Рішення № 85814649, 13.11.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
120/2764/19-а
Номер документу
85814649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 листопада 2019 р. Справа № 120/2764/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що 12.08.2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області у книзі реєстрації актів громадянського стану було зроблено запис та видано свідоцтво про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 з громадянкою ОСОБА_2 , жителькою Вінницької області, Тульчинського району, с. Кинашів. Під час заповнення актового запису та в свідоцтві про шлюб не було зроблено запису в графі «громадянство», а саме - громадянин Хашимітського Королівства Йорданія .

З метою усунення неправильності запису, позивач звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, але у відповідь 16.08.2019 року отримав висновок про неможливість внесення змін до актового запису цивільного стану про шлюб №1804 від 12.08.2009 року, в зв`язку з документальною не підтвердженістю.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Крім того, даною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України.

У встановлений судом строк відповідач 1 відзив на позовну заяву не надав. Копія ухвали про відкриття провадження направлялася відповідачеві 1 за адресою, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 02.09.2019 року отримана відповідачем 09.09.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи. Разом із тим, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач 1 не скористався.

Станом на 13.11.2019 року на адресу суду від відповідача 1 відзиву на позовну заяву, письмові та електронні докази, висновки експертів не надходили.

Разом із тим, в матеріалах справи міститься заява Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, в якій останній просить розглянути справу за його відсутності та вказує, що будь-яких заперечень не має.

На виконання вимог ухвали суду, 17.09.2019 року представником відповідача 2 надано відзив на позовну заява, згідно якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що згідно з пунктом 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, зміни до актових записів вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, тобто в даному випадку Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області. Разом із тим, звертає увагу суду, що реєстрація шлюбу проводилася на підставі паспорта НОМЕР_1 , виданого Аль Ашрафеа Хашемітське Королівство Йорданії від 30.07.2007 року та довідки про сімейний стан № CZ/034/09 від 03.09.2009 року виданої посольством Палестини-Київ, засвідченої департаментом консульської служби МЗС України № 572/1756 від 03.08.2009 року. В актовому записі про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року, складеного Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, графа «Громадянство нареченого» не заповнена у зв`язку з відсутністю відомостей в представлених на момент реєстрації шлюбу документах. Крім того, зазначає, що у паспорті № НОМЕР_3 виданого 09.04.2017 року в Абу-Дабі відомості щодо громадянства позивача також відсутні.

Отже враховуючи зазначене, просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.

Ухвалою від 09.10.2019 року витребувано у Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області належним чином завірені копії документів, які подавали ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом із заявою про державну реєстрацію шлюбу, та на підставі яких було складено актовий запис про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року.

На виконання зазначеної ухвали, 25.10.2019 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду надійшла заява Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, в якій останній вказує на те, що не має можливості надати витребуванні судом докази, оскільки їх термін зберігання закінчився.

Ухвалою суду від 01.11.2019 року витребувано у Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області актовий запис про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року, що складений Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

12.11.019 року на виконання ухвали суду надійшов лист Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області та копія актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року.

У судове засідання призначене на 13.11.2019 року учасники справи не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Разом з тим, на адресу суду від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

За приписами частиною 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження. При цьому відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

12.08.2009 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 01.06.2018 року серія НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року, що складений Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме доповнити графу «громадянство нареченого» - громадянин Хашимітське Королівство Йорданії .

Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на заяву ОСОБА_1 надав висновок, в якому відмовив у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року, так як графа «громадянство» була відсутня у паспорті заявника.

Вважаючи дану відмову протиправною, позивач звернувся до суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює та визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398- VI (далі Закон №2398-VІ).

Відповідно до статті 2 Закону №2398-VІ актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).

Частиною 1 статті 6 Закону №2398-VІ передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства шип повноваження.

Відповідно до частин 1-5 статі 9 Закону №2398-VІ державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Частиною 5 статті 9 Закону №2398-VІ передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Так, наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793, було затверджено «Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі Правила №96/5).

Відповідно до пункту 1.1 Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно пункту 1.5. Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно пункту 1.7 Правил №96/5 зміни до актових записів вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Згідно пункту 2.5. Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до пункту 2.6. Правил №96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.7. Правил №96/5 передбачено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Згідно пункту 2.12. на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення зміни до актового запису цивільного стану визначено статтею 22 Закону №2398-VІ, яка, фактично, містить аналогічні наведеним вище положення. Зокрема, зазначено, що за наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 була проведена Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 01.06.2018 року серія НОМЕР_2 .

Отже, місцем зберігання актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року є Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

Суд, з урахуванням вищезазначених норми законодавства зазначає, що в даному випадку внесення змін до актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року належить до компетенції Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

Однак, ОСОБА_1 із заявою про внесення змін до актового запису звернувся до Тульчинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області не є належним суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого належить внесення змін до актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року.

Разом із тим, суд критично ставиться до посилань позивача, що при реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 було подано паспорт № НОМЕР_3 виданого 09.04.2017 року, оскільки згідно копії актового запису по шлюб № 1804 від 12.08.2009 реєстрація шлюбу проводилася на підставі паспорта НОМЕР_1 , виданого Аль Ашрафеа Хашемітське Королівство Йорданії від 30.07.2007 року та довідки про сімейний стан № CZ/034/09 від 03.09.2009 року виданої посольством Палестини-Київ, засвідченої департаментом консульської служби МЗС України № 572/1756 від 03.08.2009 року.

Поряд із цим, в актовому записі про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року, складеного Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, графа «Громадянство нареченого» не заповнена у зв`язку з відсутністю відомостей в представлених на момент реєстрації шлюбу документах.

Крім того, суд зазначає, що у паспорті № НОМЕР_3 виданого 09.04.2017 року в Абу-Дабі відомості щодо громадянства позивача також відсутні.

Таким чином, відмовляючи у внесенні змін до актового запису цивільного стану, відповідач 1 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, оскільки позивачем ані під час звернення до органу реєстрації актів цивільного стану, ані під час судового розгляду не надано доказів на підтвердження того, що у спірних правовідносинах мало місце помилкове невнесення до актового запису відомостей, що підтверджують його громадянство. Долучені до матеріалів справи документи не містять доказів того, що реєстрація відомостей у актовому записі про шлюб, в частині зазначення національності позивача, проведена всупереч вимог законодавства, з огляду на що позовну вимогу про визнання відмови відповідача 1 у внесенні змін до актового запису - протиправною, суд вважає необґрунтованою та такою, що не належить до задоволення.

Позовна вимога про зобов`язання відповідача 1 внести зміни до актового запису про шлюб № 1804 від 12.08.2009 року є похідною від позовної вимоги про визнання протиправною відмови відповідача 1 у внесенні змін до актового запису, в зв`язку з чим також не підлягає задоволенню.

З огляду на вищевикладене, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Питання розподілу судових витрат у відповідності до положень ст. 139 КАС України судом не вирішуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_3 виданого 09.04.2017 року)

Тульчинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. М. Леонтовича, 62, м. Тульчин, 23600, код ЄДРПОУ 21725813)

Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Замостянська, 26, м. Вінниця, Вінницький район, 21009, код ЄДРПОУ 25497415)

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 20.11.2019 року.

Суддя Мультян Марина Бондівна Бондівна