
Справа № 626/1992/18
Провадження № 2/626/46/2019
РІШЕННЯ
Іменем України
15.11.2019 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
за участю секретаря Кузнєцової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
13.09.2018 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 130878,30 грн.
В обґрунтування позову вказано, що 11 січня 2018 року представниками ПАТ "Харківгаз" було проведено перевірку стану роботи вимірювального комплексу на об`єкті газопостачання ОСОБА_1 (готельний комплекс), розташований по АДРЕСА_1 . Під час перевірки було виявлено: несанкціоноване відновлення газоспоживання , а саме зрив пломби №R21700388, яка була встановлена на глушці підвідного газопроводу-вводу, що зафіксовано актом від 10.11.2017 ; несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу , а саме підозра на пошкодження конструкції та пломб на корпусі лічильника газу, тобто порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: п.п.2,п.1 гл.2 розд.ХІ та п.п.3,п.1 гл.2 розд ХІ.
11 січня 2018 року представниками ПАТ "Харківгаз" в присутності ОСОБА_1 був складений акт про порушення № 47, встановлені пломби на глушці вхідного газопроводу № R22472325 та демонтовані лічильники газу для проходження експертизи.
До акту про порушення додається протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу за № б/н від 11.01.2018. Лічильники газу відповідно до протоколу № б/н від 11.01.2018 направлено на експертизу.
12 січня 2018 року була проведена експертиза лічильників, про що складені акти № 24 та № 25 та встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника МКМ UG-6 зав.№ 302717, а саме пломба завода-виробника не відповідає установленому зразку, існує доступ до відлікового механізму, відліковий механізм від"єднується. Видано довідку № 39-1-3/00615 від 12 січня 2018 року про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.
28 лютого 2018 року на засіданні комісії по розгляду акту та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, розглядався акт № 47 від 11.01.2018.
До складу комісії входили: головний інженер (відділення) управління експлуатації ПАТ "Харківгаз" ОСОБА_2 , старший менеджер з продажів відділу продажів ОСОБА_3 , старший інженер відділу інспектування ОСОБА_13, провідний інженер з метрології управління метрології ОСОБА_6, майстер відділу з обслуговування вузлів обліку газу ОСОБА_5 . При цьому була присутня споживач ОСОБА_1 .
Було прийнято рішення про задоволення акту про порушення, та проведено розрахунок необлікованого природного газу за період з 10.11.2017 по 11.01.2018 на суму 130878,30 грн, згідно складеного акту- розрахунку, відповідно до п.2 гл.4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Відповідачем акт розрахунок необлікованого об`єму та обсягу газу і його вартості отримано 28.02.2018 , але розрахунок не проведено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та обставини досліджені в судовому засідання.
Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала та направила письмовий відзив. Зазначала в суді, що позовні вимоги є необгрунтованими та безпідставними. Заперечувала несанкціоноване втручання за час оренди готельного комплексу в роботу лічильника газу; звертала увагу на порушення процедури проведення перевірки стану роботи вимірювального комплексу на об`єкті газопостачання, оскільки працівники відповідача провели огляд приладів 10 січня 2018 року, після чого повторно прибули для перевірки та склали документи 11 січня 2018 року. Крім того, ОСОБА_1 вказувала на невідповідність складу комісії,при розгляді 28 лютого 2018 року акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 47 від 11.01.2018, вимогам п. 9 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС та наказу позивача з приводу затвердження складу комісії з розгляду актів про порушення.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до положень статей 12,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарськими кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
ОСОБА_1 на підставі договору оренди отримала в строкове платне користування нежитлову будівлю, розташовану по АДРЕСА_1 .
04.01.2016 року між ТОВ "Харківгаз збут" та ФОП ОСОБА_1 укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 11418N78Q78МСР016, відповідно п. 1.1 якого встановлено, що постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2016 році природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Сторони по справі не заперечували, що 10 січня 2018 року та 11 січня 2018 року представниками ПАТ "Харківгаз" без попереднього попередження проведено перевірку стану роботи вимірювального комплексу на об`єкті газопостачання ОСОБА_1 (готельний комплекс), розташований по АДРЕСА_1 . Під час перевірки було виявлено: несанкціоноване відновлення газоспоживання , а саме зрив пломби № R21700388, яка була встановлена на глушці підвідного газопроводу-вводу, що зафіксовано актом від 10.11.2017 ; несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме підозра на пошкодження конструкції та пломб на корпусі лічильника газу, тобто порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: п.п.2,п.1 гл.2 розд.ХІ та п.п.3,п.1 гл.2 розд ХІ. 11 січня 2018 складено акт про порушення № 47, встановлені пломби на глушці вхідного газопроводу та демонтовані лічильники газу для проведення експертизи.
До акту про порушення додається протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу за № б/н від 11.01.2018. Лічильники газу відповідно до протоколу № б/н від 11.01.2018 направлено на експертизу.
12 січня 2018 року була проведена експертиза лічильників, про що складені акти №24 та № 25. Встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника МКМ UG-6 зав. № 302717, пломба завода-виробника не відповідає установленому зразку, існує доступ до відлікового механізму, відліковий механізм від"єднується. Видано довідку № 39-1-3/00615 від 12 січня 2018 року про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.
28 лютого 2018 року в присутності відповідача ОСОБА_1 на засіданні комісії по розгляду акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 47 від 11.01.2018 було прийнято рішення про задоволення акту про порушення, та проведено розрахунок необлікованого природного газу за період з 10.11.2017 по 11.01.2018 на підставі порушення XІ розділу 2 глави п.1 пп.2 та XІ розділу 2 глави п.1 пп.3 Кодексу ГРС. Комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення №47 від 11.01.2018, визначила суму не облікованого природного газу згідно акту розрахунку - 130878,30 грн, які позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_1
Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників (розділ 1 глава 1 п.1 Кодексу).
Відповідно до п. 1 розділу з глави VI Кодексу газорозподільних систем споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем договір на приєднання до газорозподільної системи/договір - це письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об`єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи.
Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 глави З розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Сторонами 04.01.2016 укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 11418N78Q78МСР016.
Отже, відповідач приєднався до типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015.
Відповідно до п. 5.1 договору оператор ГРМ має право безперешкодного доступу на територію об`єктів споживача , а також до комерційних вузлів обліку природного газу, що встановлені на об`єктах споживача.
Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу газорозподільних систем встановлено, що суб`єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.
Відповідно до п.1 гл. 2, 3 Розділу ХІ до порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, зокрема належать:1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Відповідно до розділу Х глави 9 пункту 7 Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ тощо.
При цьому, розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Так, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь-який час доби у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. До проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою) (п. 2, 3 гл.9 розділу Х Кодексу).
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень свідків і відповідача, 10 січня 2018 року та 11 січня 2018 року по об`єкту відповідача, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , представниками ПАТ "Харківгаз" головним фахівцем управління метрології ОСОБА_15, провідним інженером з метрології ОСОБА_6 , провідним фахівцем з відділу економічної безпеки ОСОБА_14, в присутності ОСОБА_1 , складено акт про порушення № 47, встановлені пломби на глушці вхідного газопроводу та демонтовані лічильники газу для проведення експертизи. Виявлені наступні зауваження: несанкціоноване відновлення газопостачання, а саме зрив пломби № R21700388, яка була встановлена на глушці підвідного газопроводу-вводу; несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме підозра на пошкодження конструкції та пломб на корпусі лічильника газу. Складено акт про порушення від 11.01.2018 № 47. До акту про порушення додається протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу за № б/н від 11.01.2018. Лічильники газу відповідно до протоколу № б/н від 11.01.2018 направлено на експертизу на базі лабораторії з технічного обслуговування промислових та побутових лічильників газу ПАТ "Харківгаз".
12 січня 2018 року проведена експертиза лічильників, про що складені акти №24 та № 25 та встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника МКМ UG-6 зав. №302717, видано довідку про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.
Порядок перевірки експертизи щодо пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ визначено главою 10 розділу X Кодексу.
Пунктами 3,4 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
За результатами проведеної експертизи 12 січня 2018 року складено акти №24 та 25 та встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника МКМ UG-6 зав.№302717, пломба завода-виробника не відповідає установленому зразку, існує доступ до відлікового механізму, відліковий механізм від"єднується. Видано довідку № 39-1-3/00615 від 12 січня 2018 року про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.
Статтею 1 Кодексу надано визначення несанкціонованому втручанню в роботу ЗВТ/лічильника газу, а саме: втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Таким чином, визначене в законодавчому порядку поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу вміщує в собі випадки відсутності обліку (часткового обліку чи з порушенням законодавства) витрат (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку, викривлення даних обліку природного газу за наслідками пошкодження комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), зокрема пошкодження на них пломб, яке реалізується шляхом зовнішнього впливу особи на ЗВТ в період його використання за договором, у виникненні відповідних порушень в роботі засобу обліку має бути встановлена вина споживача.
За таких обставин суд дійшов висновку, що оскільки у акті експертизи лічильника газу від 12.01.2018 № 25 лише зазначено, що відліковий механізм від`єднується, що за висновком комісії дозволяє несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, однак будь-яких обгрунтувань (доказів) на підтвердження цього не наведено, тобто, це є припущенням, а тому факт втручання відповідача в роботу лічильника не є доведеним.
12.01.2018 представником ДП "Укрметртестстандарт" Назаренко М.О. , який входив до складу експертної комісії, видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/00615.
При цьому, суд звертає увагу що в довідці зазначено, що ЗВТ не відповідає вимогам Р50-071-98, підстави для визнання ЗВТ непридатним не зазаначені взагалі, тобто будь-які відомості не вказані особою, що виконувала роботу з повірки ЗВТ.
Пунктом 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Відповідно до глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Враховуючи вищенаведене, акт про порушення від 11 січня 2018 року знаходиться в прямому наслідковому зв`язку з рішенням комісії, яке оформлено протоколом комісії з розгляду актів про порушення у відповідності до розділу Кодексу газорозподільних систем, та породжує для сторін права чи обов`язки з підстав прийнятих рішенням комісії, яким задоволено акт про порушення. Саме рішення комісії є правовою основою для проведення нарахування, а акт-розрахунок лише засвідчує обсяг та вартість здійсненого перерахунку (донарахування).
