
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року Справа № 160/8490/19 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кадникова Г.В., розглянувши позовну заяву з доданими документами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) щодо відмови зарахувати до пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 31.07.2015р. по 01.10.2015р., з 07.04.2016р. по 09.10.2016р., для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви про призначення пенсії від 03.07.2019р.;
- зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 31.07.2015р. по 01.10.2015р., з 07.04.2016р. по 09.10.2016р. та призначити позивачу, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до заяви про призначення пенсії з 03.07.2019р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача зі заявою та документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Проте, за результатами розгляду заяви ГУ ПФУ у Дніпропетровській областілистом від 08.07.2019р. №167/03.22-19 отримав відмову у призначенні пільгової пенсії з підстав недостатності пільгового стажу.
Позивач вважає вказану відмову протиправною, у зв`язку з чим, звернувся з відповідним позовом до суду.
Ухвалою суду від 09.09.2019р. позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін (у письмовому провадженні).
Позивач та відповідач про відкриття спрощеного провадження за вищезазначеним адміністративним позовом повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та розпискою, які долучені до матеріалів справи.
У встановлений судом строк відповідач, заперечуючи проти позову, надав письмовий відзив, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у задоволені позовних вимог просить відмовити за недостатністю у позивача стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Дослідивши матеріалів справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті при розгляді справи, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 03.07.2019р. звернувся із заявою до відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
До вищезазначеної заяви позивачем надавались наступні документи, а саме: трудова книжка, диплом про навчанняв ПТУ №41, військовий квиток, посвідчення учасника бойових дій, довідки про прийняття участі в антитерористичній операції.
Так, згідно даних трудової книжки НОМЕР_1 позивач працював на шахті «Павлоградська» обєднання «Павлоградвугілля»:
- 14.09.1995р. - 14.07.1996р. - учнем підземного гірника шахтної поверхні;
- 15.07.1996р. - 14.11.1996р. - підземним електрослюсарем 3-го розряду з повним робочим днем в шахті;
- 16.07.1998р. - 22.02.2000р. - підземним електрослюсарем 3-го розряду з повним робочим днем в шахті;
- 23.02.2000р. - 28.02.2004р. - підземним електрослюсарем 4-го розряду з повним робочим днем в шахті;
- 01.03.2004р. - 12.10.2004р. - підземним електрослюсарем 5-го розряду з повним робочим днем в шахті;
- 13.10.2004р. - 31.12.2013р. - майстер підземний гірничий з повним робочим днем під землею;
- 01.01.2013р -по теперішній час - майстер підземний гірничий з повним робочим днем під землею.
З 01.09.1995р. - 24.06.1996р. - навчався в ПТУ №41 на денному відділенні.
Згідно даних військового квитка серії НОМЕР_2 від 15.07.2015р. у період з 21.11.1996р. по 09.06.1998р. ОСОБА_1 проходив строкову військову службу у збройних силах України.
Згідно довідки №338 від 14.03.2016р.виданої ВЧ 3021 Національної гвардії України брав участь в антитерористичній операції з 31.07.2015р. по 01.10.2015р.
Згідно довідки №1204 від 10.10.2016р. виданої ВЧ 3011 РГ МВС України м.Кривий Ріг брав участь в антитерористичній операції з 07.04.2016р. по 09.10.2016р.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого ГУ Національної гвардії України від 04.02.2016р., ОСОБА_1 має статус особи учасника бойових дій, на яку поширюються пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни.
З матеріалів справи також вбачається, що листом від 08.07.2019р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №167/03.22-19 повідомлено позивача про відмову у призначенні пільгової пенсії, у зв`язку із недостатністю пільгового стажу.
Позивач стверджує, що неправильне обрахування строку його участі в антитерористичній операції, є підставою відмови. Тому звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх охоронюваних прав, свобод та законних інтересів.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Відповідно до ч.1 ст.1 цього закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Абзацом 2 п.1 ст.8 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
За приписами Положення про організацію в Міністерстві оборони Українироботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014р., час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17 (провадження № К/9901/38547/18).
З матеріалів справи вбачається, що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в період з 31.07.2015р. по 01.10.2015р. та з 07.04.2016р. по 09.10.2016р. що підтверджується довідками №338 від 14.03.2016р. та №1204 від 10.10.2016р., відповідно.
Таким чином, у зазначений період позивач приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, а отже на позивача розповсюджується дія наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014р.
З відзиву відповідача та доданого до нього розрахунку стажу вбачається, що пільговий стаж позивачу обраховано по ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при цьому стаж за військову службу в АТО обраховано 1 рік 2 місяці 25 днів, що не відповідає наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014р.
Суд вважає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах в кратному розмірі (із розрахунку один місяц служби за три місяці) періоди проходження позивачем військової служби в районі проведення антитерористичної операції.
З урахуванням норм п.2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. №530, ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та записів у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , періоди участі останнього в антитерористичній операції підлягають зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у кратному розмірі, виходячи із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Згідно ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням принципу змагальності, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі (ст.9 КАС України), положення Кодексу адміністративного судочинства України передбачають не лише обов`язок суб`єкта владних повноважень (відповідача у справі) щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності (ч.2 ст.77 КАС України), але й обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1 ст.77 КАС України).
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці, час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час проходження військової служби в особливий період з 31.07.2015р. по 01.10.2015р. та з 07.04.2016р. по 09.10.2016р., викладену у листі №167/03.22-19 від 08.07.2019р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України зарахувати ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції з 31.07.2015р. по 01.10.2015р. та 07.04.2016р. по 09.10.2016р. у кратному обчисленні один місяць за три місяці до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, з дня звернення 03.07.2019р.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова