
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 листопада 2019 року № 640/20413/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправними дії та скасування наказу №1807 від 17.08.2017р.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 1807 від 17.08.2017р. «Про проведення документальної позапланової -невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ»;
- визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ" з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року - в частині перевірки ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» по податкових зобов`язаннях його відокремлених підрозділів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста від 22.12.2018р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що у період з 31.08.2017р. по 20.09.2017р. відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року. Як вбачається із Акту перевірки, при проведенні перевірки було використано додаткові розрахунки за формою № 1-ДФ за 2 квартал 2015 - 4 квартал 2016 року як щодо ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ», так і щодо відокремлених підрозділів Платника податків. Тобто, фактично було проведено перевірку не лише ТОВ «ДТЕК ЗЕРДЛОВАНТРАЦИТ», а і його структурних підрозділів.
Як вбачається з Акту перевірки та поданих відокремленими підрозділами податкових розрахунків за формою 1-ДФ, відокремлені підрозділи позивача самостійно здійснюють нарахування та виплату доходів фізичним особам (працівникам), а отже є вповноваженими нараховувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.
Таким чином, на думку позивача, податковим органом протиправно прийнято наказ, проведено перевірку та нараховано податкові зобов`язання з військового збору ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» - по зобов`язаннях його відокремлених підрозділів, які є самостійними платниками податків.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмовому відзиві, який долучено до матеріалів справи. Як вказує відповідач, Дніпропетровським управлінням ОВПП ДФС встановлено, що згідно наданих ТОВ "ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ" щоквартальних Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою №1ДФ (далі - податковий розрахунок за формою №1ДФ) за II квартал 2015 року по IV квартал 2016 року здійснено нарахування та виплати доходів на користь фізичних осіб, але військовий збір з них не був нарахований та відповідно не перерахований до бюджету, про що свідчать дані розділу II податкових розрахунків за формою № 1-ДФ (відсутні дані про нарахування та перерахування військового збору), проте згідно розділу І податок на доходи з фізичних осіб утримувався, нараховувався та перераховувався до бюджету.
Відповідно даних інтегрованих карток платників у періоді з квітня 2015 року по грудень 2016 року військовий збір сплачувався не у повному обсязі (у день виплати доходів перераховувалось по 1 грн.), проте податок на доходи з фізичних осіб перераховувався у повному обсязі.
Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС листами від 09.12.2016р. №2225/10/28-10-46-06, від 13.03.2017р. №14285/10/28-10-46-06-09 та від 25.04.2017р. №23001/10/28-10-46-06-09 зверталось до керівника ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» з проханням надати обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження стосовно несплати протягом 2014 - 2016 років військового збору та не відображення в Податковому розрахунку за формою № 1-ДФ відомостей щодо оподаткування військовим збором. Станом на теперішній час пояснення та документальні підтвердження до контролюючого органу не надано.
29.03.2019р. від Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби надійшло клопотання про повернення позовної заяви. Подане клопотання обґрунтовано тим, що при розгляді справи № 812/1569/17 предметом оскарження вже був той же самий наказ №1807 від 17.08.2017 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та з тих же самих підстав.
Ухвалою від 22.04.2019р. суд відмовив в задоволенні клопотання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про повернення позовної заяви.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (код ЄДРПОУ 37596090) є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 23.06.2011р. за № 13911020000001333, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Гоголя, будинок 24 А, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
За даними витягу з ЄДР від 16.01.2018р. № 1003479508 до 09.04.2015р. місцезнаходженням ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» було: 94801, Луганська область, місто Свердловськ (Довжанськ), вулиця Енгельса, будинок 1.
ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» перебуває на податковому обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу ВПП ДФС.
Офісом ВПП ДФС до ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» були направлені запити про надання пояснень щодо несплати до бюджету військового збору та їх документального підтвердження: від 09.12.2016р. № 2225/10/28-10-46-06, яке отримано позивачем 15.12.2016р., від 13.03.2017р. № 14285/10/28-10-46-06-09, яке отримано позивачем 20.03.2017р., від 25.04.2017р. № 23001/10/28-10-46-06-09, яке отримано позивачем 18.05.2017р.
У вказаних запитах відповідач пропонував позивачу надати обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження стосовно несплати протягом 2014 - 2016 років військового збору та не відображення в Податковому розрахунку за формою № 1-ДФ відомостей щодо оподаткування військовим збором.
Проте, як зазначає відповідач у відзиві на позов, станом на теперішній час пояснення та документальні підтвердження до контролюючого органу не надано.
