
УХВАЛА
22 листопада 2019 р. Справа № 120/2940/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у письмовому провадження в м. Вінниці клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду в адміністративній справі за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
13.09.2019 поштою до суду надійшла позовна заява Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь позивача заборгованості в загальній сумі 24307,30 грн, в тому числі адміністративно-господарські санкції в розмірі 22337,5 грн та пеня в розмірі 1969,8 грн.
Ухвалою суду від 18.09.2019 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволені позову в повному обсязі. Одночасно з відзивом відповідач також подав заяву про залишення позову без розгляду у зв`язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду. Посилається на те, що позивач є суб`єктом владних повноважень, для якого встановлюється тримісячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають право на пред`явлення визначених законом вимог. З урахуванням приписів Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", для позивача строк звернення до суду слід обчислювати з 16.04.2019. Водночас до суду позивач звернувся лише у вересні 2019 року, тобто після закінчення визначеного законом строку.
Ухвалою суду від 06.11.2019 позовну заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви, а саме подання заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.
21.11.2019 до суду надійшло клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду. У клопотанні позивач визначає факт пропуску строку звернення до суду з цим позовом, однак просить суд врахувати, що це пов`язано з відсутністю коштів на сплату судового збору. Позивач зазначає, що відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 129 від 14.04.2011, Фонд соціального захисту інвалідів є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України. Як розпорядник коштів вищого рівня, Фонд лише у серпні 2019 року виділив позивачу бюджетні асигнування за напрямком використання "Судові витрати". Відтак Вінницьке обласне відділення Фонду з поважних та незалежних від нього причин не могло звернутися до суду своєчасно. До клопотання додано копію повідомлення про направлення коштів на фінансування витрат зі сплати судового збору від 19.08.2019 за № 02/20-342/10 та копію банківської виписки про надходження на рахунок позивача коштів для сплати судового збору в розмірі 88018,00 грн.
Вирішуючи заявлене позивачем клопотання, суд враховує таке.
Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовано статтею 122 КАС України. Зокрема, частиною першою цієї статті передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відтак положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено граничний строк сплати відповідними суб`єктами адміністративно-господарських санкцій у разі невиконання нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
Проте стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення строків їх сплати в судовому порядку здійснюється в межах строків звернення, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Такі ж висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 03.02.2015 у справі № 820/10328/13-а.
Як встановлено судом, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році.
Оскільки в силу вимог закону такі санкції розраховуються та сплачуються підприємцями самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, право на звернення до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку виникло у позивача з 16.04.2019.
Разом із тим позовна заява подана до суду поштовими засобами зв`язку 10.09.2019, тобто поза межами тримісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (ч. 1 ст. 121 КАС України).
З наданих позивачем доказів видно, що кошти, необхідні йому для покриття судових витрат, було виділено (розподілено) Фондом соціального захисту інвалідів лише 12.08.2019, і лише відтоді у позивача з`явилися необхідні бюджетні асигнування для сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Відтак суд погоджується з доводами позивача про те, що він з поважних причин не міг реалізувати свої повноваження щодо звернення до суду з цим позовом.
При цьому суд враховує, що відсутність у суб`єкта владних повноважень коштів для сплати судового збору при зверненні до адміністративного суду, як правило, не визнається судом тією обставиною, що дає достатні підстави для звільнення від сплати судового збору або відстрочення (розстрочення) його сплати.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 26 березня 2006 року у справі "Мельник проти України", норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані. У той же час такі норми та їх застосування не повинні перешкоджати учасникам провадження використовувати доступні засоби захисту.
Крім того, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" правило встановлення обмежень до суду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму; воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що наведені позивачем причини пропуску строку звернення до адміністративного суду є поважними, а тому його заяву про поновлення такого строку належить задовольнити.
Отже, не підлягає задоволенню клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 121, 122, 123, 166, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду задовольнити та поновити Вінницькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів строк звернення до суду з позовом в адміністративній справі № 120/2940/19-а.
2. В задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович Ігорович