Рішення № 85816494, 21.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
822/675/18
Номер документу
85816494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/675/18

РІШЕННЯ

іменем України

21 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якому просить визнати протиправною відмову Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 з 31 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідці №842/04 від 31.01.2018 року.

Ухвалою від 16.02.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 21.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження у справі №822/675/18 та замінив відповідача - Летичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

В обґрунтування позову позивачка вказує, що з 04.11.2008 одержує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ. 31 січня 2018 року звернулася до відповідача із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця за віком, у зв`язку із досягненням пенсійного віку, відповідно до вимог статті 37 Закону 3723-ХІІ. Листом №1226/02 від 9 лютого 2018 року відповідач відмовив в переведенні з пенсії державного службовця по інвалідності на пенсію державного службовця за віком. Вказав, що пенсії відповідно до Закону №889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723-ХІІ) призначаються особам, які: досягли пенсійного віку; мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років; яким не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Оскільки позивачці уже призначена пенсія по інвалідності відповідно закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ, прав на призначення пенсії за віком, відповідно до закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII не має. Позивачка вважає таку відмову протиправною, просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

В надісланому до суду відзиві відповідач вказує, що з 12.04.2000 року позивачка перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи загального захворювання, з 18.09.2008 року як одержувач пенсії по інвалідності 2 групи, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та перерахованої з 04.11.2008 року відповідно до закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року . Пенсії відповідно до Закону №889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723- XII) призначаються особам, які: досягли пенсійного віку; мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років; не призначали пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ; на день набрання чинності Законом №889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України залежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року. Враховуючи те, що позивачці уже призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, права на призначення пенсії за віком, відповідно до закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", позивачка не має. В задоволені позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності з 04.11.2008 року згідно з законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

31 січня 2018 року позивачка звернувся до Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про надання довідки про складові заробітної плати.

Листом №842/04 від 31 січня 2018 року Летичівське об`єднане управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області повідомило позивачку про складові заробітної плати.

31.01.2018 року позивачка звернулася до Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-XII.

Листом від 09.02.2018 №1226/02 Летичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило у переведені на пенсію згідно із законом України "Про державну службу" №889-VIIІ, вказавши, що позивачці вже призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-XII.

Вважаючи відмову Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-XII протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 1 закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.11991 року громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, та в інших випадках, передбачених Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV) право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 10 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до частини 1 статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.

01.05.2016 набрав чинності закон України "Про державну службу" №889-VІII від 10.12.2015 (далі Закон №889-VIII), згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

Суд встановив, що позивачка працювала на посадах державних службовців у державних органах передбачених у статті 25 закону України "Про державну службу", її стаж державної служби становить понад 20 років, а страховий стаж понад 30 років.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

ОСОБА_1 досягла пенсійного віку встановленого законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (60 років), має страховий стаж понад 30 років, в тому числі понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону України №3723-ХІІ, зазначене підтверджується копіями паспорта та трудової книжки.

Отже, позивачка досягла відповідного віку, має необхідний страховий стаж роботи, та має достатній стаж державної служби, набула права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тому, відмова Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №1226/02 від 09.02.2018 року щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року є протиправною.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправною відмову Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №1226/02 від 09.02.2018 року щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, зобов`язання перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком, відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця за віком, відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, необхідно задовольнити.

Вирішуючи позовні вимоги позивачки щодо зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити пенсію за віком державного службовця в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідці №842/04 від 31.01.2018 року, суд враховує таке.

Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 року №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Довідка Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №842/04 від 31.01.2018 року, не відповідає формі затвердженій правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Дана довідка (лист-відповідь) є лише відповіддю на запит і носить інформативний характер, а тому не може слугувати підставою для перерахування пенсії.

Частиною 3 статті 45 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі.

Враховуючи викладене, в задоволені позовної вимоги позивачки в частині зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити пенсію державного службовця за віком в розмірі 60% від заробітку зазначеного довідці №842/04 від 31.01.2018 року слід відмовити.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому позов необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №1226/02 від 09.02.2018 року щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести з 31.01.2018 року ОСОБА_1 на пенсію за віком, відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити з 31.01.2018 року ОСОБА_1 пенсію державного службовця за віком, відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук