
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 листопада 2019 року № 640/6576/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» доДержавної фіскальної служби України провизнання протиправними та скасування даних, зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» (далі - ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК», позивач) з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати дані, внесені 20 вересня 2018 року о 12:41:07 ДФС України до даних електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість платника ПДВ - ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» про наявність у позивача ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн.;
- зобов`язати ДФС України виключити запис про наявність ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн. від 20 вересня 2018 року з даних електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість платника ПДВ - ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у липні 2018 року ним були складені та 13 серпня 2018 року зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні з обсягом постачання 1 970 618, 06 грн., у тому числі ПДВ - 394 123, 61 грн. Ліміт електронного рахунку позивача, як платника ПДВ зменшено на суму 394 123, 61 грн.
Також, позивач зазначив, що усі вказані податкові накладні були виписані помилково на неплатника ПДВ, у зв`язку з чим позивачем були складені та зареєстровані у ЄРПН 27 серпня 2018 року податкові накладні з обсягом постачання 1 970 618, 06 грн., у тому числі ПДВ - 394 123, 61 грн. При здійсненні реєстрації цих податкових накладних не відбулось зміни суми податкових зобов`язань, а лише було змінено покупців товару з неплатників на платників ПДВ. При цьому, при повторній реєстрації податкових накладних, стосовно реалізації одного і того ж товару, ліміт електронного рахунку позивача, як платника ПДВ повторно зменшено на суму 394 123, 61 грн.
З метою виправлення вказаної ситуації, 27 серпня 2018 року в ЄРПН зареєстровані розрахунки коригування до раніше зареєстрованих податкових накладних. Проте, сума ?Перевищ у розмірі 394 123, 00 грн. обліковується в даних електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість платника ПДВ - ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня її вручення йому надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
Відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження 20 травня 2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення, що міститься у матеріалах справи.
Однак, станом на час ухвалення рішення у справі, відповідач своїм правом не скористався, відзиву на позовну заяву суду не надав, у зв`язку з чим, відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим вирішити справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» є юридичною особою, основним видом діяльності якої є вантажний залізничний транспорт (код КВЕД 49.20).
Позивач, за результатами здійснення господарської діяльності за липень 2018 року склав та зареєстрував у ЄРПН наступні податкові накладні (далі - ПН):
- ПН №7 від 17 липня 2018 року на суму ПДВ 47 338, 45 грн.;
- ПН №12 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 4 174, 39 грн.;
- ПН №13 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 5 065, 32 грн.;
- ПН №14 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 9 627, 22 грн.;
- ПН №15 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 22 413, 60 грн.;
- ПН №18 від 24 липня 2018 року на суму ПДВ 28 620, 10 грн.;
- ПН №19 від 24 липня 2018 року на суму ПДВ 41 967, 52 грн.;
- ПН №22 від 27 липня 2018 року на суму ПДВ 16 224, 91 грн.;
- ПН №24 від 27 липня 2018 року на суму ПДВ 63 274, 79 грн.;
- ПН №30 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 2 137, 46 грн.;
- ПН №37 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 113 048, 96 грн.;
- ПН №38 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 40 230, 89 грн.
Вказані податкові накладні за липень 2018 року складені за операцією з надання послуг між ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» та неплатником, про що у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» зроблена помітка «Х», тип податкової накладної позивачем визначено, як 02.
Оскільки вказані податкові накладні повинні бути зареєстровані на платників податків, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Смарт Агро» (далі - ТОВ «Альфа Смарт Агро» та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО ТРЕЙД ЗАХІД» (далі - ТОВ «ЕКО ТРЕЙД ЗАХІД»), а були зареєстровані на неплатників, позивач у серпні 2018 року склав та зареєстрував наступні податкові накладні:
- ПН №43 від 17 липня 2018 року на суму ПДВ 47 338, 45 грн.;
- ПН №46 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 4 174, 39 грн.;
- ПН №47 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 5 065, 32 грн.;
- ПН №48 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 9 627, 22 грн.;
- ПН №49 від 20 липня 2018 року на суму ПДВ 22 413, 60 грн.;
- ПН №50 від 24 липня 2018 року на суму ПДВ 28 620, 10 грн.;
- ПН №51 від 24 липня 2018 року на суму ПДВ 41 967, 52 грн.;
- ПН №44 від 27 липня 2018 року на суму ПДВ 16 224, 91 грн.;
- ПН №52 від 27 липня 2018 року на суму ПДВ 63 274, 79 грн.;
- ПН №45 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 2 137, 46 грн.;
- ПН №53 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 113 048, 96 грн.;
- ПН №54 від 31 липня 2018 року на суму ПДВ 40 230, 89 грн.
Зазначені податкові накладні виписані позивачем на платників податків - ТОВ «Альфа Смарт Агро» та ТОВ «ЕКО ТРЕЙД ЗАХІД».
Також, у серпні 2018 року позивачем були складені та зареєстровані наступні розрахунки коригування до податкових накладних:
- РК №4 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 47 338, 45 грн.;
- РК №7 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 4 174, 39 грн.;
- РК №8 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 5 065, 32 грн.;
- РК №9 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 9 627, 22 грн.;
- РК №10 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 22 413, 60 грн.;
- РК №11 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 28 620, 10 грн.;
- РК №12 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 41 967, 52 грн.;
- РК №5 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 16 224, 91 грн.;
- РК №13 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 63 274, 79 грн.;
- РК №6 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 2 137, 46 грн.;
- РК №14 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 113 048, 96 грн.;
- РК №15 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 40 230, 89 грн.
У відповідності до витягу щодо даних показника ?Перевищ та суми податку обраховану з урахуванням вимог пункту 200-1.9 Податкового кодексу України за серпень 2018 року №4515 від 18 лютого 2019 року сума ?Перевищ становить 394 123, 00 грн., сума задекларованих до сплати податкових зобов`язань відсутня, сума податку обрахована з урахуванням вимог пункту 200-1.9 Податкового кодексу України становить 394 123, 00 грн.
Позивач, листом від 15 листопада 2018 року за вих. №213 повідомив ДФС України про наявність с системі електронного адміністрування показника ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн. Просив надати роз`яснення щодо анулювання вказаного показника.
ДФС України листом від 05 грудня 2018 року №39323/6/99-99-12-02-01-15 повідомив позивача про те, що дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року №21. У разі складення податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.
Позивач вважаючи протиправними дані щодо наявності у системі електронного адміністрування податку на додану вартість ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн., звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України (тут і далі у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
У відповідності до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У разі коли платником податку після реєстрації податкової накладної виявлено помилковість виписки такої накладної або інші недоліки, законодавцем передбачено певний алгоритм дій для платників податків, направлених на усунення розбіжностей в податковому обліку платника у такому випадку.
Так, згідно пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України передбачено, що якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов`язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Таким чином, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг, виявленого після завершення процедури реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, та з метою виправлення допущеної помилки платник податків має право згідно пунктом 192.1 статті 192 ПК України скласти розрахунок коригування до помилково виписаної податкової накладної.
Опри цьому, основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
- суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 200-1.2 статті 200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначений Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок №569).
Згідно з пунктом 4 Порядку №569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
Пунктом 9 Порядку №569 передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі на суму податку (У Накл), обчислену за такою формулою:
У Накл = У НаклОтр + У Митн + У ПопРах + У Овердрафт - У НаклВид - У Відшкод - У Перевищ,
де У НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі, яка визначається на підставі даних таких податкових накладних, складених за операціями, дата виникнення податкових зобов`язань за якими припадає на податковий період починаючи з 01 липня 2015 року, а також розрахунків коригування, складених починаючи з 01 липня 2015 року та зареєстрованих в Реєстрі, до податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку;
У Митн - загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України, що визначається на підставі даних митних декларацій з урахуванням змін, внесених відповідно до аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених згідно із статтею 261 Митного кодексу України, виходячи із сум податку, сплачених починаючи з 01 липня 2015 року під час ввезення товарів на митну територію України.
У ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка, в тому числі з електронних рахунків, що були додатково відкриті відповідно до пункту 200-1.2 статті 200-1 Кодексу платникам податку - сільськогосподарським підприємствам, що до 1 січня 2017 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу.
У Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені (розстрочені, відстрочені), а також задекларовані платником податку - сільськогосподарським підприємством, що до 01 січня 2017 р. застосовував спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу.
У НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими у Реєстрі, яка визначається на підставі даних таких податкових накладних за операціями, дата виникнення податкових зобов`язань за якими припадає на податковий період починаючи з 01 липня 2015 року, а також розрахунків коригування, складених починаючи з 01 липня 2015 року та зареєстрованих в Реєстрі, до податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку;
У Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником податку до бюджетного відшкодування, що визначається на підставі задекларованих до відшкодування сум від`ємного значення податку, розрахованих за операціями, здійсненими після 01 липня 2015 року, згідно з податковими деклараціями з податку та уточнюючими розрахунками до них, поданими контролюючому органу, починаючи з податкової звітності за: липень 2015 р. - для платників податку, що застосовують місячний звітний період; III квартал 2015 р. - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період.
У Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Реєстрі, яка визначається як різниця між:
- сумами податкових зобов`язань за операціями з постачання/надання товарів/послуг та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, здійсненими після 01 липня 2015 року, та їх подальшого коригування згідно із статтею 192 Кодексу, задекларованими платником у податкових деклараціях з податку (поданих контролюючому органу починаючи з податкової звітності за липень 2015 року для платників податку, що застосовують місячний звітний період, за III квартал 2015 року - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період) з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них;
- сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), здійсненими після 1 липня 2015 р., та розрахунків коригування, складених починаючи з 1 липня 2015 р. та зареєстрованих в Реєстрі, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року.
Отже, УПеревищ - це позитивна різниця між сумою податкових зобов`язань, зазначених у податкових деклараціях, та сумою податку, зазначеною у зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (розрахунках коригування).
Відповідно до пункту 9-1 Порядку №569, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов`язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі (УПеревищ), а сума податку (УНакл), визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні (податкові) періоди виникнення зазначеного перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Реєстрі на суму податку, що дорівнює значенню показника УПеревищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов`язань за періоди починаючи з 01 липня 2015 року (включаючи податкові зобов`язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов`язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника УПопРах незалежно від значення показника УНакл, визначеного відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні (податкові) періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі (УПеревищ).
Згідно з пунктом 13 Порядку №569, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 15 Порядку №569, якщо після постачання/надання товарів/послуг змінюється сума компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань і податкового кредиту постачальника та отримувача товарів/послуг підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в Реєстрі.
Розрахунок коригування складається постачальником/надавачем товарів/послуг у порядку, встановленому для податкових накладних.
З аналізу вище викладеного вбачається, що система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на централізованому рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбувається і автоматичне обчислення реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.
Матеріалами справи встановлено, що позивач, після реєстрації податковим органом в ЄРПН податкових накладних ПН №7 від 17 липня 2018 року, ПН №12 від 20 липня 2018 року, ПН №13 від 20 липня 2018 року, ПН №14 від 20 липня 2018 року, ПН №15 від 20 липня 2018 року, ПН №18 від 24 липня 2018 року, ПН №19 від 24 липня 2018 року, ПН №22 від 27 липня 2018 року, ПН №24 від 27 липня 2018 року, ПН №30 від 31 липня 2018 року, ПН №37 від 31 липня 2018 року, ПН №38 від 31 липня 2018 року склав та направив для реєстрації у ЄРПН розрахунки коригування до цих накладних, а саме:
- РК №4 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 47 338, 45 грн.;
- РК №7 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 4 174, 39 грн.;
- РК №8 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 5 065, 32 грн.;
- РК №9 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 9 627, 22 грн.;
- РК №10 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 22 413, 60 грн.;
- РК №11 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 28 620, 10 грн.;
- РК №12 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 41 967, 52 грн.;
- РК №5 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 16 224, 91 грн.;
- РК №13 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 63 274, 79 грн.;
- РК №6 від 27 серпня 2018 року на суму ПДВ - 2 137, 46 грн.;
- РК №14 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 113 048, 96 грн.;
- РК №15 від 28 серпня 2018 року на суму ПДВ - 40 230, 89 грн.
Всі складені та направлені розрахунки коригування були зареєстровані в серпні 2018 року у ЄРПН, що підтверджується квитанціями, що містяться у матеріалах справи.
При цьому, судом встановлено, що позивачем складено податкову декларацію з ПДВ за липень 2018 року, у якій відображено дані, зазначені в помилково складених податкових накладних, які були складені на неплатника.
Також, у серпні 2018 року позивачем були складені та зареєстровані у ЄРПН податкові накладні на загальну суму 394 123, 61 грн., виписані на платників податків - ТОВ «Альфа Смарт Агро» та ТОВ «ЕКО ТРЕЙД ЗАХІД», а саме: ПН №43 від 17 липня 2018 року, ПН №46 від 20 липня 2018 року, ПН №47 від 20 липня 2018 року, ПН №48 від 20 липня 2018 року, ПН №49 від 20 липня 2018 року, ПН №50 від 24 липня 2018 року, ПН №51 від 24 липня 2018 року, ПН №44 від 27 липня 2018 року, ПН №52 від 27 липня 2018 року, ПН №45 від 31 липня 2018 року, ПН №53 від 31 липня 2018 року, ПН №54 від 31 липня 2018 року.
Вказані податкові накладні були прийняті та зареєстровані контролюючим органом.
20 вересня 2018 року позивачем складена податкова декларація за серпень 2018 року, до якої включені показники, зазначені у вище перелічених податкових накладних.
28 серпня 2018 року, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію до податкової декларації за липень 2018 року, якою зменшено податкові зобов`язання за липень 2018 року на загальну суму 394 204, 92 грн.
Суд зазначає, що Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 (далі - Порядок №21).
Згідно з абзацом 2 пункту 1 розділу ІІІ Порядку №21, до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац 1 пункт 6 розділ ІІІ Порядку №21).
Отже, у декларації платником податку зазначаються дані, зафіксовані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній.
Таким чином, показники, зазначені позивачем у податковій декларації за липень 2018 року були зменшені позивачем на суму 394 204, 92 грн. шляхом подання уточнюючої декларації.
З огляду на викладене, загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначена платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначені у складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у Реєстрі, тобто показник У Перевищ, який є складовою формули визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, повинна дорівнювати нулю.
Проте, з витягу щодо даних показника ?Перевищ та суми податку обраховану з урахуванням вимог пункту 200-1.9 Податкового кодексу України за серпень 2018 року №4515 від 18 лютого 2019 року вбачається, що сума ?Перевищ становить 394 123, 00 грн.
Зважаючи на вище викладене, суд зазначає, що сума ліміту з податку на додану вартість, зазначена контролюючим органом в розділі СЕА ПДВ електронного кабінету ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» відображена не вірно.
Відтак, вимога позивача про зобов`язання відповідача виключити з системи електронного адміністрування податку на додану вартість запис про наявність у ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» показника ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн. підлягає задоволенню.
У той же час, щодо вимоги позивача про визнання протиправними та скасування даних, внесених 20 вересня 2018 року о 12:41:07 ДФС України до даних електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість платника ПДВ - ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» про наявність у позивача ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 13 Порядку №569 ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 14, 19 Порядку №569 Казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про суми поповнення електронних рахунків та залишків на таких рахунках.
За підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
У відповідності до пункту 20 Порядку №569 для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов`язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім`я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.
У разі подання платниками податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, за результатами яких зменшуються позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов`язань, не сплачених до бюджету, що обліковуються Казначейством до виконання в повному обсязі, ДФС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству коригуючий реєстр.
На підставі такого реєстру Казначейство уточнює інформацію, зазначену в раніше надісланих реєстрах.
Таким чином, для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов`язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються, зокрема, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Відтак, саме на підставі даних, зазначених платником податку у податковій звітності, ДФС формуються дані в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, зокрема, стосовно суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
З огляду на викладене, дані до електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість платника ПДВ про наявність у позивача ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн. внесені ДФС України 20 вересня 2018 року о 12:41:07 на підставі інформації, наданої позивачем у податковій звітності, у зв`язку з чим, такі дані не можуть бути визнані протиправними та бути скасованими.
У той же час, після отримання уточнюючого розрахунку до податкової декларації за липень 2018 року, відповідачем не здійснено жодних дій щодо зміни даних в системі електронного адміністрування ПДВ.
Отже, суд дійшов висновку про те, що контролюючий орган, прийнявши уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2018 року, не забезпечив відображення її показників у системі електронного адміністрування ПДВ.
Приймаючи до уваги викладене вище, виходячи з вимог, заявлених позивачем у даній справі, суд, з метою належного захисту прав позивача, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за їх межі та визнати протиправною бездіяльність ДФС України, яка полягає у не забезпеченні виключення з системи електронного адміністрування податку на додану вартість запису від 20 вересня 2018 року про наявність у ТОВ «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» показника ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн.
Крім того, суд зазначає, що неподання відповідачем - суб`єктом владних повноважень відзиву на позовну заяву, відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, суд кваліфікує як визнання позову.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, відповідач, здійснюючи наведені вище дії, діяв поза межами повноважень та у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 41305943, адреса: 02098, м. Київ, вул. Шумського, 5, приміщення 372/11) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у не забезпеченні виключення з системи електронного адміністрування податку на додану вартість запису від 20 вересня 2018 року про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» показника ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн.
3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України виключити з системи електронного адміністрування податку на додану вартість запис про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» показника ?Перевищ на суму 394 123, 00 грн.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: м. Київ, Львівська площа, 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРАНС ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 41305943, адреса: 02098, м. Київ, вул. Шумського, 5, приміщення 372/11) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 440, 75 грн. (одна тисяча чотириста сорок гривень сімдесят п`ять копійок).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко