Рішення № 85817354, 21.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
826/17188/18
Номер документу
85817354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 листопада 2019 року № 826/17188/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату (відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (відповідач 2)про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського обласного військового комісаріату (04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5а, код ЄДР: 07910662) (далі - відповідач 1, Київський ОВК), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, код ЄДР: 22933548) (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Київській області), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Київського обласного військового комісаріату щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 59% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення - премія 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%;

зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію у розмірі 59% з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, починаючи з 01.01.2018.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України. З 1996 року, після звільнення з військової служби йому призначена і виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зазначає, що 10.08.2018 позивач отримав розрахунок по пенсійній справі, з якої йому стало відомо, що у квітні 2018 року його пенсія перерахована, та з 01.01.2018 обчислена з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років. Основний розмір пенсії - 59% грошового забезпечення.

Між тим, позивач звертає увагу суду, що відповідно до розрахунку за грудень 2017 року, структура його пенсія була наступною: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення: премія 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%.

Тобто, позивач пояснює, що у квітні 2018 року при здійсненні перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», на підставі наданих Київським ОВК відомостей працівниками ГУ ПФУ в Київській області до складу його пенсії не ввійшли додаткові види грошового забезпечення, а саме: премія 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%.

Додає, що 10.08.2018 він звернувся до Київського ОВК із заявою в якій просив підготувати та, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку для перерахунку його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: премія 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%. Натомість листом від 20.09.2018 військовий комісаріат відмовив позивачу у включенні до структури його пенсії вказані додаткові види грошового забезпечення та зміні її розміру.

Також позивач зазначає, що 10.08.2019 він звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та доплату до його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 з урахуванням виплачених сум, однак 28.09.2018 позивачем від ГУ ПФУ в Київській області отримано відмову.

Разом з тим, позивач, посилаючись на ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, пояснює, що до складу грошового забезпечення входить: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Заявник наголошує, що виплата премій військовослужбовцям та виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження військовослужбовцями прямо передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Пояснює, що вказані додаткові види грошового забезпечення йому виплачувалися під час проходження служби і мали постійний характер, а з таких видів грошового забезпечення було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Позивач наголошує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При цьому, заявник акцентує увагу суду на ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Підсумовуючи викладене у сукупності, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позиція відповідача 1 (Київський обласний військовий комісаріат).

Представник Київського ОВК надіслав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволені позовних вимог, з огляду на наступне.

Так, представник відповідача 1 зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення пенсій окремим категоріям громадян» документи, які є підставою для призначення пенсій, передані, зокрема, до ГУ ПФУ у Київської області.

Згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Зазначає, що даним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави. Так, абз. 2 п. 3 цього Порядку визначено: що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, представник відповідача 1 наголошує, що довідка про нарахування надається фінансовим органом, з якого особу було звільнено із військової служби, з огляду на що, за висновком представника відповідача 1, Київський ОВК не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, як того просить заявник.

Додає, що відповідно до п. 9 Порядку Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку .

Представник військомату зазначає, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Також, звертає увагу суду, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1», яка погоджена з Міністерством оборони України і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, відповідно до пункту 4 якого подання документів заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - законним представником за місцем проживання.

Зазначає, що статтею 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Оскільки, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, саме Кабінетом Міністрів України було визначено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Пояснює, що Київський ОВК є носієм інформації щодо посади, військового (спеціального) звання, та вислуги років, які містяться у особової справі військовослужбовців звільнених з військової служби та находяться на обліку Київському ОВК. Цей порядок визначений у Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України 26.05.2014 № 333, з огляду на що Київський ОВК не є носієм інформації щодо додаткових видів грошового забезпечення позивача.

Таким чином, представник відповідача 1 наголошує на безпідставності та необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 .

Позиція відповідача 2 (Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області).

У відзиві на позовну заяву представник пенсійного органу просив відмовити у задоволені позовних вимог, з огляду на те, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» органам Пенсійного фонду України передано від Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» функцій з призначення і виплати пенсій.

Натомість, наголошує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Між тим, представник відповідача 2 пояснює, що ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Додає, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до п. 5 якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Між тим, звертає увагу суду, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Додає, що статтею 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Натомість, на думку представника відповідача-2, оскільки, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, саме Кабінетом Міністрів України було визначено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Більш того, представник відповідача 2 пояснює, що Порядком № 45 затверджена певна процедура передачі документів для здійснення перерахунку.

Відтак, беручи до уваги те, що Київським обласним військовим комісаріатом було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 704 у порядку визначеному постановою №103.

Підсумовуючи викладене, представник відповідача 2 зазначив, що вимоги заявлені до пенсійного органу є передчасними, а відтак є необґрунтованими.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою суду від 29.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та викрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані позивачем та відповідачами докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України.

З 1996 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до перерахунку пенсії (том 1 а.с. 12, верхня частина аркуша), яка перерахована з грудня 2017 року, пенсія позивача складалася з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 35%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 10%.

Натомість, відповідно до перерахунку пенсії (том 1 а.с. 12, нижня частина аркуша), яка перерахована з 01.01.2018, пенсія позивача складається з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентної надбавки за вислугу років 35%.

Позивач, 10.08.2018 звернувся до Київського ОВК із заявою (том 1 а.с. 15), в якій просив підготувати та подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку для перерахунку його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: премії 10% та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%.

Листом від 10.09.2018 (том 1 а.с. 16) військовий комісаріат відмовив позивачу у включенні до структури його пенсії вказані додаткові види грошового забезпечення та зміні її розміру, з тих підстав, що довідки для перерахунку пенсії, видаються державним органом, з якого особу було звільнено із служби.

Також, 10.08.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою (том 1 а.с. 13), в якій просив провести перерахунок та доплату до його пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: премії 10% та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% з 01.01.2018 з урахуванням виплачених сум.

Натомість ГУ ПФУ в Київській області листом від 28.09.2018 (том 1 а.с. 14) відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії із включенням до його пенсії додаткових видів грошового забезпечення.

Позивач, вважаючи що дії відповідачів щодо не проведення перерахунку йому пенсії протиправними та такими, що порушують права позивача, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Так, ч. 1 ст. 9 Закону № 2011 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011).

Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011 передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі (далі - Закон № 2262).

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, згідно з вимогами п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Отже, проаналізувавши вказані норми у сукупності, суд зазначає, що пенсії обчислюються із вираховуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Між тим, пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було постановлено перерахунок пенсії, які призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у такому розмірі: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Тобто, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою № 103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії. При цьому, факт виникнення права на перерахунок пенсії у позивача, відповідачі не заперечують.

Разом з тим, п. 2 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Більш того, п. 7 постанови № 103 визначено, що, зокрема, Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Згідно абзаців 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, функції з:

оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, Постанов №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами);

Отже, визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), видача довідок про наведене здійснюються військовими комісаріатами.

Таким чином, суд приймає до уваги, що саме відповідач 1 надає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідачу 2, на підставі яких останній проводить нарахування та виплату пенсій.

Як видно з матеріалів справи, 28.03.2018 Київським обласним військовим комісаріатом було сформовано довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України Фк65871 (том 1 а.с. 40), відповідно до якої грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Між тим, така довідка не містить додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , зокрема, премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань, які позивачу були включені до грошового забезпечення для обчислення пенсії, що підтверджується грошовим атестатом серії ЗС № 101252 (том 1 а.с. 38) та протоколом за пенсійною справою ФК-65871 від 01.12.2017 (том 1 .а.с 39) та на підставі яких, станом на грудень 2017 року позивач отримував пенсію із розрахунку грошового забезпечення, у тому числі премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань.

Статтею 2 Закону № 2011 визначено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Слід також наголосити, що п.п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» скасовані рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

Відтак, підсумовуючи вищевикладене у сукупності, суд приходить до висновку, що Київським ОВК допущена протиправна бездіяльність щодо не оформлення та не направлення до ГУ ПФУ в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із включенням у грошове забезпечення позивача додаткових видів грошового забезпечення: премії 10% та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, з огляду на що суд, з метою захисту порушених прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%.

При цьому, доводи представника Київського ОВК відносно того, що довідки про розмір грошового забезпечення видаються органом, з якого особу було звільнено є безпідставними та необґрунтованими, оскільки як встановлено вище судом, у відповідності до п. 2.6 Інструкції 31.12.2014 № 937, оформлення довідок про грошове забезпечення та подання їх до органів, що призначають пенсії, покладається саме на військові комісаріати.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 , які заявлені до Київського обласного військового комісаріату є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню шляхом:

1) визнання протиправною бездіяльності Київського обласного військового комісаріату щодо не оформлення та не направлення до Головного управління ПФУ в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із включенням у грошове забезпечення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення: премії 10% та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%;

2) зобов`язання Київський обласний військовий комісаріат оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%.

Щодо вимог позивач заявлених до ГУ ПФУ в Київській області, то суд зазначає, що в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а відтак суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, у зв`язку з чим позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Київській області та зобов`язання ГУ ПФУ в Київській області нарахувати і виплатити позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, починаючи з 01.01.2018 є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу Київським ОВК не надано суду достатніх належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність своїх дій.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов є частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, стягуються відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що позивач є інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 (том 1 а.с. 18) та в силу п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень, що виступали відповідачами у справі не стягуються.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльності Київського обласного військового комісаріату щодо не оформлення та не направлення до Головного управління ПФУ в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із включенням у грошове забезпечення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення: премії 10% та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%;

3. Зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат (04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5а, код ЄДР: 07910662) оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін