
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2019 р. справа № 300/1774/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
22.08.2019 Управління Держпраці в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” (далі – відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
27.08.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву Управління Держпраці в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач у встановлений судом строк усунув.
24.09.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 23.07.2019 до 26.07.2018 позивачем проведено перевірку відповідача, якою встановлено порушення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки. За наслідками перевірки складено акт за №318/0128 від 26.07.2019 та внесено припис за № 256/0128 від 26.07.2019, який відповідачем у встановлений строк. Вважає, що подальша експлуатація відповідачем машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки становить загрозу травмування працівників, у зв`язку з чим застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, заборони проведення робіт підвищеної небезпеки.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, а тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України справу справу вирішено за наявними матеріалами справи.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази, встановив наступне.
В період з 23.07.2019 до 26.07.2019 посадовими особами позивача проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки адміністративно-гостьового корпусу, харчоблоку, водного корпусу, господарсько-обслуговуючої частини Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі”, про що складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) за № 318/0128 від 26.07.2019 (а. с. 25 – 32).
26.07.2019 посадовою особою позивача, на підставі виявлених актом перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) за № 318/0128 від 26.07.2019 порушень складено припис за № 256/0128 про усунень в строк до 20.09.2019 (а. с. 33 – 36).
Внаслідок невиконання відповідачем вимог припису за № 256/0128 від 26.07.2019, позивач звернувся до суду з вимогами про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом:
- заборони експлуатації устаткування підвищеної небезпеки: парових і водогрійних котлів Viessmann Verke Vitogas, в даховій газовій котельні №1: котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № 7247622800001100, реєстраційний № 11058, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № НОМЕР_1 , реєстраційний № 11059, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № 7247622800002107 реєстраційний № 11060, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський №7247622800005108 реєстраційний № 11061; в даховій газовій котельні №2: котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 кВт заводський № НОМЕР_2 , реєстраційний № 1894, котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 кВт заводський № НОМЕР_3 , реєстраційний № 1895, котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 заводський № НОМЕР_4 , реєстраційний № 1896; пасажирського ліфта ЗAT OTIC D2NA7831 (реєстраційний № 12425) в будівлі адмінкорпусу; технологічного устаткування систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт; устатковання напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання), а саме: ЗТП-527-10/0,4 кВ, Тр-р-1.,630 кВА (інвентарний № НОМЕР_5 , країна виробник Німеччина), Тр-р-2., 630 кВА (інвентарний № 101040009 країна виробник Німеччина), ДГУ Р 220-3, серійний № 0064 до отримання дозволу від Управління Держпраці в Івано-Франківській області; міні навантажувача АВАНТ 220 (трактор) з підвісним обладнанням до подання в територіальний орган Держпраці (Управління Держпраці в Івано-Франківській області) декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці;
- заборони проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах); роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра до подання в територіальний орган Держпраці (Управління Держпраці в Івано-Франківській області) декларації відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з охорони праці;
- заборони виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, що не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці до моменту проходження навчання та перевірки знань законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»
Відповідно статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Відповідно до частини 7 статті 7 даного Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини 8 статті 7 цього ж Закону припис – обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Згідно з статтею 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;
Враховуючи викладене, суд встановив порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, подальша експлуатація машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки становить загрозу травмування працівників, у зв`язку з чим є підстави застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, заборони проведення робіт підвищеної небезпеки.
Згідно з частиною 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 1 921 гривень. Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду та контролю до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” (індекс 78500, вулиця Петраша, 6-А, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32356201).
Заборони Товариству з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” (індекс 78500, вулиця Петраша, 6-А, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32356201) експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки: парових і водогрійних котлів Viessmann Verke Vitogas, в даховій газовій котельні №1: котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № 7247622800001100, реєстраційний № 11058, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № НОМЕР_1 , реєстраційний № 11059, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський № 7247622800002107 реєстраційний № 11060, котел Vitogas 100 GS1D потужністю 140 кВт заводський №7247622800005108 реєстраційний № 11061; в даховій газовій котельні №2: котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 кВт заводський № 7159974300234103, реєстраційний № 1894, котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 кВт заводський № НОМЕР_3 , реєстраційний № 1895, котел Vitogas 050 GS0 потужністю 300 заводський № НОМЕР_4 , реєстраційний № 1896; пасажирського ліфта ЗAT OTIC D2NA7831 (реєстраційний № 12425) в будівлі адмінкорпусу; технологічного устаткування систем газопостачання природним газом, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт; устатковання напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання), а саме: ЗТП-527-10/0,4 кВ, Тр-р-1.,630 кВА (інвентарний № НОМЕР_5 , країна виробник Німеччина), Тр-р-2., 630 кВА (інвентарний № 101040009 країна виробник Німеччина), ДГУ Р 220-3, серійний № 0064 до отримання дозволу від Управління Держпраці в Івано-Франківській області; міні навантажувача АВАНТ 220 (трактор) з підвісним обладнанням до подання в територіальний орган Держпраці (Управління Держпраці в Івано-Франківській області) декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” (індекс 78500, вулиця Петраша, 6-А, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32356201) проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах); роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра до подання в територіальний орган Держпраці (Управління Держпраці в Івано-Франківській області) декларації відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю “Пансіонат “Карпатські зорі” (індекс 78500, вулиця Петраша, 6-А, місто Яремче, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32356201) виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, що не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці до моменту проходження навчання та перевірки знань законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.