Пункт 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" Красноградське відділення від 26.07.2017 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення" визначено, що при розгляді акту про порушення, за підсумками якого розрахунок вартості спожитого не облікованого об`єму природного газу складає понад 90000 грн, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ТП ПАТ "Харкігаз" повинні бути присутні наступні фахівці ПАТ "Харківгаз": начальник відділу інспектування ОСОБА_9 , начальник відділу економічної безпеки ОСОБА_16, менеджер з підключень ОСОБА_10 , начальник відділу обслуговування вузлів обліку газу ОСОБА_11 при розгляді актів про порушення, пов`язаних з побутовими лічильниками газу, головний фахівець відділу метрології ОСОБА_15 при розгляді актів про порушення, пов`язаних з промисловими вузлами обліку (а.с. 48 т.2).
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено сторонами, допитаними свідками, матеріали справи містять протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем від 28 лютого 2018 року на якому розглядався акт № 47 від 11.01.2018 (а.с.8 т.1). До складу комісії входили: головний інженер (відділення) управління експлуатації ПАТ "Харківгаз" ОСОБА_2 , старший менеджер з продажів відділу продажів ОСОБА_3 , старший інженер відділу інспектування ОСОБА_13, провідний інженер з метрології управління метрології ОСОБА_6, майстер відділу з обслуговування вузлів обліку газу ОСОБА_5 .
Вищевказаним складом комісії, всупереч вимог наказу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" Красноградське відділення від 26.07.2017 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення", прийнято рішення про задоволення акту про порушення, та проведено розрахунок необлікованого природного газу за період з 10.11.2017 по 11.01.2018 на суму 130878,30 грн, згідно складеного акту- розрахунку.
З огляду на те, що у відповідності до протоколу засідання комісії ПАТ "Харківгаз" від 28.02.2018 та акту розрахунку від 28.02.2018 вартість донарахованого обєму природного газу складає понад 90 тис. грн., на засіданні комісії з розгляду актів про порушення мають бути присутні особи, визначені в наказі Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" від 26.07.2017 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення", що в порушення глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем з боку відповідача дотримано не було.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення засідання комісії ПАТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 28.02.2018 прийняте не уповноваженим на вчинення відповідних дій складом комісії, що виключає його легітимність у вирішенні питання про задоволення акту про порушення від 11.01.2018 № 47, а також складенні акту-розрахунку об`єму та обсягу природного газу та його вартості від 28.02.2018.
В свою чергу, акт про порушення від 11.01.2018 не може бути достовірним та достатнім доказом скоєння позивачем порушення Кодексу газорозподільних систем України , а саме зриву пломби № НОМЕР_1 , яка була встановлена на глушці підвідного газопроводу-вводу, що зафіксовано актом від 10.11.2017 ; несанкціоноване втручання в роботу лічильника газ , оскільки пошкодження пломби, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не доведено належними доказами.
З урахуванням приписів пункту 1 глави 1 розділу ХІ цього Кодексу газорозподільних систем України, норми цього розділу щодо перерахування (донарахуваня) та зміна режиму нарахування природного газу не можуть бути застосовані, оскільки акт про порушення складений оператором ГРМ всупереч вимог Кодексу газорозподільних систем України та було задоволено 28 лютого 2018 року складом комісії всупереч визначеному Кодексом газорозподільчих систем порядку, а тому не є належним і допустимим доказом для стягнення з відповідача ОСОБА_1 вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 130878,30 грн.
Таким чином, приймаючи до уваги, що стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу можливе на підставі рішення прийнятого на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, але склад комісії 28 лютого 2018 року (головний інженер (відділення) управління експлуатації ПАТ "Харківгаз" ОСОБА_2 , старший менеджер з продажів відділу продажів ОСОБА_3 , старший інженер відділу інспектування ОСОБА_13, провідний інженер з метрології управління метрології ОСОБА_6, майстер відділу з обслуговування вузлів обліку газу ОСОБА_5 ), не відповідав наказу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" Красноградське відділення від 26.07.2017 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення" яким визначено, що при розгляді акту про порушення, за підсумками якого розрахунок вартості спожитого не облікованого об`єму природного газу складає понад 90000 грн, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПАТ "Харкігаз" повинні бути присутні наступні фахівці ПАТ "Харківгаз": начальник відділу інспектування ОСОБА_9 , начальник відділу економічної безпеки ОСОБА_16, менеджер з підключень ОСОБА_10 , начальник відділу обслуговування вузлів обліку газу ОСОБА_11 при розгляді актів про порушення, пов`язаних з побутовими лічильниками газу, головний фахівець відділу метрології ОСОБА_15 при розгляді актів про порушення, повязаних з промисловими вузлами обліку, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення донарахованого об`єму та обсягу спожитого природного газу (збитків) в розмірі 130878,30 грн. не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.ч.1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексц, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Досліджені в судовому засіданні докази ставлять під сумнів висновки позивача про наявність підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 4-5, 12, 76-83 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 25 листопада 2019 року.
Суддя І.Г. Рибальченко