Рішення № 85816786, 21.11.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
824/745/19-а
Номер документу
85816786
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/745/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013) про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

01.07.2019 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року;

визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про анулювання ліцензії від 21.05.2019 року №379-р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона здійснює підприємницьку діяльність за адресою АДРЕСА_2 .

27.03.2019 року відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №090722 від 27.03.2019 року згідно якого гр. ОСОБА_2 20.03.2019 року біля 12:00 год, перебуваючи на робочому місці продавця в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що по АДРЕСА_2 , здійснила продаж алкогольного напою «Стигла Клюква» за ціною 37 грн, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю м. Заставна, чим вчинила правопорушення, передбачене частиною 2 статті 156 КУпАП.

Позивач зазначав, що ОСОБА_4 є її знайомою, однак в магазині вона не працювала, в трудових відносинах не перебуває з позивачем та не доручала їй здійснювати торгівлю в магазині.

Постановою №4 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіцманської міської ради від 08.04.2019 року закрито адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 156 КУпАП у зв`язку із недоведеністю вини останньої.

Однак, рішенням про застосування фінансових санкцій від 21.05.2019 року №000104 з вищевказаного приводу застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн за порушення вимог статті 15-3 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", в частині реалізації алкогольних напоїв особам, які не досягли18 років. Також розпорядженням від 21.05.2019 року №379-р проінформовано позивача про виконання процедури анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №24060308201800614 від 07.11.2018 року, терміном дії з 09.11.2018 року до 09.11.2019 року суб`єкту господарювання ФОП ОСОБА_1 .

Позивач зазначала, що в приміщенні магазину в той час дійсно перебував ОСОБА_3 та особа, яка в подальшому представилася репортером, позивач особисто здійснювала продаж алкогольних напоїв в той день в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », однак на момент, коли в магазин зайшов неповнолітній з репортером, вона вийшла в підсобне приміщення. Позивач не доручала ОСОБА_2 здійснювати функції продався та в трудових відносинах вони не перебувають, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення відповідних доказів не додано. При цьому слабоалкогольні напої знаходяться в холодильниках та покупці мають можливість самостійно себе обслуговувати взявши необхідний товар та оплатити на касі. Однак, ОСОБА_3 слабоалкогольний напій не оплатив та чек товарний не отримав. Після того як пляшка з слабоалкогольним напоєм опинилася в ОСОБА_3 в руках «репортер Яна Андріївна» розпочала відео-зйомку та викликала працівників поліції, які на підставі її письмових пояснень як свідка склали протокол про адміністративне правопорушення.

Крім того, складений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому не повністю викладена суть адміністративного правопорушення, а саме не зазначено в протоколі свідків, хоча в матеріалах справи є їх пояснення, не з`ясовано, хто така ОСОБА_2 , на якій підставі вона перебувала в магазині, чи отримувала грошові кошти від неповнолітнього та чи видавала товарний чек.

Все вищенаведене не було враховане Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області при прийнятті спірних рішення та розпорядження.

Позивач вважає, що з огляду на те, що ОСОБА_2 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП не вчиняла, то і правових підстав для винесення рішення про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року та розпорядження про анулювання ліцензії від 21.05.2019 року №379-р у відповідача не було.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, 08.04.2019 року до Головного управління ДФС у Чернівецькій області від Кіцманського відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області надійшли засвідчені копії матеріалів про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 КАС України від 27.03.2019 року АПР 18 №090722.

За результатами розгляду вищевказаних матеріалів встановлено факт продажу алкогольних напоїв, особі яка не досягла 18-річного віку.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 , особою, що здійснювала функції продавця магазину де провадить господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , реалізовано пляшку алкогольного напою "Спелая клюква", 0,5 л за ціною 37,00 грн неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Даний факт зафіксовано протоколом про адміністративне правопорушення від 27.03.2019 року серії АПР18 № 090722 та підтверджується поясненнями неповнолітнього ОСОБА_3 та свідка ОСОБА_5 .

Доказами на підтвердження реалізації позивачем алкогольного виробу особі, яка не досягла 18 років є матеріали Кіцманського відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області.

На момент скоєння правопорушення зазначеного у протоколі Кіцманського відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області на адресу магазину ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями видана суб`єкту господарювання ОСОБА_1 терміном дії з 09.11.2018 року до 09.11.2019 року. Отже, за законність обігу алкогольних напоїв в магазині несе відповідальність суб`єкт господарювання який володіє дозвільним документом.

На підставі вищезазначеного, з метою унеможливлення уникнення відповідальності винним суб`єктом господарювання Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області прийнято, рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2019 року №000104 та розпорядження про анулювання ліцензії від 21.05.2019 року №379-р.

Таким чином, доводи наведені ФОП ОСОБА_1 в позовній заяві не підтверджуються фактичними обставинами справи і відповідно не спростовують висновки матеріалів перевірки.

Ухвалою суду від 15.07.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 10.09.2019 року.

Судове засідання призначене на 10.09.2019 року відкладено 01.10.2019 року, у зв`язку з неявкою сторін.

01.10.2019 року, за клопотанням сторін, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилались, як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, якими вони обґрунтовуються, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 28.09.2006 року Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с.31). 04.10.2018 року позивач зареєстрований, як фізична особа-підприємець за адресою місця проживання: АДРЕСА_3 , основний вид економічної діяльності: 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (а.с.11).

09.11.2018 року позивачу видано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №24060308201800614, строк дії ліцензії з 09.11.2018 року по 09.11.2019 року (а.с. 12).

27.03.2019 року інспектором ЮП СПД Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області старшим лейтенантом поліції Рураком Андрієм Івановичем складено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №090722 про те, що гр. ОСОБА_2 вчинила правопорушення передбачене ч. 2 ст. 156 КАС України. У протоколі зафіксовано, що 20.03.2019 року біля 12:00 год. гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуваючи на робочому місці продавця в магазині АДРЕСА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що АДРЕСА_2 , здійснила продаж алкогольного напою "Спелая Клюква" за ціною 37,00грн, неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.41).

Вік ОСОБА_3 встановлено на підставі ксерокопії паспорта громадянина України №000513270 виданий 03.05.2017 року, орган, що видав –7316, який є частиною матеріалів справи про адміністративне правопорушення (а.с. 18).

Під час складення протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №090722 були відібрані письмові пояснення у неповнолітнього ОСОБА_3 , який пояснив, що 20.03.2019 року біля 11:00 год. прибув в м. Кіцмань де домовився зустрітись із своїм товаришем ОСОБА_6 , з яким раніше навчався у військовому ліцеї в м. Чернівці, однак перед зустріччю він вирішив зайти в магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » де вирішив придбати алкогольний напій «Спелая клюква». Продавець в магазині не запитала в нього документи, які засвідчують особу, та здійснила продаж алкогольного напою "Спелая клюква", ємністю 0,5 л за ціною 37,00 грн. Після цього до нього підійшла жінка, яка представилась репортером на ім`я ОСОБА_7 та показала посвідчення. ОСОБА_8 зателефонувала на спецлінію 102 та повідомила про даний факт (а.с. 14).

Також надала письмові пояснення ОСОБА_5 , яка на задані питання пояснила, що 20.03.2019 року о 11:30 год. вона зайшла в магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і стала свідком, як продавець продала неповнолітньому алкогольний напій, не спитавши чи йому виповнилось 18 років. На запитання ОСОБА_5 , чому вона не запитала скільки йому років, вона відповіла, що вік схожий на повнолітнього (а.с. 15).

ОСОБА_2 по суті заданих запитань пояснила, що 20.03.2019 року приблизно в 11год. 40хв. Вона зайшла до своєї знайомої ОСОБА_9 , яка працює в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в м. Кіцмань. В цей час в магазин зайшло декілька людей, їй не знайомих (а.с. 17).

ОСОБА_1 від дачі будь-яких письмових пояснень згідно статті 63 Конституції України відмовилась (а.с. 16).

Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіцманської міської ради №4 від 08.04.2019 року, закрито адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 156 КУпАП. За висновком комісії, ознайомившись із наявними у матеріалах справи доказами, оцінивши все у сукупності та враховуючи, що в матеріалах є недоопрацювання та наявні ознаки провокації скоєння правопорушення, адміністративна комісія прийшла до висновку, що склад правопорушення за ч. 2 ст. 156 КУпАП не доведено (а.с. 19).

08.04.2019 року копії матеріалів від 20.03.2017 року про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 КУпАП, для розгляду та прийняття рішення про притягнення до фінансової відповідальності та анулювання відповідної ліцензії за порушення вимог статті 15-3 Закону №481, направлено Кіцманським відділом поліції Головному управлінню ДФС України в Чернівецькій області (а.с. 40).

Розпорядженням Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 21.05.2019 року №379-р зобов`язано Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ( ОСОБА_10 ) забезпечити:

1.1 у порядку, передбаченому чинним законодавством, на підставі встановлення факту продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, виконання процедури анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний № 24060308201800614 від 07.11.2018 року, терміном дії з 09 листопада 2018 року до 09 листопада 2019 року суб`єкту господарювання: ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин), згідно матеріалів Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області.

1.2 інформування суб`єкта господарювання про те, що ліцензія вважається недійсною з моменту отримання цього розпорядження;

1.3 застосування фінансових санкцій у відповідності до вимог ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" згідно матеріалів Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області (а.с. 21).

Листом Головного управління ДФС у Чернівецькій області №3987/ФОП/24-13-40-01 від 22.05.2019 року копію розпорядження про анулювання ліцензії від 21.05.2019 року №379-р направлено позивачу (а.с. 20).

За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у ОСОБА_11 ОСОБА_12 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 , державна реєстрація №20320000000007635 від 04.10.2016 року, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення Кіцманського відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області від 27.03.2019 року АПР18№090722, відповідачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2019 року №000104, якою застосовано до ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн за порушення вимог статті 153 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями), в частині реалізації алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років (а.с. 23).

Копію рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2019 року №000104 направлено позивачу супровідним листом Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 22.05.2019 року №3986/ФОП/24-13-40-01 (а.с. 22).

Не погоджуючись із рішенням про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року та розпорядженням про анулювання ліцензії №379-р від 21.05.2019 року, позивач звернулась до суду із даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95- ВР від 19.12.1995 року (далі – Закон №481/95- ВР).

Відповідно до ст. 1 Закону №481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування.

Відповідно до ч. 14 ст. 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно ч. 31 ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Частиною 32 ст. 15 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

Судом встановлено, що 21.05.2019 року Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області прийнято розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ФОП ОСОБА_1 №379-р за порушення вимог статті 15-3 Закону №481/95-ВР щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону №481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Згідно ч. 4 ст. 15-3 Закону №481/95-ВР продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Тобто, продавець алкогольних напоїв зобов`язаний отримати у покупця, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

На думку суду вказана вимога спрямована на спонукання суб`єкта господарювання дотримуватися відповідного рівня обачності, який би унеможливлював порушення чітко визначеної заборони продавати неповнолітній особі зазначену вище продукцію.

Відповідальність за порушення норм цього Закону визначена статтею 17.

Частиною 1 ст. 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що суб`єкти господарювання, які реалізують самостійно або через найманих працівників алкогольні напої особам, які не досягли 18 років, повинні нести відповідальність, передбачену приписами ст. 17 Закону №481/95-ВР.

Як вбачається із матеріалів справи, 27.03.2019 року інспектором ЮП СПД Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області старшим лейтенантом поліції Рураком Андрієм Івановичем складено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №090722 про те, що гр. ОСОБА_2 вчинила правопорушення передбачене ч. 2 ст. 156 КАС України.

На підставі протоколу про адміністративне правопорушення Кіцманського відділу поліції ГУ НП в Чернівецькій області від 27.03.2019 року АПР18№090722, відповідачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.2019 року №000104, якою застосовано до ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн за порушення вимог статті 153 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями), в частині реалізації алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 02.06.2003 року №790 (далі - Порядок №790).

Відповідно до п. 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, серед іншого: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Підставою для прийняття оскаржуваного позивачем рішення стали матеріали Кіцманського відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 КУпАП України від 27.03.2019 року АПР18№090722, зокрема протокол про адміністративне правопорушення від 27.03.2019 року АПР 18№090722, згідно якого встановлено, що особа ОСОБА_2 реалізувала алкогольний напій "Стигла Клюква" неповнолітній особі ОСОБА_3 .

Разом із цим, постановою №4 від 08.04.2019 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіцманською міської ради закрито адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 156 КУпАП. Як встановлено судом, за висновком комісії, ознайомившись із наявними у матеріалах справи доказами, оцінивши все у сукупності та враховуючи, що в матеріалах є недоопрацювання та наявні ознаки провокації скоєння правопорушення, адміністративна комісія прийшла до висновку, що склад правопорушення за ч. 2 ст. 156 КУпАП не доведено.

Таким чином, адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кіцманської міської ради не встановлено вчинення адміністративного правопорушення, а саме продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі. У зв`язку з вказаним, суд приходить до висновку про відсутність підстав вважати про наявність доведеного факту продажу ОСОБА_2 алкогольних напоїв неповнолітній особі гр. ОСОБА_3 .

Водночас суд зазначає, що контролюючим органом також не надано належних доказів, які б підтверджували факт вчинення позивачем порушення, за яке відповідачем прийнято розпорядження "Про анулювання ліцензії" №379-р від 31.05.2019 року та рішення про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року, зокрема, контролюючим органом не надано фіскального чеку або іншого розрахункового документу, який би підтверджував факт продажу позивачем товару (реалізації алкогольних напоїв) особам, які не досягли 18 років. Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення 27.03.2019 року АПР18№090722, що став підставою для прийняття оскаржуваних рішень, також не містить запису щодо видачі фіскального чеку.

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення, всупереч ст. 265 КУпАП, не зроблено відповідного запису про складання протоколу особистого огляду і вилучення, як заходу, який забезпечує провадження в справі про адміністративне правопорушення. Натомість зазначено, що "речі, цінності, документи не вилучалися". Отже, відсутні належні докази вилучення алкогольного напою у неповнолітнього. Крім того, ОСОБА_2 не є найманим працівником (продавець) позивача.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані, зокрема:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що контролюючим органом не доведено належними та допустимими доказами факт продажу позивачем алкогольного напою неповнолітньому.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що під час прийняття розпорядження "Про анулювання ліцензії" №379-р від 31.05.2019 року та рішення про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року, Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області діяло не обґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Таким чином, суд вважає, що прийняті Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернівецькій області розпорядження "Про анулювання ліцензії" №379-р від 21.05.2019 року та рішення про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року є протиправними. Відтак позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність тих обставин на яких ґрунтується його відзив.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.1391283708.1 від 24.06.2019 року (а.с. 3).

Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1536,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про застосування фінансових санкцій №000104 від 21.05.2019 року.

3. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про анулювання ліцензії від 21.05.2019 року №379-р.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області судові витрати - судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп., сплачений відповідно до квитанції №0.0.1391283708.1 від 24.06.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013).

Суддя В.О. Григораш