Рішення № 85815656, 19.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2019
Номер справи
1.380.2019.004077
Номер документу
85815656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004077

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання - Гулкевича В.О.;

за участю: представника позивача - Паращака В.В.,

представника відповідача - Цимбора Ю.О.,

представника третьої особи 1 - Лагутіна Б.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державного підприємства обслуговування повітряного руху України та Львівського обласного військового комісаріату про зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУПФУ у Львівській області, відповідач) в якій позивач просить суд: зобов`язати ГУПФУ у Львівській області здійснити з 01.01.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як пенсіонеру Збройних Сил України на підставі поданої до ГУПФУ у Львівській області довідки № 1-24.2.2/2904/19 від 29.05.2019 виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі – ДП Украерорух)..

Ухвалою судді від 13.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно на думку позивача відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ДП Украерорух, яка видана на виконання наказу ДП Украерорух №19 від 11.01.2019 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям відрядженим до «Украерорух». Позивач вважає, що зазначена довідка видана на підставі наказу про підвищення окладів є достатньою підставою для перерахунку йому пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву у якому на заперечення позовних вимог зазначає наступне. Кабінетом Міністрів України 01.02.2008 прийнято Постанову №45, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Даний Порядок передбачає, що рішення про зміни у грошовому забезпеченні військовослужбовців Міністерства оборони України приймає Кабінет Міністрів України про що повідомляє Пенсійний фонд, структурні підрозділи якого, у свою чергу, складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Тобто, такі довідки можуть видаватися лише у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, а подана позивачем довідка, що видана на виконання наказу ДП Украерорух не може бути підставою для перерахунку його пенсії.

11.09.2019 за вх. №32527 від позивача надійшла відповідь на відзив. Зазначено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 керівникам державних органів в тому числі і ДП Украерорух делеговано у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям. Згідно законодавства перерахунок пенсії за провадиться за документами що є в пенсійній справі ,а також за додатковими документами поданими пенсіонерами на час перерахунку. А отже, на переконання позивача, ГУПФУ у Львівській області не у відповідності до норм чинного законодавства відмовило йому у проведенні перерахунку.

Протокольною ухвалою суду від 01.10.2019 задоволено клопотання ГУПФУ у Львівській області та залучено до участі у справі як третіх осіб що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ДП Украерорух (далі – ДП Украерорух, третя особа 1) та Львівський обласний військовий комісаріат (далі – ЛОВК, третя особа 2).

У судовому засіданні по розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі ,просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник третьої особи 1 у судовому засіданні також підтримав позовні вимоги.

В судове засідання по розгляду справи третя особа 2 явку представника не забезпечила, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань до суду не надходило.

Враховуючи наведене, підстав передбачених ст.ст205,206 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) судом не встановлено.

Заслухавши доводи сторін, всебічно та повно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 наказом Міністра оборони України від 25.02.2018 №104 звільнений із військової служби у запас відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до наказів ДП Украерорух від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», ОСОБА_1 було видано довідку про розмір грошового забезпечення.

10.05.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУПФУ у Львівській області у якій просив провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії за документами, що є у пенсійній справі до якої долучив вищезгадану довідку.

Листом від 08.07.2019 №3043/Ш.20/11.03-а ГУПФУ у Львівській області повідомила ОСОБА_1 що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою. Вказало, що повідомлення з Пенсійного Фонду України щодо перерахунку пенсій відрядженим до ДП Украерорух в ГУПФУ у Львівській області не надходило, а тому підстави для перерахунку пенсії, в тому числі з долученою довідкою відсутні.

Не погоджуючись з даною відмовою, вважаючи її протиправною та незаконною, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Згідно положень ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зобов`язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Закріплений у ч.1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 “Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного України” грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП Украерорух, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ”.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1041 від 07.02.2001 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ” визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

Грошове забезпечення при цьому виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Згідно з пунктом 10 статті 6 Закону України “Про військовий обов`язок та військову службу” військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, затверджується Президентом України.

Перелік посад ДП Укроерорух встановлено Указом Президента України від 03.05.2017 № 126/2017 “Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами”.

Також перелік посад штатних працівників ДП Украерорух затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 105 “Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами”.

З наведеного вбачається, що позивач, будучи відрядженим до ДП Украерорух для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в ДП Украерорух, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Даний закон передбачає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно з листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039, керівник ДП Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України “Про оплату праці” та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою КМУ від 19.07.1999 № 1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

26.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб”, яка в свою чергу ввела в дію з 1 березня 2018 року постанову Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.

За таких обставин, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику ДП Украерорух, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.

Отже, наказ ДП Украерорух від 07.05.2018 № 227 “Про затвердження переліку посад, з яких були безпосередньо звільнені військовослужбовці та переліку окладів за займаними посадами за прирівняними посадами”, на підставі якого позивачу складено довідку від 19.04.2019 № 1-24.2.2/2157/19 про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії, оскільки збільшує розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.07.2018, по справі № 461/6479/16-а, від 24.04.2018 по справі № 461/939/17, від 03.05.2018 по справі № 638/13960/17, від 17.10.2018 по справі № 461/1151/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд також зазначає, що абзацами 9,11 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 про затвердження Порядку “Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Крім того суд звертає увагу, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 у справі №1340/4901/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії без обмеження граничного розміру з 13 квітня 2018 р із розрахунку 70% грошового забезпечення з усіма видами підвищення та надбавок до пенсії. Рішення суду набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи наведене, ГУПФУ у Львівській області має зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме частини 4 статті 63 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, абзацу 9,11 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Україна “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі довідки від 29.05.2019 №1-24.2.2/2904/19 складеної ДП Украерорух, з урахуванням грошового забезпечення вказаного у ній для обчислення пенсії.

Також щодо цього, суд вважає за доцільно звернути увагу на Положення статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 848-УІП від 24 грудня 2015 року.

Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.

У резолютивній частині якого визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:ч.7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

У своєму рішенні Конституційний Суд України вказав, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статі 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України відповідач повинен здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.

Щодо покликань відповідача на те, що вказана вище довідка від ДП Украерорух до ГУПФУ у Львівській області не надходила, то суд наголошує на тому підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» може бути заява ОСОБА_1 як пенсіонера та додані до неї документи, зокрема і довідка 29.05.2019 №1-24.2.2/2904/19 складена ДП Украерорух.

За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУПФУ у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі долученої ним до заяви про перерахунок довідки про грошове забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду достатніх доказів та не наведено обґрунтованих підстав на спростування позовних вимог.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень вказаного Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст. ст 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як пенсіонеру Збройних сил України на підставі поданої до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Довідки № 1-24.2.2/2904/19 від 29.05.2019 виданої Державним підприємством обслуговування Повітряного руху України.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) сплачений відповідно до квитанції про сплату №5102-07-007/С від 07.08.2019 судовий збір в розмірі 768(сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 22.11.2019.

Суддя В.М. Сакалош