Рішення № 85855752, 25.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
440/3129/19
Номер документу
85855752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3129/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

19 серпня 2019 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- зобов`язання управління призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з 03.04.2019 (дата звернення із заявою);

- зобов`язання управління провести нарахування і виплату до пенсії за вислугу років надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, за період з 01.11.2018 (дата набуття права на надбавку) до 03.04.2019 (дата звернення із заявою про призначення пенсії по інвалідності);

- зобов`язання управління провести нарахування і виплату до пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років надбавки непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї з 03.04.2019 (дата звернення із заявою про призначення пенсії по інвалідності).

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що з 01.02.2003 він перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Разом з тим, позивач вважає, що у зв`язку з призначенням йому з 07.02.2013 вперше ІІ групи інвалідності у нього виникло право на отримання пенсії не за вислугу років, а по інвалідності згідно того ж Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Поряд з цим, позивач має на своєму утриманні непрацездатного члена сім`ї - дружину ОСОБА_2 , яка 23.10.2018 досягла пенсійного віку. З огляду на це, 03.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в межах того ж Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та призначення вказаної пенсії з врахуванням доплати на одного непрацюючого члена сім`ї, що знаходиться на його утриманні. Однак, рішенням ГУПФУ в Полтавській області від 15.07.2019 №74 позивачу безпідставно відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності з надбавкою на непрацездатного члена сім`ї.

Ухвалою суду від 22.08.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху в зв`язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Зобов`язано позивача усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалу суду від 22.08.2019 позивач отримав 29.08.2019.

03.09.2019 від позивача до суду надійшла заява від 30.08.2019 про продовження до 27.09.2019 строку для усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі від 22.08.2019.

Ухвалою суду від 10.09.2019 заяву ОСОБА_1 про продовження процесуального строку задоволено; продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 27.09.2019 включно.

26.09.2019, тобто з дотриманням визначеного судом строку, від ОСОБА_1 надійшли документи, якими останній усунув недоліки позовної заяви.

У зв`язку з цим, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 140/ зазначив, що серед документів, доданих до заяви про призначення пенсії по інвалідності з урахуванням надбавки на непрацездатну дружину, мала місце довідка Полтавського ОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видана ОСОБА_1 у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Отже, в ході здійснення перевірки доцільності призначення пенсії по інвалідності гр. ОСОБА_1 було встановлено, що пенсія по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без врахування грошового забезпечення, визначеного згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, становитиме 4473,30 грн, а пенсія за вислугу років згідно цього ж Закону на даний час становить 9210,93 грн, оскільки була перерахована коли постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 була діючою. Тобто, призначення пенсії по інвалідності позивачу у розмірі пенсії за вислугу років призведе до зменшення розміру отримуваної гр. ОСОБА_1 пенсії. Щодо встановлення до пенсії позивача надбавки на непрацюючого члена родини - дружину ОСОБА_2 , то з вказаного питання управління зверталося за роз`ясненнями до Пенсійного фонду України. Листом від 02.07.2019 ПФУ повідомило, що надбавка на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, дружина, якщо вона досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" або є особою з інвалідністю. Статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. У дружини позивача ОСОБА_2 тривалість страхового стажу складає лише 8 років 11 місяців 8 днів. Таким чином, оскільки у ОСОБА_2 відсутня необхідна для призначення пенсії за віком відповідно до Закону 1058 тривалість страхового стажу, вона не є особою з інвалідністю, підстави для нарахування позивачу надбавки до пенсії на непрацездатну дружину в управління відсутні.

Ухвалою суду від 30.10.2019 з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи витребувано у ГУПФУ в Полтавській області: - розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з конкретизацією усіх її складових частин станом на момент звернення останнього із заявою про переведення на пенсію по інвалідності (03.04.2019); - попередній розрахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з конкретизацією усіх її складових частин станом на момент звернення останнього із заявою про переведення на пенсію по інвалідності (03.04.2019); - докази на підтвердження відсутності у дружини ОСОБА_1 - ОСОБА_2 необхідної для призначення пенсії за віком тривалості страхового стажу (довідку форми ОК-5 відносно ОСОБА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ); - письмові пояснення (з посиланням на правові норми) щодо підстав неврахування у разі можливого переведення позивача з одного виду пенсії на інший довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 14.03.2018 №ФП68545.

Документи на виконання вимог ухвали суду від 30.10.2019 до суду надійшли 08.11.2019.

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером військової служби, якому з 01.02.2003 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується (а.с. 86, 119-125).

Поряд з цим, ОСОБА_1 визнаний постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с. 90), а також є інвалідом ІІ групи, про що свідчать копії довідки до акта огляду МСЕК від 19.02.2013 серія 10 ААА №185708 та посвідчення від 26.02.2013 серія НОМЕР_3 (а.с. 88-89).

