Рішення № 85815677, 21.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
1.380.2019.004327
Номер документу
85815677
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛЬВІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004327

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.

з участю

представника позивача – Трофімов Р.В.,

представника відповідача – Сибірякова А.В.

представника третьої особи – Запісоцька Я.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Галицько-Франківського об`єднаного районного військового комісаріату, про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівського обласного військового комісаріату в якому просить зобов`язати відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року щодо розгляду питання призначення пенсії за вислугою років.

Аргументами позивача є те, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, позивач вважає, що на Львівський обласний військовий комісаріат відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" покладено лише обов`язок подання та оформлення документів для призначення пенсій, тоді як прийняття рішення щодо призначення пенсії здійснюється відповідним органом Пенсійного фонду України. Відтак, на думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області пакету документів про призначення йому пенсії за заявою від 19.07.2019 року.

Представник позивача дав аналогічні пояснення, просить позов задовольнити з підстав, викладених у заявах по суті.

Відповідач у відзиві на позов зазначає, що особова справа ОСОБА_1 до нього з відповідним розрахунком вислуги років на пенсію не надходила. Календарна вислуга років у Збройних Силах України позивача згідно з наказу від 19.10.2018 року за №267 становить лише 22 роки 04 місяці 23 дні. Відтак, продовжує відповідач, у зв`язку з відсутністю особової справи з відповідним розрахунком вислуги років на пенсію Львівський обласний військовий комісаріат не має можливості оформити подання про призначення пенсії ОСОБА_2 , як передбачено відповідним Порядком.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у заявах по суті, просить у задоволенні позову відмовити.

Третя особа у письмових поясненнях вказує на те, що відповідно до п.2.15 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 року за №530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/26071, Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця. Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону. Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

Представник третьої особи проти позову заперечив, просить у його задоволенні відмовити повністю.

Ухвалою від 16.09.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 12.11.2019 року, занесеною у протокол судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 19.11.2019 року, занесеною у протокол судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

На підставі наявних в матеріалах доказів, судом встановлено наступні обставини.

Відповідно до наказу начальника від 19.10.2018 року за №267 (по стройовій частині), підполковника ОСОБА_1 , старшого викладача кафедри тактики факультету бойового застосування військ, звільненого з військової служби в запас наказом командувача Сухупутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 22.09.2018 року за №428 відповідно до підп.«к» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», слід вважати таким, що 19.10.2018 року справи та посаду здав. Вислуга років у Збройних Силах становить: календарна: 22 роки 04 місяці 23 дні, пільгова – не має.

ОСОБА_1 19.07.2019 року звернувся із заявою до Львівського обласного військового комісаріату в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області необхідні документи для призначення пенсії за вислугою років у відповідності до умов визначених ст.12 та в розмірі визначеному ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції закону, що діяла на момент укладення контракту з Міністерством оборони України (01.04.2011 року).

Львівський обласний військовий комісаріат листом 30.07.2019 року за №7524 повідомив позивача про те, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає визначати право на пенсію на момент укладення контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України. За таких обставин, Львівський обласний військовий комісаріат не має правових підстав оформити подання для призначення пенсії та надати його до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області разом з іншими необхідними документами.

Не погоджуючись з наведеними діями відповідача, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з порушенням відповідачем, на думку позивача, порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту «б» ст.1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою ст. 2 Закону № 2262-XII встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”, “д” статті 1-2 цього Закону крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час. (п. 3 Порядку).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).

Зокрема, пунктом першим цього порядку встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до вказаного Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Аналогічні положення закріплені у п.2.6 Інструкція з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року за № 937 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 року за №73/26518, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби.

Таким чином, уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб наділені лише повноваженнями на підготовку та подання за зверненням особи необхідних документів до відповідних пенсійних органів, що призначають пенсії.

В свою чергу рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (стаття 49 Закону).

Отже, суд зазначає, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, на Львівський обласний військовий комісаріат відповідно до Порядку № 3-1лише обов`язок подання та оформлення документів для призначення пенсій ОСОБА_1 , тоді як прийняття рішення щодо призначення пенсії здійснюється відповідним органом Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області пакету документів про призначення пенсії ОСОБА_1 за заявою від 19.07.2019, а тому суд вважає за необхідне зобов`язати Львівський прикордонний загін підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 про розгляд питання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, судом не досліджуються обставини наявності чи відсутності у позивача права на призначення пенсії, оскільки спірні правовідносини виникли у зв`язку із недотримання відповідачем порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії.

У відповідності до вимог п.1 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, судом не беруться до уваги доводи відповідача та третьої особи, викладені у заявах по суті, оскільки такі спростовуються встановленими вище обставинами справи.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Окрім цього, суд, у відповідності до ч.2 ст.9 та ч.2 ст.245 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача.

Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до ст.139 КАС України, зі сторін спору не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Львівського обласного військового комісаріату щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області пакету документів про призначення пенсії ОСОБА_1 за заявою від 16.04.2018 року.

Зобов`язати Львівський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08412340, м.Львів, вул.І.Франка, 25) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року щодо розгляду питання призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугою років.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 22 листопада 2019 року.

Суддя В.Я.Мартинюк