Рішення № 85815385, 21.11.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
300/1314/19
Номер документу
85815385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" листопада 2019 р. справа №300/1314/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області про визнання протиправної бездіяльності в непроведенні перерахування пенсійного забезпечення з усіх видів грошового забезпечення та нарахування пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, яке нараховано на час звільнення та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, з усіх видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за особливі умови служби, премії з 01.01.2018 року та нарахувати пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2014 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яку він отримував у розмірі 90 % грошового забезпечення, проте пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії та незаконно зменшив основний її розмір до 70% сум грошового забезпечення. Позивач також вказав, що при визначенні розміру його пенсії не були враховані додаткові види грошового забезпечення: надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за особливі умови служби, премія. Окрім цього вказав, що відповідно до Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тому просив визнати протиправною бездіяльність в непроведенні перерахування пенсійного забезпечення з усіх видів грошового забезпечення та нарахування пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, яке нараховано на час звільнення та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, з усіх видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавка за вислугу років, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за особливі умови служби, премії з 01.01.2018 року та нарахувати пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2014 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 року дана позовна заява була залишена без руху, а позивачу наданий десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

У зв`язку з неусуненням недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 01.07.2019 року позовну заяву повернуто позивачу з усіма доданими документами.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2019 року вказану ухвалу скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до витягу з протоколу від 15.10.2019 року матеріали даної справи передано раніше визначеному складу суду.

15.11.2019 року позивачем подано суду заяву про зменшення позовних вимог.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 року у прийнятті заяви позивача про зменшення позовних вимог відмовлено.

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що на момент проведення перерахунку пенсії позивача, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. За результатами перерахунку пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за №103 від 21.02.2018 розмір пенсії позивача збільшився. Вважає проведений позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 саме в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення правомірним. Окрім цього зазначив, що пенсію позивачу призначено саме у розмірі 85% сум грошового забезпечення і тому відповідач правомірно здійснив перерахунок. Також зазначив, що грошове забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, а включення додаткових видів грошового забезпечення таких як надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за особливі умови служби і премії, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не передбачено.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.

Судом встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, який з 1995 року був звільнений за ст. 65 п. “В” у відставку.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУ ПФУ в Івано-Франківській області у березні 2018 року здійснило перерахунок пенсії, зменшивши основний розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

08.04.2019 року позивач, звернувся до відповідача із заявою про проведення йому з 01.01.2018 перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.

Проте листом відповідача за №451/Б-15 від 11.04.2019, ОСОБА_1 повідомлено про те, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 за N 3668-17 внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", цифри "90" замінено цифрами "80", в подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" цифри "80" замінено цифрами "70". На підставі постанови Кабінету Міністрів України за N 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (в редакції до 01.10.2011 року) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). При цьому частиною другою цієї статті було визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Порядок перерахунку призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України N 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» як військовослужбовець. Основний розмір пенсії позивача, при її призначенні складав 85% відповідних сум грошового забезпечення, у відповідності до чинних на той час вимог ст. 13 Закону України N 2262-ХІІ.

Так з 01.01.1992 року був введений в дію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року за № 2262-ХІІ, яким визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Згідно пункту "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ (у первинній редакції) право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.

За змістом пункту "а" частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у первинній редакції) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 вказаної статті Закону № 2262-ХІІ (у первинній редакції) встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому відповідно до Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про пенсійне військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” 75% було замінено на 85% з 1996 року, на 90% з 2003 року та здійснено відповідний перерахунок.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 року було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону N 2262-ХІІ, де зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Судом встановлено, що органом пенсійного фонду позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103, після чого її основний розмір склав 70% від грошового забезпечення.

За наслідками судового розгляду суд не погоджується з даними діями відповідача по справі з огляду на нижчевикладене.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

Враховуючи зазначене, на переконання суду, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Зокрема до останнього застосовуються виключно спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.

Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі Постанови №103, управління Пенсійного фонду України безпідставно застосувало норми, які регулюють питання призначення пенсії, а не перерахунку.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (справа 240/5401/18), яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

При цьому суд відхиляє доводи відповідача, що пенсію призначено саме у розмірі 85% сум грошового забезпечення і тому відповідач правомірно здійснив перерахунок, як безпідставні.

Так статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи, які не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, враховуючи встановлені вище обставини та беручи до уваги загальні принципи права, встановлені статтею 22 Конституції України та статтею 63 Закону України №2262-ХІІ, на переконання суду після перерахунку пенсії позивача, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103, застосовуванню підлягає норма Закону №2262-ХІІ, що визначала розмір пенсії, яка діяла на момент її збільшення з 75% до 90%, тобто в даному випадку у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У пункті 3.2 рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 вказано, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права від 16 грудня 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) від 03 травня 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) від 03 травня 1996 року, держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Згідно встановлених судом обставин справи, відповідачем здійснювались перерахунки пенсії позивача відповідно до черговості змін, внесених до Закону №2262-ХІІ.

Загальний строк вислуги позивача на час первинного призначення пенсії в 1995 році складав 45 років.

Норми Законів України від 25.03.1996 за №103/96-ВР і від 04.07.2002 №51-IV не мали жодного обмежень щодо їх застосування, і відповідно до цього правових перешкод для перерахунку пенсії з 75% на 85% і з 85% на 90% законодавством визначено не було. Відповідний стаж позивача на час призначення пенсії дозволяв здійснювати такий перерахунок.

Разом з тим, з системного аналізу наведених норм матеріального права слідує, що внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної і відповідно перерахованої на підставі Закону №2262-ХІІ пенсії.

Більше того, положення Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 за №1166-VII про зменшення граничного розміру грошового забезпечення до 70% не містить будь-яких положень щодо нормативного регулювання питання перерахунку пенсій, призначених і обчислених до 19.04.2014. При цьому, пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 за №3668-VI, містить умови наступного змісту – обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відповідач фактично визнав за позивачем право на обчислення його пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, що про що свідчить виплата даного розміру пенсії до 2018 року.

Однак вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність пенсійного органу, яка полягала в не проведенні перерахування пенсійного забезпечення з усіх видів грошового забезпечення як основних так і додаткових, та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, з усіх видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за особливі умови служби, премії з 01.01.2018 року та нарахувати пенсію починаючи з 01.01.2014 року до задоволення не підлягають.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Окрім цього відповідно пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" також було зазначено, що перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою та Порядком №45 не передбачено.

Таким чином відповідно до Порядку № 45 пенсійний орган здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач не має.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Таким чином самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач права не має. Більше того включення додаткових видів грошового забезпечення до пенсії чинним законодавством не передбачено.

Тому у задоволенні вимог в цій частині слід відмовити.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про підставність частини позовних вимог та необхідність в зв`язку з цим захисту порушеного права позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90% до 70% та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії в розмірі 70 % грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 22.11.2019 року, як дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.