За інформацією, що міститься у довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 04.04.2019 №02-02/471, ОСОБА_1 знаходиться на обліку при Управлінні та отримує допомогу у вигляді компенсаційних виплат на продукти харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щорічну допомогу на оздоровлення з 01.11.2009 по теперішній час (а.с. 103).

Станом на 03.04.2019 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 9210,93 грн, виходячи з 80 % грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 у довідці Полтавського ОВК від 14.03.2018 №ФП68545, а також підвищень до пенсії (прирівняний до інвалідів війни ІІ групи інвалід війни ІІ гр., категорія ЧАЕС /під час служби/ інвалід війни ІІ гр. "А" інваліди війни ІІ гр. /при виконанні обов`язків в/с/) (а.с. 131).

Згідно свідоцтва про одруження позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянкою ОСОБА_2 (до одруження ОСОБА_2 ) (а.с. 94).

Відповідно до довідок Лубенського-комунального Житлово-експлуатаційного управління від 05.04.2019 №3456 та №3464 до складу сім`ї ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , відноситься дружина ОСОБА_2 , 1958 року народження, яка перебуває на його утриманні (а.с. 100-101).

За даними довідки Лубенського ОУПФУ Полтавської області від 23.04.2019 №224/02-23/1 гр. ОСОБА_2 не знаходиться на обліку в Лубенському ОУПФУ Полтавської області та не одержує ніякого виду пенсії із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, так як у неї відсутній страховий стаж для призначення пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 138).

03.04.2019 позивач звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із заявами про переведення його з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності згідно цього ж Закону з доплатою надбавки на непрацездатного члена сім`ї - дружину ОСОБА_2 у розмірі 50% мінімуму для працездатних осіб (а.с. 136-137).

Листом від 11.05.2019 ГУПФУ в Полтавській області звернулося за роз`ясненнями до Пенсійного фонду України щодо можливості встановлення до пенсії ОСОБА_1 надбавки на непрацездатного члена сім`ї (а.с. 134).

У відповідь на вказаний лист Пенсійний фонд України листом від 02.07.2019 повідомив управління про те, що надбавка на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, дружина, якщо вона досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" або є особою з інвалідністю. У ОСОБА_2 відсутня необхідна для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" тривалість страхового стажу, вона не є особою з інвалідністю (згідно наданої інформації), а тому підстави для нарахування надбавки до пенсії гр. ОСОБА_1 на непрацездатну дружину ОСОБА_2 відсутні (а.с. 135).

У подальшому, 15.07.2019 ГУПФУ в Полтавській області розпорядженням №74 відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з надбавкою на непрацездатного члена сім`ї - дружину ОСОБА_2 . Вказане рішення управління мотивувало тим, що в ході здійснення правової експертизи та перевірки доцільності призначення пенсії по інвалідності гр. ОСОБА_1 було встановлено, що пенсія по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без врахування грошового забезпечення, визначеного згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", становитиме 4473,30 грн, а пенсія за вислугу років згідно цього ж Закону на даний час становить 9210,93 грн. Щодо надбавки на непрацездатного члена сім`ї - дружину ОСОБА_2 , то підстав для її нарахування до пенсії ОСОБА_1 немає, оскільки у ОСОБА_2 відсутня необхідна для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування" тривалість страхового стажу, вона не є особою з інвалідністю (згідно наданої інформації) (а.с. 132).

Позивач вважаючи, що з 03.04.2019 (дата звернення із заявою) управління було зобов`язане перевести його на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з надбавкою непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатного члена сім`ї, що належить до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, а також зобов`язане було здійснити нарахування і виплату йому до пенсії за вислугу років надбавки на непрацюючого члена сім`ї за період з 01.11.2018 по 03.04.2019, звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Умови призначення пенсій за вислугу років та їх розміри визначають статті 12, 13 Закону №2262-XII.

Статтею 16 Закону №2262-XII передбачено, що до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім`ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім`ї надбавку. За наявності в сім`ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім`ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором;

б) державна соціальна допомога на догляд особам з інвалідністю І групи внаслідок причин, вказаних у пункті "б" статті 20 цього Закону, або внаслідок трудового каліцтва, професійного чи загального захворювання, або одиноким пенсіонерам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують догляду, у порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";

в) надбавка особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у порядку і на умовах, передбачених статтею 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - у порядку і на умовах, передбачених статтею 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".

Надбавки та допомога, передбачені цією статтею, можуть нараховуватися одночасно.

Згідно зі статтею 23 Закону №2262-XII в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).

За змістом статті 24 Закону №2262-XII до пенсії по інвалідності, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

а) надбавка непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сім`ї за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім`ї надбавку. За наявності в сім`ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім`ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором;

б) державна соціальна допомога на догляд у порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";

в) надбавка особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у порядку і на умовах, передбачених статтею 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - у порядку і на умовах, передбачених статтею 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".

Надбавки та допомога, передбачені цією статтею, можуть нараховуватися одночасно.

Надбавки і підвищення до пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховуються в порядку, встановленому Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, у спірному випадку ОСОБА_1 , якому виплачується пенсія за вислугу років на підставі наявної необхідної вислуги років, з 07.02.2013 визнаний особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок виконання обов`язків військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Відтак, з огляду на приписи статті 23 Закону №2262-XII, а також враховуючи відповідність виплачуваних позивачу надбавок і підвищень до пенсії за вислугу років надбавкам і підвищенням, які мають виплачуватися до пенсії по інвалідності, суд доходить висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання саме пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги.

Суд зауважує, що саму можливість переходу позивача з пенсії за вислугу років згідно Закону №2262-XII на пенсію по інвалідності згідно Закону №2262-XII управління не заперечує, а лише вказує на недоцільність такого переходу, оскільки пенсія по інвалідності згідно Закону №2262-XII без врахування грошового забезпечення, визначеного згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", становитиме 4473,30 грн, а пенсія за вислугу років згідно Закону №2262-XII на даний час становить 9210,93 грн.

З метою встановлення розміру пенсії ОСОБА_1 у разі його переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону №2262-XII суд в ухвалі про витребування доказів від 30.10.2019 зобов`язав Головне управління надати попередній розрахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з конкретизацією усіх її складових частин станом на момент звернення останнього із заявою про переведення з пенсії на пенсію в межах одного закону (03.04.2019).

На виконання вимог ухвали управлінням до суду надано попередній розрахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності згідно Закону №2262-XII, відповідно до якого у разі переведення розмір пенсії по інвалідності останнього відповідатиме розміру отримуваної ним пенсії за вислугу років згідно Закону №2262-XII /а.с. 156-157/.

Враховуючи зазначене, а також зважаючи на зміст статті 23 Закону №2262-XII, яка передбачає можливість виплати особам, які мають право на пенсію за цим Законом та вислугу, необхідну для призначення пенсії за вислугу років, пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги, суд вважає доводи управління про недоцільність переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в межах одного Закону №2262-XII безпідставними та необґрунтованими.

За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов`язання управління призначити йому пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з 03.04.2019 (дата звернення із заявою) підлягають задоволенню.

Частина 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи приписи вказаної норми, а також зважаючи на встановлення в ході розгляду справи протиправності дій управління щодо відмови у призначенні позивачу пенсії по інвалідності згідно Закону №2262-XII, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання призначити йому пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з 03.04.2019 та визнати протиправними дії ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії по інвалідності згідно Закону №2262-XII.

При цьому, суд не вважає за необхідне виходити за межі позовних вимог ОСОБА_1 та визнавати протиправним і скасовувати розпорядження ГУПФУ в Полтавській області від 15.07.2019 №74 в частині відмови гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки останнє самостійно скасоване відповідачем розпорядженням від 04.11.2019 №74-1 (а.с. 158-159).

Стосовно вимог позивача в частині зобов`язання управління провести нарахування і виплату до пенсії за вислугу років надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, за період з 01.11.2018 (дата набуття права на надбавку) до 03.04.2019 (дата звернення із заявою про призначення пенсії по інвалідності) та зобов`язання управління провести нарахування і виплату до пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років надбавки непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї з 03.04.2019 (дата звернення із заявою про призначення пенсії по інвалідності), то суд не вбачає підстав для їх задоволення, з огляду на таке.

Так, за умовами статей 16, 24 Закону №2262-XII надбавка на непрацездатного члена сім`ї (стаття 30) в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім`ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім`ї надбавку. За наявності в сім`ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім`ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Відповідно до статті 30 Закону №2262-XII непрацездатними членами сім`ї, зокрема, вважаються батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", або є особами з інвалідністю.

За змістом статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 15 до 16 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 15 до 17 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 15 до 18 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Отже, пенсійний вік утриманця визначається відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в залежності від набутого ним страхового стажу.

Суд зазначає, що дружина позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" лише у випадку наявності у неї страхового стажу не менше 15 років.

Разом з тим, за даними трудових книжок ОСОБА_2 та індивідуальних відомостей про застраховану особу, тривалість її страхового стажу для призначення пенсії становить значно менше 15 років (а.с. 93-97, 155).

Крім того, матеріали справи не містять також й доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю.

За викладених обставин, у спірному випадку відсутні підстави для нарахування до пенсії позивача як за вислугу років, так і по інвалідності надбавки на непрацездатну дружину ОСОБА_2 .

Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору як інваліда ІІ групи та ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з 03 квітня 2019 року згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава