
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1210/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- зобов`язати оператора ринку фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 , тимчасово припинити виробництво та обіг харчових продуктів до усунення порушень за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти, у відокремлених приміщеннях (літ. А, І-1, І-5 першого поверху) кафе-бару "Оскар", що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Шевченка АДРЕСА_2 .
І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування адміністративного позову зазначив, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем ряду вимог нормативно-правових актів з питань безпечності та якості харчових продуктів, що стало підставою для прийняття рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів, що несуть загрозу для життя людей.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що погоджується з діями позивача та фактичного визнає позовні вимоги.
Проте звертав увагу суду на те, що 23.09.2019 року на умовах договору оренди нежитлового приміщення в цілях проведення весільного обряду ним надано в тимчасове користування банкетний зал, як невід`ємну частину цілісно майнового комплексу кафе - бару "Оскар". Окремо зазначив, що поступово виконує умови припису відповідача та сплатив накладений на нього штраф.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. 17.10.2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
2. 08.11.2019 року ухвалою суду за клопотання відповідача дану справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
ІІІ. ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Представник позивача в призначеному судовому засіданні підтримав доводи викладенні в адміністративному позові, та з урахуванням уточнених вимог просив суд задовольнити адміністративний позов, подавши при цьому заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
2. Відповідач в судовому засіданні визнав адміністративний позов, при цьому подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
3. Враховуючи приписи статті 194 КАС України, та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
ІV. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. 01.10.2019 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області надійшло повідомлення про спалах гострих кишкових інфекцій в смт. Путила Путильського району Чернівецької області.
2. Того ж числа, (01.10.2019 року) до Вижницького міжрайонного відділу лабораторних досліджень Путильського районного лабораторного відділення Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" надійшли повідомлення про захворювання 20 дорослих та 7 дітей, які перебували в кафе-барі "Оскар" смт. Путала, Путильського району, Чернівецької області.
3. 01.10.2019 року за вихідним номером 17/4901 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області надійшло від Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" попереднє повідомлення про спалах інфекційних хвороб станом на 16:00 год. 01.10.2019 року.
4. Судом встановлено, що 01.10.2019 року з 02:00 по 07:00 годину ранку до Путильського районного лабораторного відділення Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" надійшли екстрені повідомлення про звернення до КЗ "Путильська ЦРЛ" 14 хворих зі скаргами.
Станом на 15:00 год. 01.10.2019 року за медичною допомогою звернулось 38 осіб, з них 10 дітей. 15 хворих, з них 3 дитини були госпіталізовані до НКП Вижницька районна лікарня (м. Вашківці).
5. 02.10.2019 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області надійшло від Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" повідомлення про спалах інфекційних хвороб станом на 09:00 год. 02.10.2019 року.
6. Того ж числа, (02.10.2019 року) до Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" надійшли екстрені повідомлення про звернення за медичною допомогою 86 людей, з них 28 дітей, які вживали страви в кафе-барі "Оскар" смт. Путила, Путильського району Чернівецької області.
7. На виконання вимог наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області від 01.10.2019 року № 1834 - ОД "Про проведення позапланового заходу державного (контролю) та епідеміологічного розслідування", керуючись законами України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", статті 30 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", статті 11 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", на підставі листа Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України" від 01.10.2019 року № 17/4889 про реєстрацію випадків захворювання на гостру кишкову інфекцію осіб - посадовими особами, державними інспекторами, державними ветеринарними інспекторами Головного управління Держпродспоживслужи в Чернівецькій області ( ОСОБА_2 - начальник Путильського районного управління Головного управління Держпродспоживслужи в Чернівецькій області; Стефаник ОСОБА_3 . - начальник відділу безпечності харчових продуктів управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужи в Чернівецькій області), на підставі виданого Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області посвідчення від 01.10.2019 року № 744, проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю), БАР "ОСКАР" вул. Шевченка, 3, смт. Путила, Путильського району Чернівецької області. (а.с.14-16; 17)
8. 02 жовтня 2019 року посадовими особами позивача складено акт № 56 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин - відповідача, в якому зафіксовані значні порушення норм Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. (а.с.18-38)
9. 03 жовтня 2019 року посадовими особами позивача керуючись статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", з метою обов`язкового для виконання у визначені строки усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, на об`єкті кафе-бар "Оскар" Путильським районними управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 виданий припис № 61. (а.с.39-42)
10. Головним державним інспектором, головним державним ветеринарним інспектором 03.10.2019 року прийнято рішення № 02, про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів. (а.с.43-45)
11. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець з 29.11.1999 року (№ запису 20340170000000286), вид діяльності -56.30 Обслуговування напоями. (а.с.49-50)
12. Судом також дослідженні матеріали інвентарної справи будинку 3 АДРЕСА_3 , власником якого являється - ОСОБА_1 , та договір оренди нежитлового приміщення. (а.с. 68-105; 106-107)
V. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів, визначення порядку забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регламентовано Законами України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23.12.1997 №771/97-ВР (далі - Закон №771/97-ВР) та "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" від 24.02.1994 №4004-ХІІ (далі - Закон №4004-ХІІ).
2. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону №771/97-ВР держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; державної реєстрації визначених цим Законом об`єктів санітарних заходів; видачі, припинення, анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров`я персоналу потужностей; участі у роботі відповідних міжнародних організацій; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Розділом 3 Закону №771/97-ВР встановлено засади та порядок здійснення державного контролю.
Згідно частини 3 статті 31 Закону №4004-ХІІ на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.
Відповідно до вимог статті 39 Закону №4004-ХІІ державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Статтею 42 Закону №4004-ХІІ визначено заходи щодо припинення порушень санітарного законодавства, а саме: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об`єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Згідно частини 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що для звернення позивача до суду з позовними вимогами про зобов`язання відповідача тимчасово припинити обіг харчових продуктів до усунення порушень за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти, у відокремлених приміщеннях (літ. А, І-1, І-5 першого поверху) закладу - кафе-бару "Оскар", що розташований за адресою : вул. Шевченка, 3, смт. Путила, Путильського району, Чернівецької області, обов`язковою умовою є те, що такі порушення можуть спричинити шкоду здоров`ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.
Як встановлено судом, підставою для звернення позивача до суду з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог санітарного законодавства України, які викладені в акті перевірки.
Позивач вказує, що виявлені порушення створюють загрозу здоров`ю людей, що є підставою для тимчасового припинення відповідачем обігу харчових продуктів у відокремлених приміщеннях кафе-бару "Оскар", що розташований за адресою : вул. Шевченка, 3, смт. Путила, Путильського району, Чернівецької області, до повного усунення порушень вимог законодавства України про харчові продукти.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вирішуючи спірні правовідносини суд враховує, що відповідачем в судовому засіданні адміністративний позов визнано повністю, а також в обгрунтовану доведеність позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 189 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
З урахуванням наведеного, аналізуючи суспільну значимість порушень чинного санітарного законодавства України, виявлених у відповідача, визнання позову останнім, а також те, що невжиття заходів реагування може спричинити шкоду здоров`ю людей, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення повністю.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
2. За відсутності витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
2. Зобов`язати оператора ринку, фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 , тимчасово припинити виробництво та обіг харчових продуктів до усунення порушень виявлених за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти, у відокремлених приміщеннях (літ. А, І-1, І-5 першого поверху) закладу - кафе-бар "Оскар", що розташований за адресою: вул. Шевченка, 3, смт. Путила, АДРЕСА_3 Чернівецької області.3. Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (вул. Сторожинецька, 115, м. Чернівці, 58011, код ЄДРПОУ: 40416813)
Відповідач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , код РНОКПП: НОМЕР_1 )
Суддя О ОСОБА_4 ОСОБА_5