
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 листопада 2019 р. № 520/11001/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії з 14 лютого 2018 року в розмірі який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини А 4104 від 17 вересня 2019 року № 1184; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 14 лютого 2018 року перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини А 4104 від 17 вересня 2019 року № 1184 здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 14 лютого 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 22.10.2019 у справі відкрито провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що правових підстав для проведення перерахунку з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди немає. Вважає, що відмова у перерахунку пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, зазначеного виду грошового забезпечення є протиправною та порушує право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України, оскільки зазначена допомога відноситься до постійних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та є складовими грошового забезпечення й мала бути врахована при обчисленні розміру пенсії.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, в якому проти задоволення позову заперечував з підстав вказаних в ньому.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що позивач на підставі наказу командувача Повітряних Сил України № 640 від 28.12.2017 звільнений з військової служби в запас та на підставі наказу № 31 Командира військової частини А4104 (по стройовій частині) від 13.02.2018 позивача виключено зі списків складу військової частини та всіх видів забезпечення (а.с.12,13).
Позивачу призначено пенсію на підставі наданих документів, зокрема довідки, виданої Військовою частиною А 4104 № 185 від 13.02.2018, в якій до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди (а.с. 15).
17.09.2019 Військовою частиною А 4104 позивачу видано довідку від 17.09.2019 № 1184 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із зазначенням у ній щомісячної додаткової грошової винагороди, яку отримував позивач (а.с.17).
На звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди ГУПФУ в Харківській області листом від 17.10.2019 № 5259/Г-14 відмовило у проведенні перерахунку призначеної пенсії, оскільки правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди немає (а.с.20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст.15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону №2262-XII).
Так, ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних.
Згідно п.п. 2 п. 1 Постанови КМУ від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) у відповідних розмірах.
Як встановлено з довідки про види грошового забезпечення № 17.09.2019 № 1184, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою КМУ № 889 від 22 вересня 2010 року виплачувалася позивачеві з лютого 2016 по січень 2018 щомісяця, тобто мала безперервний характер та , відповідно, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, а отже, пенсія підлягає перерахунку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 06 березня 2019 року у справі № 522/11262/16-а, від 13 березня 2019 року у справі № 758/12628/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 727/5754/16-а, від 26 квітня 2019 року у справі №734/1066/16-а, від 14 травня 2019 року у справі №676/2158/17.
Оскільки відповідно до протоколу призначення пенсії за пенсійною справою №2001024625 пенсія позивачу призначена 14.02.2018, відтак її перерахунок слід проводити з цієї дати, тобто з моменту її призначення.
Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилася у не проведенні перерахунку та не виплаті пенсії в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини та зобов`язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання виплачувати пенсію, слід зазначити наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
В матеріалах справи відсутні докази того, що після перерахунку пенсії відповідачем буде допущено неправильне нарахування розміру пенсії, тобто фактично позовні вимоги спрямовані на недопущення порушення прав позивача в майбутньому, які теоретично може допустити відповідач, а тому права позивача в даній частині позовних вимог на час розгляду справи по суті не є порушеними.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Суд також звертає увагу , що згідно квитанції 0.0.1499261566.1 від 19.10.2019 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 802.80 грн, що дорівнює 0,4 розміру прожиткового мінімуму на працездатну особу (2002 грн. прожитковий мінімум з 01.07.2019 *0,4), тоді як відповідно до Закону України «Про судовий збір» останній справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Отже, з урахуванням положень ст. 139 КАС України на користь позивача з суб`єкта владних повноважень (відповідача) має бути стягнуто судовий збір у розмірі 768.40 грн., тоді як сума судового збору у розмірі 34.40 грн. має бути повернута з Державного бюджету в порядку, визначеному ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, які полягають у не проведенні перерахунку пенсії та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 14 лютого 2018 року в розмірі який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини А 4104 від 17 вересня 2019 року № 1184.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) з 14 лютого 2018 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини А 4104 від 17 вересня 2019 року № 1184, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 14 лютого 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344).
Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення. Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.