Наказом Офісу ВПП ДФС від 17.08.2017 № 1807 призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період квітень 2015 року - грудень 2016 року на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України, з 31 серпня 2017 року.
Також Офісом ВПП ДФС складено повідомлення від 22.08.2017 № 61, яке разом з наказом від 17.08.2017 № 1807 направлено позивачу рекомендованим листом, та отримано останнім 29.08.2017, що підтверджено відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення відправлення № 4900054463907.
На підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України, відповідно до наказу Офісу ВПП ДФС від 17.08.2017 № 1807 відповідачем у період з 31.08.2017р. по 20.09.2017р. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з 01.04.2015р. по 31.12.2016р., за результатами проведення якої складено акт від 04.10.2017р. № 122/28-10-76-07-37596090 (т. 1 а.с. 10-17).
Зазначені обставини сторонами не заперечуються.
Спірним у дані справі є правомірність прийняття відповідачем наказу № 1807 від 17.08.2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року.
Як визначено частиною2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
На підставі п.п.75.1.2п.75.1ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Згідно п.п.78.1.4 п.78.1ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
На підставі п.79.1 ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями77та78цьогоКодексу.
Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті75.1.2пункту75.1статті75цьогоКодексудокументів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Як визначено п.79.2 ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов`язкова.
Статтею 83 Податкового кодексу України передбачено, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Таким чином, документальна невиїзна позапланова перевірка буде вважатися такою, що вчинена відповідно до закону за умови додержання одночасно наступних умов:
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;
- прийняття керівником або іншою уповноваженою особою контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями77та78цьогоКодексу;
- вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Матеріали справи свідчать, що на вимогу податкового органу надати пояснення щодо несплати протягом 2014-2016 років військового збору та невідображення в Податковому розрахунку за формою № 1-ДФ відомостей щодо оподаткування військовим збором, - позивачем такі пояснення надані не були.
Перевірка була призначена наказом Офісу ВПП ДФС від 17.08.2017 № 1807, який разом з повідомленням про проведення перевірки від 22.08.2017 року №61 були вручені ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» 29.08.2017 року.
Отже, податковий орган додержався одночасно всіх умов, які дають право контролюючому органу на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, тому підстави вважати цю перевірку протиправною відсутні.
Вказані обставини встановлені постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2018 року у справі №812/272/18, яка набрала законної сили.
Крім цього, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.06.2018 року по справі №812/1569/17, яке набрало законної сили 12.06.2018 року, скасовано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 року та відмовлено в задоволенні позовних вимог ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» про скасування наказу Офісу ВПП ДФС від 17.08.2017 року №1807 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», визнання протиправними дії Офісу ВПП ДФС щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року. (а.с.53-61 т.2)
Зазначеним судовим рішенням встановлено, та не заперечується сторонами у цій справі, що Офісом ВПП ДФС були направлені запити про надання пояснень щодо несплати до бюджету військового збору та їх документальне підтвердження від 09.12.2016 року №2225/10/28-10-46-06, яке отримане позивачем 15.12.2016 року, від 13.03.2017 року №14285/10/28-10-46-06-09, яке отримане позивачем 20.03.2017 року, від 25.04.2017 року №23001/10/28-10-46-06-09, яке отримано позивачем 18.05.2017 року.
Листом від 17.03.2017 б/н ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» повідомило Дніпропетровське управління Офісу ВПП ДФС про втрату первинних документів внаслідок втрати контролю над здійсненням господарської діяльності на території проведення антитерористичної операції; про розташування рухомого та нерухомого майна на території проведення антитерористичної операції.
Наказом Офісу ВПП ДФС від 17.08.2017 № 1807 призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині сплати військового збору за період квітень 2015 року грудень 2016 року на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України, з 31 серпня 2017 року та складено повідомлення від 22.08.2017 № 61, яке разом з наказом від 17.08.2017 № 1807 направлено позивачу рекомендованим листом, та отримано останнім 29.08.2017, що підтверджено відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення відправлення (т. 1 а.с. 8, 162).
Таким чином, податковим органом виконано умови ст. 79 Податкового кодексу України, що надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.».
Таким чином, правомірність наказу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 17.08.2017 № 1807 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» підтверджена рішенням суду, яке набрало законної сили.
Частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У даній справі позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що податковим органом протиправно прийнято наказ, проведено перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині сплати військового збору за період квітень 2015 року грудень 2016 року ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" - по зобов`язаннях його відокремлених підрозділів, які є самостійними платниками податків.
Пунктом 16- 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно з пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України обєктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України, а саме загальний місячний (річний) оподаткований дохід, де складу, якого, зокрема, включається дохід у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Відповідно пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою (1.5 відсотків), визначеною пп. 1.3 цього пункту.
Згідно з пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування збору до бюджету) є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 1.6 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положенні ПК України, платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 ПК України для податку на доходи фізичних осіб.
Пунктом 171.1 ст. 171 ПК України визначено, що особою відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доході на користі платника податку.
Таким чином, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід є об`єктом оподаткування військового збору.
Відповідно до пп. 14.1.180. п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18та розділом IV цього Кодексу.
За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України податковий агент зобов`язаний сплатити суму податкового зобов`язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до пп. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
За приписами пп. 168.1.2. п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
У відповідності до пп. 168.4.7. п. 168.4 ст. 168 ПК України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з акту перевірки та не заперечувалось під час розгляду справи позивачем, ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» в періоді, що перевірявся, нараховувались та виплачувались доходи на користь фізичних осіб. При цьому військовий збір з цих виплат не утримувався і, відповідно, не перераховувався до бюджету.
Так, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі встановлено, що «згідно наданих позивачем щоквартальних податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою № 1 ДФ з 2 кварталу 2015 року по 4 квартал 2016 року здійснено нарахування та виплати доходів на користь фізичних осіб, але військовий збір з них не був нарахований та відповідно не перерахований до бюджету про що свідчать дані розділу 2 податкових розрахунків за формою № 1-ДФ, проте згідно розділу 1 податок на доходи з фізичних осіб утримувався, нараховувався та перераховувався до бюджету; відповідних даних інтегрованих карток платників у період з квітня 2015 року по грудень 2016 року військовий збір сплачувався не у повному обсязі, проте податки на доходи фізичних осіб утримувалися, нараховувалися та перераховувалися у повному обсязі.
Вказані обставини позивачем не заперечувались.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що проведено перевірку та нараховано податкові зобов`язання з військового збору ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» - по зобов`язаннях його відокремлених підрозділів, які є самостійними платниками податків.
Як вбачається з акту перевірки, зокрема пункту 2.10 розділу ІІ, розділу ІІІ, в ході перевірки було досліджено податкові розрахунки за формою № 1 ДФ та порядок сплати військового збору за період з 2 кварталу 2015 року по 4 квартал 2016 року як самого позивача, так і його відокремлених підрозділів - ВП «Автобаза» ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ», ВП «Вантажно-транспортне управління ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ», ПВ «Вузол зв`язку ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Центроспіл-ка» ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Червонопатизанська» ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» та інших.
Абзацем 2 підпункту 47.1.1 п. 47.1 ст. 47 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить.
На виконання ухвали від 22.02.2019р. суду відповідачем надано суду докази того, що протягом 2015-2016 років фактично здійснено сплату військового збору за підрозділи самим позивачем - ТОВ "ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ".
Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо того, що Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення АТО" передбачене звільнення суб`єктів господарювання від відповідальності за неналежне виконання зобов`язань, зокрема, за несплату зобов`язань з військового збору, як платника податків.
Позивачем за період, що перевірявся, надавалась податкова звітність, зокрема податкові розрахунки сум доходу нарахованого, сплаченого на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ, згідно з яким позивачем здійснювалось нарахування та виплата доходу найманим працівникам, з якого утримувався та сплачувався податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок.
Наявність у платника податків сертифікатів Торгово-промислової палати України, не надає підстав такому платнику не виконувати чи виконувати не у повному обсязі зобов`язань податкових агентів за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України.
З огляду на такі обставини, суд вважає неспроможними доводи позивача щодо неможливості застосування до нього відповідальності в зв`язку з форс-мажорними обставинами, які відносно нього діють. Невиконання обов`язку по сплаті військового збору пов`язано не з обставинами АТО та виробничими чи фінансовими труднощами позивача, а з тим, що ним не нараховувався та не утримувався військовий збір з доходів фізичних осіб. Підприємство фактично мало кошти для сплати військового збору, але скерувало їх на виплату доходів, тобто позивач не виконав обов`язок податкового агенту.
Отже, приймаючи наказ № 1807 від 17.08.2017р. «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» та під час проведення перевірки відповідач діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством, таке рішення є обґрунтованими, виваженими, а тому жодні підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем доведено правомірність прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати належить покласти на позивача.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.В. Патратій