
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2019 р. Справа № 818/161/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника відповідача - Правдюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/161/18
за позовом ОСОБА_1
до Прокуратури Сумської області
про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Прокуратури Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправними рішення відповідача від 18.07.17 р. №18-585 вих-17 та від 28.09.2017 р. №18-775 вих-17, про відмову ОСОБА_1 у наданні документів, а саме: оновленої довідки про заробітну плату та довідки для перерахунку пенсії за вересень 2017 р.; та зобов`язання прокуратури Сумської області видати позивачу оновлену довідку для перерахунку пенсій за грудень 2015р. та довідку про заробітну плату, виходячи з розміру місячного заробітку прокурора місцевої прокуратури за вересень 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що працював в органах прокуратури на різних слідчо-прокурорських посадах з 26 квітня 1976 р. по 21 серпня 2001 р. Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 01 серпня 2001 р. призначена пенсія за вислугою років (за посадою старшого помічника прокурора міжрайонної прокуратури) у розмірі 90% від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.
Пенсійний фонд неодноразово здійснював перерахунок пенсії згідно з поданими довідками прокуратури за правилами частин 1, 12 та 17 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” (в редакції ЗУ “Про прокуратуру” від 12.07.2001 №2663-111), у розмірі 90 % від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.
В подальшому назву посади “старший помічник прокурора міжрайонної прокуратури” змінено на посаду “старшого прокурора міжрайонної прокуратури” відповідно до ст. 56 ЗУ “Про прокуратуру”.
У зв`язку з підвищенням посадових окладів прокурорів позивачу, для проведення перерахунку пенсії, прокуратурою Сумської області періодично видавались довідки за посадою “старший прокурор міжрайонної прокуратури” (наприклад довідка від 02.08.2012 року № 18-115- зп).
Після звернення позивача у березні 2016 року прокуратурою Сумської області була видана довідка від 04 березня 2016 року № 26-ЗП-16 про заробітну плату для перерахунку пенсії за посадою “старший прокурор міжрайонної прокуратури”. Згідно з цією довідкою заробітна плата з 01.12.2015 р. за вказаною посадою складає: основний оклад 1804 грн.; кл. чин. 125 грн.; вислуга років 771,60 грн.; щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 4040,10 грн. Доплати, які передбачені законодавством: 1. Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи -1890,42 грн.; 2. Матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 382,59 грн.; 3. Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 382,59 грн.; Всього: 9396,30 грн.
При отриманні довідки у березні 2016 року, як і в минулі роки, позивач не вдавався до арифметичних обчислень правильності зазначених у ній сум, сподіваючись, що вони є достовірними і правильно розрахованими, оскільки підписані керівництвом прокуратури області.
01.04.2016 р. позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з поданою довідкою про заробіток для перерахунку пенсії від 04 березня 2016 року № 26-зп-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень її граничного розміру.
Рішенням № 5 від 05.04.2016 р. Пенсійний фонд відмовив в перерахунку пенсії.
Не погодившись з вищезазначеним рішенням, позивач звернувся з адміністративним позовом до Глухівського міськрайонного суду Сумської області щодо скасування вказаного рішення суб`єкта владних повноважень, зобов`язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення. Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 21.07.2016 року по справі № 576/792/16-а позовні вимоги задоволено. Скасовано рішення Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 5 від 05.04.2016 року та зобов`язано вказане об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 04.03.2016 року № 26 - зп-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року. На виконання вищевказаної постанови суду Глухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провело перерахунок пенсії та здійснило відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
На початку липня 2017 року позивачу стало відомо, що у довідці повинно бути вказано відсоткове відношення по кожній складовій нарахованої заробітної плати та відсоток розміру премії вказаний у повному обсязі, а відсоткове відношення у його довідці відсутнє, а є лише сума нарахування по складових заробітної плати.
У зв`язку з цим 04 липня 2017 року позивач звернувся до прокурора області із заявою про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах з вимогою вказати підстави, обґрунтування нарахованих сум та їх розрахунок станом на 01.01.2016 р.
22 липня 2017 року отримав відповідь від начальника відділу фінансування та бухгалтерського обліку - головного бухгалтера прокуратури Сумської області (далі - головний бухгалтер) Коротецької Г.О. від 18 липня 2017 року р. №18-585 вих. 17, в якій вказано, що на даний момент не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури, але при видачі довідки застосовувалась методика, викладена у спільному листі-роз`ясненні. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах.
19 вересня 2017 року позивач звернувся до прокурора Сумської області із заявою у письмовій формі (від 18.09.2017 року) про видачу довідки для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу та надбавок за класні чини у зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505” та до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів.
За наслідками розгляду звернення було відмовлено у видачі вказаної довідки про зарплату для перерахунку пенсії, про що свідчить лист із прокуратури Сумської області за № 18-775вих-17 від 28.09.2017 р.
Позивач вважає протиправними рішення відповідача від 18.07.17 р. №18-585 вих-17 та від 28.09.2017 р. №18-775 вих-17, про відмову ОСОБА_1 у наданні документів, а саме: оновленої довідки про заробітну плату та довідки для перерахунку пенсії за вересень 2017 р.; та просить зобов`язати прокуратуру Сумської області видати позивачу оновлену довідку для перерахунку пенсій за грудень 2015р. та довідку про заробітну плату, виходячи з розміру місячного заробітку прокурора місцевої прокуратури за вересень 2017 року.
Ухвалою суду від 02.02.2018 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позовні вимоги вважає безпідставними, враховуючи наступне.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників. Перерахунок пенсії провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії.
Довідка, видана позивачу про складові заробітної плати на день звільнення з роботи станом на 20.08.2001 складалася з наступних виплат: оклад в сумі - 160 грн., доплата за класний чин - 125 грн., вислуга років 40% -114 грн., премія 30% - 119,70 грн. У подальшому у 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2012 роках ОСОБА_1 отримував відповідні довідки.
Звернувшись в черговий раз до прокуратури області щодо надання відповідної довідки позивач 04.03.2016 за №26-зп-16 отримав витребувану ним довідку про розмір заробітної плати.
Вказана довідка ОСОБА_1 не оскаржувалась, на цей час вона не скасована, більш того на підставі саме цієї довідки позивачу було перераховано розмір пенсії.
У липні 2017 року позивач звернувся до прокуратури області із заявою про видачу йому нової довідки про перерахунок пенсії, оскільки, на його думку, довідка від 04.03.2016 була видана без урахування фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури.
Листом від 18.07.2018 йому повідомлено про неможливість надання нової довідки, так як будь-яких змін в умовах оплати праці в період з 2016 по час звернення його до прокуратури у липні 2017 року не відбулось, оскільки останнє підвищення заробітної плати працівників органів прокуратури відбулось у грудні 2015 року у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 1013.
Більш того Закон України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789- XII, на який посилається позивач, втратив чинність на підставі Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VІІ, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів, ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури.
Частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Оскільки па цей час не розроблено методики щодо перерахунку пенсії непрацюючим працівникам органів прокуратури, при видачі довідки від 04.03.2016 прокуратура керувалася спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України та Пенсійного фонду України від 17.04.2006 № 2569/0/14-06/039, № 18-656, №4724/02-30 щодо призначення та перерахунку пенсій. Розмір заробітної плати для перерахунку пенсії у довідці був зазначений з урахуванням фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідній посаді.
Враховуючи, що спір стосується розміру обрахованої в довідці премії, слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” в редакції, що діяла на час видачі довідки преміювання органів прокуратури здійснювалося відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також з нагоди державних, професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Так, довідка від 04.03.2016 № 26-зп-16 прокуратурою області видана станом на 01.12.2015, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 вийшов на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. При цьому посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років враховувались у розмірах, встановлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.
Кошторисом прокуратури Сумської області на 2015 рік плановий відсоток премії передбачався з розрахунку 60%. Ураховуючи економію фонду заробітної плати, яка виникла за рахунок оплати лікарняних тощо, середній відсоток премії склав фактично 88%, який і був зазначений у виданих пенсіонерам прокуратури довідках про складові заробітної плати. Довідка про складові заробітної плати позивача складалась на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Премія у вищезазначеній довідці розраховувалась відповідно до п.п. 4.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” в середньому розмірі.
Щодо падання довідки для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 відповідач зазначив наступне.
Закон України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ втратив чинність.
Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28.12.2014 № 76-VIII, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789- ХІІ викладена в наступній редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, 15.07.2015 набув чинності Закон України “Про прокуратуру” № 1697-VII. Відповідно до Розділу XII Прикінцевих положень цього Закону визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3,4,6,1 1 ст. 50-1, ч.3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється па осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст.2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VIІ у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Саме цим документом мали б регулюватися питання, пов`язані з виникненням права на перерахунок, формою довідки про заробіток для перерахунку пенсії, проте на даний час Урядом не прийнято відповідну постанову.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України, яке є головним розробником вказаного проекту.
Довідки про заробітну плату, які надавалися для проведення перерахунку пенсії, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, були виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2.
На цей час постановою Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” не визначено та не затверджено форми довідок для перерахунку раніше призначених пенсій.
Окрім цього, наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України “Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад” від 03.12.2003 №319/144 відповідно до п. 1 наказу Міністерства соціальної політики України та Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 № 454/64 визнано таким, що втратив чинність.
З огляду на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, видати затребувану ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії неможливо, оскільки відсутнє визначення складових заробітної нлаги, необхідних для здійснення цього перерахунку та їх розмірів.
Тому за таких обставин відповідач вважає дії прокуратури області правомірними, оскільки видати довідку зі змістом не передбаченим чинним законодавством є діями, вчиненими поза межами правового поля.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 66-73).
У відповіді на відзив позивач не погоджується з позицією відповідача , вважає, що питання перерахунку пенсії належать до компетенції органів пенсійного фонду, а не прокуратури (а.с. 84-87).
Ухвалою суду від 28.03.2018 зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/16/18 825/506/18.
Ухвалою суду від 13.11.2019 р. поновлено провадження у справі та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні 20.11.2019 р. представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог з урахуванням позиції Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/16/18 825/506/18.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши доводи представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Глухівському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України у Сумській області як пенсіонер, якому відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 01 серпня 2001 р. призначена пенсія за вислугою років (за посадою старшого помічника прокурора міжрайонної прокуратури) у розмірі 90% від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.
04 липня 2017 року позивач звернувся до прокурора області із заявою про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах з вимогою вказати підстави, обґрунтування нарахованих сум та їх розрахунок станом на 01.01.2016 р. (а.с. 23).
22 липня 2017 року отримав відповідь від начальника відділу фінансування та бухгалтерського обліку - головного бухгалтера прокуратури Сумської області Коротецької Г.О. від 18 липня 2017 року р. №18-585 вих. 17, в якій вказано, що на даний момент не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури, але при видачі довідки застосовувалась методика, викладена у спільному листі-роз`ясненні. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах (а.с. 24-25).
19 вересня 2017 року позивач звернувся до прокурора Сумської області із заявою у письмовій формі (від 18.09.2017 року) про видачу довідки для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу та надбавок за класні чини у зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505” та до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів (а.с. 26).
Листом прокуратури Сумської області за № 18-775вих-17 від 28.09.2017 р. відмовлено у видачі вказаної довідки про зарплату для перерахунку пенсії (а.с. 27).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру" (в редакції до 15.07.2015) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина 18 цієї статті у редакції, чинній до 15.07.2015 передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2012 року № 505 затверджені схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5.
03.12.2003 Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ № 319/144 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
15.07.2015 року набув чинності Закон № 1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім <…>; частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, <…>.
Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
За частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20.02.2018 викладено правову позицію про те, що з 01.01.2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", а в подальшому у зв`язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1" з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 року № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.
Згідно з п. 19 розділу І Закону № 2148-VIII пункт13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України <…>; "Про прокуратуру" <…>, її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
На час звернення позивача до прокуратури області із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону № 1789-ХІІ станом на 2017 та 2019 роки, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта її видачі, немає.
Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Посилання позивача на ст. 49 КЗпП України щодо можливості видачі довідки про заробітну плату на вимогу працівника, в тому числі колишнього, є необґрунтованими, оскільки ч. ч. 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, а ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача щодо визнання протиправними дій прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідок для перерахунку пенсії є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеної у постанові від 27.03.2018 по справі №К/9901/7074/18 № 127/11766/16-а, яка є обов`язковою для врахування судами, а також із позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною в поставі від 04.06.2019 по справі № 591/5561/17.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прокуратури Сумської області про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22.11.2019 р.
Суддя О.А. Прилипчук