
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 листопада 2019 року № 826/6229/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомПідприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент»доОфісу великих платників Державної фіскальної служби провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині, ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Підприємство з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» з позовом до Офісу великих платників Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.12.2017 №0024874207 в частині суми 92 144,09 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що податкове повідомлення-рішення від 26.12.2017 №0024874207 в оскаржуваній частині прийнято безпідставно, оскільки порушення підприємством термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних не залежало від його волі і відбулось не з його вини, з огляду на те, що 26.04.2017 під час оновлення програмного забезпечення «M. E. DOC» відбувся збій у роботі програми, як наслідок, з 27.04.2017 при відправці податкових накладних на реєстрацію позивач не отримував жодної відповіді щодо зміни статусу податкових накладних, а податкові накладні перебували у статусі «Відправлено в ДФС». При цьому, представником позивача наголошено, що квитанцій 1 з інформацією про відхилення документів сервіром ДФС не надсилались.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
10.05.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказуючи про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки під час проведеної камеральної перевірки встановлено, що податкові накладні, виписані позивачем за перевіряємий період, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів.
29.05.2018 від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.04.2017 по 13.10.2017, за результатами чого складено акт від 30.11.2017 №4593/28-10-42-07/25264533. У вказаному акті перевіряючими зроблено висновок про порушення вказаним підприємством п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначених у таблиці 1 акту, відповідальність за що передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Так, у таблиці 1 акту зазначено 127 податкових накладних, щодо яких Підприємством з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» пропущено порушення граничних строків реєстрації, з яких 126 податкових накладних датовано 06.04.2017 та 07.04.2017 на загальну суму ПДВ 921 440,22 грн. (сума штрафної санкції - 92 144,09 грн.), а зареєстровано 10.05.2017, та 1 податкова накладна, яка датована 13.10.2017 №3485 на суму ПДВ 3 894,63 грн. (сума штрафної санкції - 778,93 грн.), а зареєстрована 16.11.2017.
На підставі викладеного, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.12.2017 №0024874207, яким Підприємство з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» повідомлено про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим, згідно зі ст. 120-1 Податкового кодексу України, за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 921 440,22 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 92 144,09 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 3 894,00 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 778,93 грн., загальна сума штрафу становить 92 923,02 грн.
Скориставшись правом на адміністративне (досудове) оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, Підприємством з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» подано відповідну скаргу до Державної фіскальної служби України, рішенням якої про результати розгляду скарги від 15.03.2018 8908/6/99-99-11-03-01-25 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 26.12.2017 №0024874207 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 92 144,09 грн. протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
У силу пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (п. 76.1 ст. 75 Податкового кодексу України).
Зі змісту акту перевірки вбачається, що перевіряючими встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Такі санкції визначено положеннями ст. 120-1 Податкового кодексу України, приписами п. 120-1.1 ст. 120-1 якої передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120 1.2 цієї статті, не застосовуються.
Згідно з п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України, відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120 1.1 цієї статті, не застосовуються.
Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на який платник податку не має впливу.
У цьому контексті встановлена нормою п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС в строк, встановлений цією статтею.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.07.2019 у справі №620/3609/18 (ЄДРСР №83356122).
Так, за твердженням представника позивача, застосовані відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення штрафні санкції у розмірі 92 144,09 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, датованих 06.04.2017 та 07.04.2017 на загальну суму ПДВ 921 440,22 грн., а зареєстрованих 10.05.2017, є необґрунтованими, оскільки таке порушення відбулось не залежало від волі позивача та не з його вини, з огляду на те, що 26.04.2017 під час оновлення програмного забезпечення «M. E. DOC» відбувся збій у роботі програми, як наслідок, з 27.04.2017 при відправці податкових накладних на реєстрацію позивач не отримував жодної відповіді щодо зміни статусу податкових накладних, а податкові накладні перебували у статусі «Відправлено в ДФС». При цьому, представником позивача наголошено, що квитанцій 1 з інформацією про відхилення документів сервіром ДФС не надсилались.
На підтвердження вчинення позивачем дій, спрямованих на реєстрацію вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, останнім надано до суду копії скріншотів, згідно з якими, спірні податкові накладні у програмному забезпеченні «M. E. DOC» мають статус «Відправлено в ДФС» у межах граничних строків реєстрації останніх.
Також, у матеріалах справи міститься копія листа Товариства з обмеженою відповідальністю «Зелена бухгалтерія» від 23.06.2017 за вих. №2306/1, адресований позивачу, у якому зазначено, що дублювання однакових імен файлів прийомному шлюзі ДФС, виникла внаслідок відновлення даних з більш ранньої резервної копії бази, у результаті чого було виконано зміну налаштувань лічильників документів до стану версії на момент створення резервної копії.
Крім того, суд звертає увагу, що з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається того, що на виконання п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України контролюючим органом направлено позивачу квитанції про неприйняття, або зупинення реєстрації спірних податкових накладних, внаслідок чого, такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Виходячи з встановлених судом обставин, а також враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд вказує про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, датованих 06.04.2017 та 07.04.2017 на загальну суму ПДВ 921 440,22 грн., а зареєстрованих 10.05.2017, з огляду на фактичне надіслання останніх для реєстрації у строк, передбачених для цього. Отже, податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 26.12.2017 №0024874207 в частині застосування до Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» штрафу у розмірі 92 144,09 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 12.04.2018 №21517, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1 762,00 грн., який підлягає присудженню на користь останнього у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 26.12.2017 №0024874207 в частині застосування до Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» штрафу у розмірі 92 144,09 грн. (дев`яноста двох тисяч ста сорока чотирьох грн. 09 копійок).
Присудити здійснені Підприємством з іноземними інвестиціями «ВІП-Рент» (код ЄДРПОУ 25264533, адреса: 01601, м. Київ, вул. Госпітальна, 4) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1 762,00 грн. (однієї тисячі семисот шістдесяти двох грн. 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996, адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок