Постанова № 85812334, 04.02.2019, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
757/73097/17-а
Номер документу
85812334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/73097/17-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2019 року

Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючий суддя Григоренко І.В.,

при секретарі судових засідань - Петровій Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ЦОУ ПФУ в м. Києві), в якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов`язати останнього здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % середньомісячного заробітку, виходячи з розміру заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які включені в довідку Головного управління статистики в Київській області № 26 від 15.02.2013.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 05.03.2008 року вона перебуває на обліку в ЦОУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу`від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ). 13.05.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які включені в довідку № 26 від 15.02.2013 року, видану Державною службою статистики України Головного управління статистики у Київській області. Листом за вих. № 31335/07 від 01.07.2017 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки скасовано, зокрема ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, у зв`язку із набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIIІ (далі - Закон № 889-VIIІ), яким не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі, призначених згідно із Законом № 3723-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, а відтак підстави для перерахунку пенсій, який був передбачений ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, відсутні. Таким чином, позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у перерахунку пенсії, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань повинна бути включена до складу заробітної плати державного службовця при розрахунку пенсії.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 06.12.2017 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії та роз`яснено відповідачу надати у десятиденний строк з дня отримання ухвали заперечення проти позову або заяву про визнання позову.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року № 2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом його викладення в новій редакції, а відтак справи розглядаються за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції.

Відповідно до п. 10 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції 2017 року), справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

04.04.2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов представника ЦОУ ПФУ в м. Києві, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, яка була чинна до 01.05.2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 1) пункту 2 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III, Закон України «Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії. Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III, що набрав чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-III та постановою Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 02.07.2018 року призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії до розгляду в судовому засіданні на 01.08.2018 року.

01.08.2018 року у зв`язку з зайнятістю судді в іншому судовому процесі, справу було знято з розгляду та призначено на 18.09.2018 року.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 18.09.2018 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та змінено неналежного відповідача - Центральне об`єднання управління пенсійного фонду України в м. Києві на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві та з метою направлення позовної заяви відповідачу розгляд справи відкладено до 16.11.2018 року.

16.11.2018 року справу було знято з розгляду та призначено на 04.02.2019 року.

В судове засідання 04.02.2019 року позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомений належним чином, представник позивача подав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача, в якій позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання 04.02.2019 року не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки невідомі.

Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач з 05.03.2008 року перебуває на обліку вГоловному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. На письмову заяву ОСОБА_1 від 13.05.2017 року з проханням перерахувати пенсію, Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом за № 31335/07 від 01.06.2017 року повідомило, що у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу від 10.12.2015 року № 889-VІІІ скасовано, зокрема ст. 37 закону - 3723 (п. 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889), у зв`язку з чим позивачу відмовлено у задоволенні зазначеної заяви з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії.

Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (в редакції Закону, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч. 2 ст. 37-1 вказаного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова № 865).

Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт четвертий постанови № 865.

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ), у зв`язку із чим положення Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Зокрема, згідно п. 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Таким чином, Законом № 889-VІІІ по-іншому врегульовано правовідносини, пов`язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Відтак, на дату звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а саме 13.05.2017 року, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, втратила чинність.

Відтак, діючим законодавством України не передбачено підстав порядку реалізації та обов`язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Оскільки, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв`язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для перерахунку та виплату пенсії позивачеві, суд не вбачає.

При цьому, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Разом з тим, посилання позивача на те, що відповідно до ст. 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені державні службовці, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов`язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.

Вказані обставини також викладені у постанові Верховного Суду від 22.08.2018 року у справі № 712/8554/16-а.

В рішенні від 03.06.2014року у справі «Великода проти України», Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акта, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу №1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. Зменшення розміру пенсії могло бути обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася Україна.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення її пенсії. Тобто, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про державну службу, Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Конституцією України, ПостановоюКабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», ст.ст. 2-9, 72-79, 122, 241-246, 262, 292, 293, 295, пп. 15.5. п. 5 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційні скарги на рішення подаються учасниками справи до Шостого апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва, (а з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до апеляційного суду), а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складений та підписаний 04.02.2019 року.

Суддя І.В. Григоренко