано довідки (№ 704 від 22.12.2014, №705 від 22.12.2014, №4882 від 05.03.2014) про заробітну плату, видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території України, та які не відповідають вимогам законодавства України, не містять назв первинних документів на підставі яких їх видано, їх місцезнаходження та адреси, а також у довідці №4882 виправлена дата видачі. В зв`язку з тим, що довідки про заробітну плату видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території України, перевірити їх достовірність неможливо, тому позивачу призначено пенсію за віком з 03.01.2019 без врахування вищевказаних довідок.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с. 29/, про причини неявки у судове засідання не повідомив.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу по суті за відсутності представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

03.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Лубенського ОУПФУ Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 44/, до якої додав довідки про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, видану Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, видані структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" /а.с. 22-24, 49-51/.

Позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 03.01.2019 у розмірі 1497 грн., що підтверджуються рішенням Лубенського ОУПФУ Полтавської області №164850001605 від 21.01.2019 про призначення пенсії ОСОБА_1 /а.с. 45/.

Водночас, при призначенні пенсії позивачу не враховано довідки про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, видану Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, видані структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

04.07.2019 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Полтавській області прийнято рішення №7/03-24/12, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату, оскільки довідки видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території України, та у зв`язку з неможливістю проведення перевірки достовірності видачі зазначених довідок /а.с. 21/.

Не погодившись з рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.07.2019 №7/03-24/12, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/ розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній /надалі - Порядок/.

Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-1V заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (надалі Порядок № 22-1).

Згідно пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У пункті 2.1 Порядку 22-1 міститься перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком.

На підставі підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з пунктом 2.10 вказаного Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку 22-1).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 4.7 Порядку 22-1).

Аналізуючи наведені норми права можна дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 19.04.2018 у справі №601/198/16.

Як встановлено судом, 03.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Лубенського ОУПФУ Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 44/, до якої додав довідки про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, видану Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, видані структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" /а.с. 22-24, 49-51/.

За відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 /а.с. 14-20/: ОСОБА_1 у період з 17.09.1982 по 15.10.1984 позивач працював на шахті "Булавинська" /а.с. 15/; у період з 16.10.1984 по 24.02.1989 позивач служив в органах внутрішніх справ /а.с. 15-16/; у період з 27.02.1989 по 10.08.1992 та у період з 16.10.1995 по 06.06.1997 позивач працював на шахті "Булавинська" /а.с. 16-18/.

Позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 03.01.2019 у розмірі 1497 грн., що підтверджуються рішенням Лубенського ОУПФУ Полтавської області №164850001605 від 21.01.2019 про призначення пенсії ОСОБА_1 /а.с. 45/.

Водночас, при призначенні пенсії позивачу не враховано довідки про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, видану Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, видані структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

Так, 04.07.2019 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Полтавській області прийнято рішення №7/03-24/12, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату, оскільки довідки видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території України, та у зв`язку з неможливістю проведення перевірки достовірності видачі зазначених довідок /а.с. 21/.

Частинами 1-2 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Довідка про заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії №4882 від 05 березня 2014 року, видана Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, підписана посадовими особами та скріплена печаткою, містить відомості про розмір заробітної плати та відомості про документи, на підставі яких довідка видана /а.с. 24/.

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено, що станом на 05.03.2014 місцезнаходженням Єнакієвського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було вул. Свердлова, 110, м. Єнакієве, Донецька область /а.с. 59-63/.

Довідки про заробітну плату позивача для обчислення пенсії №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, видані структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", підписані посадовими особами, засвідчені печаткою та містять відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків та відомості про документи, на підставі яких вони видані.

Структурний підрозділ "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" станом на 22.12.2014 знаходився за адресою: смт. Булавинське, Бахмітський район, Донецька область, та був відокремленим структурним підрозділом юридичної особи Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" станом на 22.12.2014 /а.с. 64-81/.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1; перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, згідно з додатком 2.

Так, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1, віднесено з 07 листопада 2014 року м. Єнакієве (крім м. Вуглегірська), а з 18 лютого 2015 року віднесено смт Булавинське.

Таким чином, на час видання довідки Єнакієвського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії №4882 від 05 березня 2014 року та на час видачі довідок про заробітну плату ОСОБА_1 №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", населені пункти, у яких видано ці довідки розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" не відносилися до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що вказані вище довідки про заробітну плату позивача для обчислення пенсії видані органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", а саме будь-якими органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території.

Суд зазначає, що те, що відповідач через проведення АТО позбавлений можливості провести перевірку відомостей записів довідок первинним документам не покладає надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідки видані належним чином та містять необхідні реквізити та відомості.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі №583/392/17.

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах "Лоізіду проти Туречиини" (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), "Кіпр проти Туреччини" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать".

Відтак, неможливість пенсійного органу здійснити перевірку достовірності видачі довідок, не може бути підставою для позбавлення права позивача на призначення пенсії.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права сформовані Верховним Судом у постанові від 31.01.2019 у справі №233/1181/17.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04 липня 2019 року №7/03-24/12 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, виданої Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", - відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України, та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Враховуючи викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04 липня 2019 року №7/03-24/12 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, виданої Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 03 січня 2019 року з урахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, виданої Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією №0.0.1492849284.1 від 15.10.2019 /а.с. 6/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 27/.

Таким чином, при задоволенні позову ОСОБА_1 суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнання протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04 липня 2019 року №7/03-24/12 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком з урахуванням наданих довідок про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, виданої Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 03 січня 2019 року з урахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_1 : №4882 від 05 березня 2014 року, виданої Єнакієвським міським відділом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області; №01/1704 від 22 грудня 2014 року та № 01/1705 від 22 грудня 2014 року, виданих структурним підрозділом "Шахта "Булавинська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 25 листопада 2019 року.

Суддя С.С. Сич