
Справа № 361/7624/14-а
Провадження № 2-ар/361/14/19
18.10.2019
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
18 жовтня 2019 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді: Петришин Н.М.
за участю секретаря: Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про роз`яснення судового рішення та заміну сторони її правонаступником,
в с т а н о в и в :
До суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, де заявник просить роз`яснити резолютивну частину рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 червня 2018 року у справі № 361/7624/14-а в частині стосовно починаючи: «Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням даних, які містяться у довідці про заробітну плату під час знаходження в зоні відчуження за період з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року та здійснити відповідні виплати». Така заява мотивована тим, що в пенсійній справі знаходяться три довідки про заробітну плату позивача, та заявнику незрозуміло, про яку довідку йде мова у судовому рішенні.
Крім того, заявник просить замінити відповідну сторону її правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
06 вересня 20119 року позивач ОСОБА_1 також подав заяву про роз`яснення вищевказаного судового рішення, де просить надати роз`яснення Головному Управлінню Пенсійного Фонду України у Київській області (Броварському об`єднаному Управлінню ПФУ Київської обл.) і розрахунок правильного нарахування пенсії згідно Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011р., за якою пенсія розраховується за формулою з даною заробітною платою, яка визначена в рішенні Броварського міськрайонного суду та Шостого апеляційного адміністративного суду по формулі з індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати 16,76. Заява мотивована тим, що боржник зволікає з виконанням судового рішення з надуманих причин, та на думку заявника, при розрахунку пенсії має братись до уваги довідка №3 від 15.03.2019 року.
У судове засідання представник заявника, позивач та інші учасники судового процесу не з`явились, про розгляд справи повідомлялись у встановленому законом порядку.
Розглянувши подану заяву, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Вказана норма процесуального права передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оціночним поняттям, а доцільність роз`яснення судового рішення приймається за розсудом суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визнання рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту норми вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
Порядок роз`яснення судового рішення, визначений у ст. 254 КАС України, не може застосовуватись у випадку, якщо учасник справи не розуміє мотивів прийнятого судом рішення. У разі незгоди з рішенням суду учасники справи мають право на його апеляційне оскарження.
Так, рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 червня 2018 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області, про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – позов задоволено частково. Зобов`язано Броварське МВ ГУ МВС України в Київській області на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964рс від 17 травня 1986 року включити до довідки про заробітну плату грошове забезпечення в сумі 880 крб. та премію в сумі 400 крб., одержані за роботу в зоні Чорнобильській АЕС за період з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року, з урахуванням вже проведених виплат; зобов`язано Броварське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням даних, які містяться у довідці про заробітну плату під час знаходження в зоні відчуження за період з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року та здійснити відповідні виплати. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 червня 2018 року внесено виправлення у рішення Броварського міськрайонного суду Київської області, ухваленого 11 червня 2018 року в адміністративній справі за № 361/7624/14-а, провадження № 2а/361/213/18, після першого абзацу доповнивши її наступним абзацом: «Визнати неправомірними дії Броварського МВ ГУ МВС України щодо видачі ОСОБА_1 довідки без урахування виплати коштів за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення та премії».
Вищевказані судові рішення набрали законної сили.
На виконання судового рішення від 11 червня 2018 року Броварським міським відділом Головного управління МВС України в Київській області видана довідка №3 від 15.03.2019 року про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Із заяви ОСОБА_1 видно, що при виконання рішення в частині нарахування пенсії позивачу, відповідач нараховує різні суми пенсії, не враховуючи при цьому норм законодавства, яке підлягає застосуванню.
Так, порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 р.
У пункті 1 Постанови № 1210 зазначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 -1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Підпунктом 4 пункту 3 Постанови №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
Відповідно до Розпорядження Ради міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» № 964 рс від 17.05.1986 р., в тих випадках коли працівник отримав гранично допустиму дозу радіації і у зв`язку з чим не допускається для подальшої роботи у зазначених зонах небезпечності, йому виплачується одноразова винагорода в розмірі п`ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського і начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового утримання за посадою і військовому чи спеціальному званню, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівникам - 300 крб.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У статті 2 вказаного Закону передбачено, що основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заробітну плату») – це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати (ч. 3 сі. 2 Закону України «Про заробітну плату»). До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Отже, одноразова винагорода за отриману гранично допустиму дозу радіаційного опромінювання в розмірі 660 крб. є невід`ємною складовою заробітку ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, що встановлено постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 11.06.2018 р. у справі № 361/7624/ 14-а.
Згідно довідки Броварського міського відділу ГУ МВС України в Київській області № Г-640 від 16.07.2014 р., на підставі якої суд зобов`язав відповідача здійснити перерахунок пенсії, фактична заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження у 1986 році, із якої визначається пенсія складає 1356 крб. 24 коп. (т.2 а.с. 103).
Пунктом 8 Постанови №1210 визначено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Отже, фактична заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, із якої повинно проводитися обчислення пенсії згідно довідки № 3, від 15 березня 2019 року, становить 1356 крб. 24 коп., тому обчислення пенсійного забезпечення повинно проводитися із суми 1356 крб. 24 коп. (1356 крб. 24 коп.: 2 дн х 30 календарних днів).
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про необхідність роз`яснення рішення суду.
Крім того, заявник просить замінити відповідну сторону виконавчого провадження її правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області.
Так, відповідно до даних, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 31.07.2019 внесено запис про припинення Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» правонаступником Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548).
Частиною 2 ст. 379 КАС України визначено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З урахуванням викладеного та враховуючи, що Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області ліквідовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, суд вважає за можливе заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні задовольнити.
Керуючись ст. ст. 254, 373, 374, 376 КАС України, суд -
у х в а л и в :
Заяву задовольнити.
Роз`яснити рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 червня 2018 року щодо порядку і способу його виконання у справі №361/7624/14-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області, про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, вказавши: зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із зазначеного в довідці №3 від 15.03.2019 року розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у період з 27 по 28 квітня 1986 року 1356 крб. 24 коп. (1356 крб. 24 коп.: 2 кількість відпрацьованих днів х 30 календарних днів) та виплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням проведених раніше виплат.
Замінити сторону виконавчого провадження в адміністративній справі №361/7624/14-а, а саме боржника – Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Н.М. Петришин