Рішення № 85815716, 20.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003449
Номер документу
85815716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1.380.2019.003449

20 листопада 2019 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Ходань Н.С.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Артимич Н.Я.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного відповідного реагування й прийняття законного рішення за наданими позивачем на виконання ст.ст. 60, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» до ГУПФУ у Львівській області необхідних об`єктивних документальних матеріалів про сутність і зміст заново відкритих обставин проходження ним військової служби в період із 15.01.2005 по 15.04.2008, які в повній мірі співпадають із класифікаційними ознаками ч.11 ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» й надають право ініціатору позовної заяви за його бажанням і вимогами до органів Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок встановленої йому 10.03.2012 за посадою помічника начальника Управління - начальника інспекції із посадовим окладом 1750,00грн., а за посадою заступника начальника Управління Центрального Управління СБУ із посадовим окладом 1910,00грн.;

-зобов`язати відповідача у відповідності із нормативними положеннями ст.ст. 13 та 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» здійснити перерахунок пенсії позивача з 10.03.2012 по 31.12.2017, в основу розрахунку покласти об`єктивно наявні матеріальні підстави, а саме: посадовий оклад -1910,00грн. оклад за військовим званням «полковник» - 135,00грн., вислуга років військової служби - 38 календарних, надбавки й доплати постійного характеру: надбавка за вислугу років - 40% (з урахуванням посадового окладу за військовим званням), надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% (від посадового окладу), надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 100% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - 50% (посадового окладу); щомісячна премія - 120% (від розміру посадового окладу), розмір пенсії за вислугу років (38 років) - 90% від заново взятої за базову основу відповідної суми грошового забезпечення;

- зобов`язати відповідача в 10 денний термін після набрання чинності рішення суду письмово повідомити позивача про зроблений перерахунок його пенсії за період з 10.03.2012 по 31.12.2017 із урахуванням заново відкритих обставин щодо проходження ним військової служби, які підпадають під ознаки ст.11 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб», в цей строк компенсувати позивачеві різницю в недотриманій щомісячно пенсії впродовж 2012-2017років із урахуванням інфляції;

-зобов`язати відповідача на основі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших категорій осіб», відповідних тарифних розрядів й коефіцієнтів встановлених додатками 4, 14, 16 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , а також Постанови Великої палати Верховного Суду України від 06.02.2019 в адміністративній справі № 522/2738/17 і рішення Окружного Адміністративного Суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18 (набрали законної сили й відповідно до ст. 124 Конституції України та ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства є обов`язковими для виконання...) здійснити новий перерахунок пенсії позивачеві в розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення (із включенням до перерахунку посадового окладу за рівнем заступника начальника Управління ЦУ СБУ, військового звання «полковник» встановлених при виході на пенсію службових надбавок, а саме: за вислугу років - 50%, за службу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу, за виконання особливо важливих завдань - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - 50% посадового окладу та премії 120% від розміру посадового окладу) та виплату з 01.01.2018 нової осучасненої пенсії загальною сумою (без розбивки її на 3 етапи), в повному обсязі, щомісячно без відтермінування виплат і обмеження максимальним розміром.

-зобов`язати відповідача компенсувати позивачеві між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами із 01.01.2018 по даний час, врахувати в процесі перерахунку відмінність прожиткового мінімуму у 2018 році – 1762,00грн., а встановленого на 2019 рік – 1921,00грн. Про зроблений перерахунок й виплату позивачеві різниці в розмірі пенсії Головному Управлінню Пенсійного Фонду України у Львівській області в 10 денний термін письмово повідомити автора позовної заяви.

Ухвалою від 29.07.2019 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 02.09.2019 призначено судове засідання з повідомленням сторін.

Ухвалою від 23.09.2019 витребувано від Служби Безпеки України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою заступника начальника Управління Центрального Управління Служби Безпеки України, виходячи із посадового окладу 1920,0грн. та інших видів грошового забезпеченні, які отримував ОСОБА_1 станом на день звільнення (переведення) з посади заступника начальника Управління Центрального Управління СБУ 15.04.2008 із зазначенням відповідних сум грошових коштів (у гривнях).

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно знизило позивачу відсотковий розмір пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії та її виплату позивачу з 01.01.2018 в розмірі нижчому, ніж передбачено законодавством. Крім того вважає, що йому неправомірно нараховували пенсію, виходячи з 80% грошового забезпечення, а не з 90%, оскільки має стаж служби 38 років, а також вважає, що відповідач повинен нараховувати йому пенсію, виходячи з окладу 1910,00грн., а не 1750,00грн. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову, у зв`язку з тим, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено перерахувати до 01.03.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною чи аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Крім того наголошує, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії, - 100%, до ІІ категорії – 95%. Таким чином, на думку ГУ ПФ України у Львівській області, позивачу правомірно перераховано пенсію, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 встановлений максимальний розмір пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. У зв`язку з наведеним, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що доводи, викладені у відзиві не спростовують твердження позивача. Так як вказаний підзаконний нормативний акт Кабінету Міністрів України хибно змінив окреслену Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених із військової служби та деяких інших осіб» справедливо й об`єктивну структуру пенсійного забезпечення військових пенсіонерів (із урахуванням таких складових: посадовий оклад за займаною або відповідною і аналогічно адекватною за грошовим виміром по посаді, посадовим окладом за військовим званням, процентною надбавкою за кількістю років календарною вислугою, постійно діючих щомісячних службових надбавок і доплат, а також сталої щомісячної премії тощо). Порушено базові державні гарантії прав та свобод людини і громадянина, які закріплені Конституцією України, оформлено приховане й наймасштабніше за часів незалежності України «вилучення» грошей у військових захисників Вітчизни, які вийшли на пенсію до 1 березня 2018 року, в тому числі і позивача. На думку позивача, має право бути впевненим у своїх законних очікуваннях, заявлених в уточненій позовній заяві (перебування на посаді із грошовим отриманням начальника управління 3роки 3місяці, цифрове вираження за посадовим окладом відповідно до діючих на час заново відкритих обставин проходження військової служби Постанов Уряду і відомчих інструкцій щодо обчислення грошового отримання військовослужбовцям СБУ, календарна вислуга - понад 38років, урахування надбавок за вислугу років збереження встановлених керівництвом СБ України максимальних розмірів службових надбавок, доплат щомісячної премії, розмір пенсій - 90%, зобов`язання - ГУПФУ у Львівській області визнати заново відкриті обставини проходження військової служби позивачем з 15.01.2005 по 15.04.2008 тощо).

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу з 14.05.1973 по 09.03.2012 на посадах рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу у ЗС, КДБ СРСР - СБ України.

Наказом Голови Служби безпеки України від 31.07.1996 № 454-ос ОСОБА_1 присвоєно чергове військове звання «полковник».

З 15.01.2005 по 27.03.2006 ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника управління структурного підрозділу Центрального правління СБ України.

З 27.03.2006 по 16.09.2006 ОСОБА_1 перебував в розпорядженні начальника структурного підрозділу Центрального управління СБ України (по посаді заступника начальника управління.

З 16.09.2006 по 15.04.2008 ОСОБА_1 перебував на посаді помічника начальника Управління - начальника підрозділу Управління СБ України у м. Києві (із встановленням посадового окладу по посаді заступника начальника управління).

З 21.04.2008 по день звільнення зі служби перебував в розпорядженні по посаді помічника начальника управління-начальника інспекції.

Щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням окладу 1910,00грн.

Наказом управління Служби безпеки України в Одеській області від 07.03.12 №65-ос полковника ОСОБА_1 , помічника начальника управління-начальника інспекції (полковник) звільнено наказом Голови Служби безпеки України від 24.10.2011 №24.10.2011 №1119-ос за підпунктом «в» пункту 61 та підпунктом «б» пункту 63 (за станом здоров`я – непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, виключено із списків особового складу з 09.03.2012.

ОСОБА_1 з 10.03.2012 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачу було призначено пенсію за вислугу років з 10.03.2012 року, виходячи з посадового окладу 1750,00грн. відповідно до грошового атестату від 22.03.2018.

Як видно з доказів, що є в матеріалах справи, а саме з довідки від 14.06.2018 (а.с.151) ОСОБА_1 з 15.01.2005 по 27.03.2006 перебував на посаді заступника начальника управління структурного підрозділу Центрального правління СБ України; з 27.03.2006 по 16.09.2006 - в розпорядженні начальника структурного підрозділу Центрального управління СБ України (по посаді заступника начальника управління; з 16.09.2006 по 15.04.2008 - на посаді помічника начальника Управління - начальника підрозділу Управління СБ України у м. Києві із встановленням посадового окладу по посаді заступника начальника управління.

Відповідно до Додатку № 2 (Перелік посад та посадових окладів лідерського складу в регіональних органах, органах військової контррозвідки, які утримуються за штатами регіональних органів Служби безпеки України) до наказу Служби безпеки України від 22.01.2008 № 30/ДСК, посадовий оклад заступника начальника управління з 01.01.2008 по 28.02.2018 року складав 1910,00грн.

Згідно з ч.11 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі – Закон № 2262-ХІІ) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, переведеним за станом здоров`я або за віком з льотної роботи, підводних човнів (підводних крейсерів), атомних надводних кораблів і мінних тральщиків на посади з меншим посадовим окладом, пенсії обчислюються, за бажанням пенсіонера, виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи з указаних у цій частині посад, які вони займали до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років. У такому ж порядку обчислюються пенсії особам офіцерського складу та особам начальницького складу з військовим званням полковника або спеціальним званням полковника поліції (міліції) чи внутрішньої служби, полковника Служби судової охорони, полковника податкової міліції, полковника Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а також їм рівних і вище, якщо вони за таких обставин та умов переведені в інтересах служби з посад, які ці особи займали не менше трьох років до переведення і на день переведення мали право на пенсію за вислугу років.

Суд також зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

З урахуванням того, що позивач з 15.01.2005 по 15.04.2008 (тобто більше трьох років) перебував на посадах із встановленням посадового окладу по посаді заступника начальника управління, відтак він має право на перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи із посадового окладу заступника начальника управління в розмірі 1910,00грн.

При цьому такий перерахунок має бути проведений з 10.03.2012, тобто з дня призначення йому пенсії, по 31.12.2017 року.

Щодо перерахунку позивачу пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення.

Судом встановлено, що вислуга років позивача на військовій службі у календарному обчисленні станом на 15.04.2008 складала: 34 роки 10 місяців 21 день,

Вислуга років позивача на день звільнення зі служби в календарному обчисленні складала 38років 09місяців 16днів.

Пенсія ОСОБА_1 призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, відповідно до п. «а» цієї статті особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. При цьому максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, суд констатує, що позивачу неправомірно було призначено пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення, оскільки, з урахуванням вислуги років позивача на день звільнення зі служби в календарному обчисленні, яка складала 38років 09місяців 16днів, розмір пенсії повинен становити 90% грошового забезпечення.

Щодо зменшення розміру пенсії позивача до 70% грошового забезпечення.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з яким основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення.

Суд зазначає, що в цій частині позовних вимог дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18 від 04.02.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» ( 1763-15 ) (пункт «в» статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

08.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у ч.2 ст.13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».

27.03.2014 Верховною Радою України прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, п.23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у ч.2 ст.13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 01.01.2017, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої (чинного на час здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 і ч.3 ст.51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналіз вищенаведених норм права вказує, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а ст. 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.

Судом встановлено, що 10.03.2012 позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення. На момент призначення пенсії позивачу діяла норма ч. 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, яка призначена з 10.03.2012 у відповідача, починаючи з 01.01.2018, були відсутні правові підстави для обмеження її розміру 70% грошового забезпечення.

За таких обставин дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

За таких обставин, суд вважає, що в цьому спорі ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити з перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. При цьому суд також враховує вже встановлену судом обставину, що відповідачем неправомірно було призначено пенсію, виходячи з 80% сум грошового забезпечення.

Щодо вимоги про зобов`язання здійснити новий перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за умови режимного обмеження, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавки за особливо важливі завдання та премії та виплатити перераховану суми пенсії з 01.01.2018 «без розбивки її на три етапи».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відтак, станом на момент складення та надсилання довідки фінансового відділу Управління служби безпеки України у Львівській області від 12.04.2018 (а.с.196) до відповідача всі види грошового забезпечення, передбачені п.5 Порядку №45 та п.1 Постанови № 103, були правомірно зазначені у довідці.

Тому врахування відповідачем будь-яких інших видів грошового забезпечення, як того вимагає позивач, як-от: надбавки за умови режимного обмеження-15%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за особливо важливі завдання-100%; премія-120%, крім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, суперечило б приписам нормативно-правового акту, яким безпосередньо врегульовано порядок перерахунку пенсій особам, яким пенсія призначена за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відтак, в частині позовних вимог про зобов`язання здійснити новий перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за умови режимного обмеження, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавки за особливо важливі завдання та премії суд відмовляє у задоволенні позову. Суд також додатково зазначає, що така вимога повинна була бути заявлена до органу, що видає довідку про грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Щодо вимоги про письмове повідомлення позивача про зроблений перерахунок пенсії, то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки законом не передбачено такого обов`язку відповідача.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача компенсувати позивачу між перераховано пенсією та вже проведеними витратами, то суд вважає, що така підлягає задоволенню.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ст..139 КАС України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам на суму 3073,60грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахування пенсії ОСОБА_1 за посадою заступника начальника управління із посадовим окладом 1910,00грн.;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 10.03.2012 по 31.12.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з посадового окладу за посадою заступника начальника управління у розмірі 1910,00грн., виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 3073(три тисячі сімдесят три)грн. 60коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцятиднів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22.11.2019.

Суддя Лунь З.І.