Рішення № 85800755, 12.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003722
Номер документу
85800755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003722

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Шавель М.М..

з участю:

представник позивача – Шишка О.М.

представник відповідача – Ковалишин Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом за позовом ТзОВ "Літалі" до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним і скасування розпорядження ,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Літалі" (79008, пл. Катедральна, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 19356129) звернулося в суд з позовом до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79000, вул. Ференца Ліста,1, м. Львів, код ЄДРПОУ 20847537), у якому просить суд:

- визнати протиправним і скасувати розпорядження Галицької районної адміністрації від 21 лютого 2019 року № 66 «Про демонтаж кондиціонерів та приточно – витяжної вентиляції на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2 ».

Ухвалою суду від 24.07.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі.

Протокольною ухвалою суду від 24 вересня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.12.2005 № 1311 буд. № 3 на пл. Катедральній знаходиться в межах історичного ареалу м. Львова. На думку позивача встановлення ТОВ «Літалі» приточно – витяжної вентиляції було здійснено до 2011 року (до змін і доповнень, внесених згідно з рішенням виконкому № 833 від 09.09.2011) щодо її встановлення не було зафіксовано жодних порушень, димові та вентиляційні канали відповідали технічним умовам і можуть бути допущені до експлуатації. Зазначають, що застосуванню до спірних правовідносин підлягають вимоги «Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова» в редакції чинній на момент встановлення вентиляції. Крім того, зазначають, що Галицькою районною адміністрацією не встановлено негативних наслідків здійсненого позивачем встановлення вентиляції у належному йому нежитловому приміщенні, не зазначено конкретні порушення прав, свобод та інтересів громади чи третіх осіб, істотних порушень будівельних норм та правил.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.

Відповідачем, через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позовних вимог, вважає вимоги, викладені у позовній заяві, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що товариством з обмеженою відповідальністю «Літалі» самочинно встановлено приточно-витяжну вентиляцію, яка проходить через під`їзд на дворовий фасад будинку № 3 на пл. Катедральній. Постановою адміністративної комісії при Франківській районній адміністрації ЛМР прийнято постанову № 800А про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за вчинення правопорушення передбаченого ст. 150 КУпАП керівника ОСОБА_1 . Відповідач зазначає, що згідно з Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 №28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» та рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради, забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) з ушкодженням зовнішніх будівельних конструкцій і споруд, а також їх встановлення без відповідного дозволу.

Відповідно до вказаного Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, серед іншого є вентиляції і кондиціонування повітря.

Згідно з рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 року № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» пл. Катедральна знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

Зазначають, що дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб з вказанням місця розміщення елементу (пристрою), чого позивачем зроблено не було.

Оскільки ЛМКП «Айсберг» встановлено, розміщення кондиціонеру та приточно-витяжної вентиляції без дозвільних документів на встановлення кондиціонерів та приточно -витяжної вентиляції на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_3 3 на пл. Катедральній АДРЕСА_4 м. Львові, розпорядженням №66 Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 21.02.2019 року зобов`язано за власні кошти демонтувати самовільно встановлені кондиціонери та приточно-витяжну вентиляцію.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Суд встановив, що позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Літалі» на праві приватної власності належать нежитлові приміщення в підвалі з « 30-7» по « 30-22», загальною площею 153,8 кв.м., на підставі договору купівлі – продажу № 2294 від 22.06.2009, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Попович Г.І., та зареєстровано в реєстрі за № 913.

Відповідно до реєстраційного посвідчення від 25.09.2002 серії КММ № 016308, належить на праві колективної власності приміщення загальною площею 204, 8 м2 в цілому у АДРЕСА_2 .

ЛМКП «Айсберг» звернулося до Директора ТзОВ «Літалі» з попередженням, відповідно до якого, просить надати технічну документацію на встановлення приточно – витяжної вентиляції, яка влаштована на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 .

29.11.2018 адміністративною комісією при Франківській районній адміністрації Львівської міської ради винесено постанову №800А про накладення на гр. ОСОБА_1 , штрафу у зв`язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 150 КУпАП на підставі протоколу у зв`язку з самовільним влаштуванням кондиціонера на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 .

Надалі, ЛМКП «Айсберг» звернулося до товариства з обмеженою відповідальністю «Літалі» з попередженням №96 від 14.02.2018 про зобов`язання добровільно демонтувати кондиціонери на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_3 3 на пл АДРЕСА_2 та приточно – витяжну вентиляцію у під`їзді вказаного будинку.

Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради було прийнято розпорядження від 21.02.2019 року № 66 «Про демонтаж кондиціонерів та приточно – витяжної вентиляції на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_3 3 на пл АДРЕСА_2 ». Дане розпорядження було прийнято на підставі листа ЛМКП «Айсберг» від 04.02.2019 року № 2-2890-31, «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом №76 від 17.05.2005 р. Державного комітету України з питань житлово – комунального господарства, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 р. № 833 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 № 28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова», враховуючи відсутність погодженої проектної документації.

Не погодившись із вказаним розпорядженням відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Згідно із частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до частини 2 статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

За змістом підпунктів 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4 пункту 1.4 «Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005 за №927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства. Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів. До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих, у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкції будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.

Переобладнання - це улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Відповідно до пункту 5.33 Державних будівельних норм України. Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005, затверджені наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури №80 від 18.05.2005, вентиляція вбудованих нежитлових приміщень повинна бути автономною. Витяжну вентиляцію приміщень, що розташовуються у габаритах однієї квартири, в яких відсутні пожежонебезпечні речовини і токсичні виділення, допускається приєднувати до загальної витяжної системи житлового будинку.

Не допускається розташовувати витяжні шахти для викиду повітря із вбудованих приміщень перед вікнами квартир, а також прокладати повітроводи витяжної вентиляції вбудованих приміщень по фасадах житлового будинку.

Згідно з підпунктом 2.1.4 пункту 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м.Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.02.2002 №28 (із змінами і доповненнями згідно з рішенням виконкому № 833 від 09.09.2011), технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.

Пунктом 2.3 Положення визначено, що самовільне встановлення технічних елементів (пристроїв) - це встановлення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд без оформлення у встановленому порядку дозволу на їх розміщення та без дотримання вимог Положення.

Підпунктами 3.1.2, 3.3.2 пунктів 3.1 та 3.3 вказаного Положення забороняється розміщення та встановлення: технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпункті 2.1.4 на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд - пам`ятках архітектури; встановлення без відповідного дозволу: технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпункті 2.1.4, на невидимих зі сторони вулиць (площ) фасадах, стінах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу м. Львова.

Як вбачається з матеріалів справи Департаментом економічної політики було видано позивачу дозвіл № 5-3667 на розміщення об`єкту торгівлі кафе та бар у м АДРЕСА_5 , пл АДРЕСА_2 , від 15.11.2007 року. (а.с.15).

Згідно з Експертним висновком складеним Управлінням державної пожежної охорони УМВС України у Львівській області від 27.12.2002 № 13/1/5471 встановлено, що проведеною експертизою правильності і повноти виконання протипожежних вимог діючих нормативних документів в проектно – кошторисній документації на обладнання автоматичною пожежною сигналізацією приміщень магазину – кафе – піцерії тзОВ «Літалі» на пл. Катедральній, 3 у м. Львові. (а.с.16).

У відповідності до висновку № 643/02 від 12.05.1995 року головного державного санітарного лікаря Галицького району (міста) про можливість видачі спеціального дозволу (ліцензії) суб`єктам підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі продовольчою сировиною та продуктами харчування, встановлено, що результатами проведеного обстеження дають підстави вважати торгові та складські приміщення придатними для реалізації харчових продуктів СП «Літалі» розташованих у м. Львові на пл. Катедральна, 3. У п. 2.6 зазначено « наявність та ефективність роботи вентсистеми –приток природній, витяжка з механічним побудженням. (а.с. 17-19).

Згідно листа Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю від 08.11.2007 року за № 2-15257/06 слідує, що в нежитлових приміщеннях площею 153,8 кв.м., на пл АДРЕСА_2 будівельні роботи не проводились, конструктивні елементи залишилися без змін, приміщення будуть використовуватися під кафе, інспекція вважає за недоцільне здійснювати прийомку в експлуатацію даних приміщень в розрізі вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року № 1243 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів». (а.с.20).

Крім того, судом встановлено, що 19.06.2019 року між Судовим експертно – розрахунковим бюро та ТзОВ «Літалі» було укладено договір на надання послуг з виконання будівельно – технічної експертизи.

Суд враховує висновок експерта за зверненням ТзОВ «Літалі» від 24.06.2019 року № 25/19, яким встановлено: 1) нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_5 , були облаштовані витяжною вентиляцією на момент їх придбання ТзОВ «Літалі» за договором купівлі – продажу № 2294 від 22.06.2009 р.; 2) необхідність в облаштуванні нежитлових приміщень, що знаходяться за адресою: м. Львів, пл. Катедральній,3, приточно – витяжною системою вентиляції при використанні їх для розміщення закладу громадського харчування передбачена вимогами ДБН.

Таким чином, з аналізу вказаних документів, суд дійшов висновку, що встановлення приточно-витяжної системи вентиляції відбувалось у період до 2011 року (до змін і доповнень, внесених згідно з рішенням виконкому № 883 від 09.09.2011) і щодо її встановлення не було зафіксовано жодних порушень, димові та вентиляційні канали відповідали технічним умовам і могли бути допущені до експлуатації. У зв`язку з цим, застосуванню до спірних правовідносин підлягають вимоги «Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова» в редакції чинній на момент виникнення правопорушення.

На момент встановлення приточно-витяжної вентиляції діяло Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затверджене рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002. Згідно з п. 2. вказаного Положення «Поняття і терміни» передбачено, що: « 2.8. Технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови є, зокрема, 2.8.5 пристрої і устаткування систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря.»

Разом з цим, обмеження, встановлені пунктом 3 Положення «Обмеження щодо розміщення технічних елементів (пристроїв)», містять заборону щодо: 3.1. розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у пунктах 2.8.4, 2.8.5 на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах, стінах будинків і споруд, які знаходяться на території історичної забудови, включеної у Список світової спадщини ОСОБА_2 , а також на видимих зі сторони вулиць (площ), фасадах, стінах будинків і споруд - пам`ятках архітектури; 3.3 встановлення без відповідного дозволу: 3.3.2 технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.8.3, 2.8.4, 2.8.5 на видимих зі сторони вулиць (площ), фасадах, стінах будинків і споруд - у межах історико-культурної заповідної території м. Львова».

З аналізу Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова вбачається, що до змін, внесених до вказаного Положення рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011, існувала пряма заборона на встановлення систем, в тому числі, вентиляції, виключно на видимих зі сторони вулиць та площ частинах будівель. У спірному випадку, приточно-витяжна вентиляція влаштована зі сторони подвір`я.

Згідно з підпунктом 2.1.4 пункту 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.02.2002 № 28 (із змінами та доповненнями згідно рішенням виконкому № 833 від 09.09.2011) технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є: пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.

Таким чином, суд на підставі доказів, зібраних у справі та аналізу норм законодавства дійшов висновку, що система приточно-витяжної вентиляції у нежитловому приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_5 , встановлена згідно з вимогами чинного, на момент її встановлення, законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги в частині протиправності та скасування оскаржуваного рішення. Відповідач, в свою чергу, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду належних, достовірних та достатніх доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що оскаржене розпорядження відповідача про демонтаж кондиціонерів та приточно-витяжної вентиляції на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 , а тому таке необхідно скасувати.

Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, а тому вони підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 21.02.2019 №66 «Про демонтаж кондиціонерів та приточно – витяжної вентиляції на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 на пл АДРЕСА_2 ».

Стягнути з Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79000, вул. Ференца Ліста, 1, м. Львів, код ЄДРПОУ 20847537) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Літалі» (79008, пл. Катедральна,3, м. Львів, код ЄДРПОУ 19356129) 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 21 листопада 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.