Рішення № 85855548, 22.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
1.380.2019.005383
Номер документу
85855548
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.005383

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, рішення та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.05.2019 № 2084/03.10-36 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та виплатити перераховану пенсію з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 06.03.2008 отримує пенсію за віком призначену на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З 01.10.2017 розмір його пенсії становить 1702,31 грн. Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 відповідач повторно розглянув заяву позивача від 16.02.2018 та прийняв рішення № 2084/03.10-36 про відмову в перерахунку пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 по серпень 1985 року. Вважає рішення відповідача протиправним.

Ухвалою від 23.10.2019 суддя відкрив спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 11.11.2019 (вх. № 41715), в якому зазначає, що для обчислення розміру пенсії позивача застосована середньомісячна заробітна плата за період з 01.09.1980 по 31.08.1985 та з 01.11.2000 по 29.02.2008 відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV за весь період. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0.93908. Вважає, що вимоги позивача, щодо зарахування заробітної плати лише за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року, без врахувань заробітної плати за весь страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року є незаконними та безпідставними. Також зазначає, що розрахунок пенсії, яку ОСОБА_1 навів у своїй позовній заяві є необґрунтованим. Крім того, сам позивач для розрахунку пенсії, наведеному в позовній заяві від 18.10.2019 страховий стаж враховує за весь період роботи адже, вказує коефіцієнт - 0,41583 (41 рік 07 місяців 25 днів), однак при цьому заробітну плату для розрахунку безпідставно зазначає лише за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року. Зазначає що, чинними нормативно-правовими актами не передбачено такого обчислення пенсії, як врахування при обчисленні пенсії заробітної плати лише за період до 01.07.2000. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 08.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 є пенсіонером та з 06.03.2008 отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

16.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року (60 календарних місяців). На підставі частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заявник повідомив, що відповідно до довідки заробітну плату за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року коефіцієнт його заробітку за 60 місяців складає 70,77928/60 місяців та становить 1,1797 (індивідуальний коефіцієнт) і саме в такому розмірі повинен бути застосований при перерахунку пенсії. Здійснивши самостійно розрахунок, позивач зазначив, що його розмір пенсії з індивідуальним коефіцієнтом 1,1797 повинен складати 2078,96 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 27.02.2018 № 349/3/С-20/02.12-11 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду його заяви, в якому роз`яснило розмір нарахованої заявнику пенсії.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року позивач оскажив таку бездіяльність в судовому порядку.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 № 813/2805/18, адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.02.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Відділ з питань призначення та перерахунків пенсії № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 № 813/2805/18, повторно розглянувши заяву ОСОБА_1 від 16.02.2018 прийняв рішення від 02.05.2019 № 2084/03.10-36 про відмову в перерахунку пенсії з 01.10.2017 з врахуванням заробітної плати за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року.

Для обчислення розміру пенсії відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосована середньомісячна заробітна плата за період з 01.09.1980 по 31.08.1985 та з 01.11.2000 по 29.02.2008. Індивідуальний коефіцієнт середньої заробітної плати для обчислення пенсії становить 0,93908.

Вважаючи дії щодо неперерахунку пенсії та рішення про відмову у перерахунку пенсії протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, в редакції до 01.10.2011, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ст. 27 Закону України №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

01.10.2011 набув чинності Закон України № 3668-17 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст.ст. 28, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Встановлено, що згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058-IV та абзацом 1 ч. 1 Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Згідно з матеріалами справи, стаж роботи ОСОБА_1 становить 41 рік 07 місяців 25 днів. Коефіцієнт стажу - 0,41583. Не працює.

Суд встановив, що середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії визначена за період роботи з 01.09.1980 по 31.08.1985 та з 01.11.2000 по 29.02.2008. Індивідуальний коефіцієнт середньої заробітної плати для обчислення пенсії становить 0,93908.

З 01.10.2011 розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, обчислено з врахуванням положень Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та наявних у ОСОБА_1 стажу та заробітної плати, становив 1702,31 грн, з яких: 1469,99 грн (3764,40 грн х 0,93908 (індивідуальний коефіцієнт) = 3535,07 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,41583 (коефіцієнт стажу ) - пенсія за віком; 232,32 грн.(16% від 1452,00 грн.) - доплата за 16 років понаднормативного стажу.

Суд зазначає, що єдиний виняток із правила встановлено в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону України №1058-IV, який передбає допустимість, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Отже, вказаною нормою передбачено право за вибором особи виключити період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18.07.2018 року у справі № 461/4328/16-а.

Отже, доводи позивача про обов`язок відповідача щодо врахування середнього коефіцієнту заробітної плати виходячи з показників заробітної плати лише за період з вересня 1980 року по серпень 1985 року без врахування заробітної плати за періоди після 01.07.2000 (а саме з 01.11.2000 по 29.02.2008) суперечать положенням статті 40 Закону України № 1058.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 23.10.2019, задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі та відстрочено сплату судового збору за подання позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, рішення та зобов`язання вчинити дії - до ухвалення рішення у справі.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку відмову у задоволенні позову, з позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн на користь Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету (УК у Залiзничному районі м. Львова/Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA698999980000034315206084082, кодкласифікації доходів бюджету: 22030101) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кедик М.В.