Рішення № 85800014, 21.11.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
440/3924/19
Номер документу
85800014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3924/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3924/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

17 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі - відповідач, УСЗН Зіньківської РДА) , в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача від 02.08.2019 №05-02/2407 у наданні йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни і видачі відповідного посвідчення згідно з пунктом 9 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;

- зобов`язати УСЗН Зіньківської РДА встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни і видати відповідне посвідчення.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 1 групи, захворювання якого пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пояснює, що участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він брав у складі формувань Цивільної оборони, у зв`язку з чим та відповідно до пункту 9 частини першої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 15.11.2019 надав суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач не надав доказів на підтвердження факту залучення його до складу формувань Цивільної оборони, як цього вимагає пункт 9 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 22-23).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З наявних матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) (а.с. 9). Згідно з експертним висновком Харківської міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на засіданні №580 від 23.05.2012 позивачу встановлений діагноз: гіпертонічна хвороба ІІІ ст. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІІ ст. залишкові явища гострого порушення мозкового кровообігу (2005 р) у басейні лівої середньо-мозкової артерії з моторною афазією і правобічним геміпарезом (і00-і99). Висновок: захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13).

Згідно з довідкою обласної МСЕК серії АВ №0188542 від 07.04.2016 позивачу встановлено 1"Б" групу інвалідності з 29.03.2016 безтерміново внаслідок захворювання пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 3).

Відповідно до довідки №315 від 03.07.2019 ПрАТ "АТП-15339" (колишнє АТП-16034), позивач працював водієм автобуса у АТП-16034 у м. Зіньків (а.с. 12). Згідно з командировочним посвідченням №140 від 24.07.1986, виданим Зіньківським АТП 16034 ОСОБА_1 відряджений до смт. Зелений Мис для будівництва дороги, де перебував з 24.07.1986 по 28.08.2986 (а.с. 11). Відповідно до довідки зведеної автоколони №1, на будівництві автодороги Зелений Мис - Чорнобиль Міністерства автомобільного транспорту Української РСР №287 б/д ОСОБА_1 в період з 24 липня по 27 серпня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в тому числі 34 дні - на будівництві автодороги Зелений Мис - Чорнобиль (а.с. 10).

02.08.2019 позивач звернувся до УСЗН Зіньківської РДА із заявою про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, долучивши вищезазначені документи, які засвідчують факт його участі у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі Цивільної оборони.

Листом №05/02/2407 від 02.08.2019 заступник начальника Управління Омельченко Алла повідомила позивача про факт розгляду його звернення, вказавши, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно з довідкою медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0188542 від 05.04.2016, захворювання пов`язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС. Чинність статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не поширюється на осіб, які отримали захворювання пов`язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС (а.с. 8).

Розцінивши такі дії, як відмову у наданні йому відповідного статусу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам та запереченням, суд виходить з наступних міркувань.

Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (надалі - Закон №3551-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №3551-XII в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Стаття 4 Закону №3551-XII визначає, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до приписів пункту 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Суд встановив, що розглянувши заяву позивача про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідач повідомив позивача про те, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно з довідкою медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0188542 від 05.04.2016, захворювання пов`язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС. У зв`язку з цим дія статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на позивача не поширюється.

Згідно з вимогами чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони - Положення про Цивільну оборону СРСР, яке затверджене Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № від 18.03.1976 №201-78, наказів заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 №90 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами), від 29.06.1976 №92 (Настанова про організацію та ведення ЦО у міському районі та на промисловому об`єкті народного господарства) та від 29.06.1976 №92 (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському) та на сільськогосподарському об`єкті народного господарства), розпоряджень начальника ЦО СРСР від 26.04.1986 та начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 тощо, про які також міститься вказівка в інформаційній довідці Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи №01-1-14/1654/1 від 20.10.2017, Цивільна оборона організовувалась за територіально - виробничим принципом в усіх населених пунктах та усіх об`єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов`язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі: чоловіки у віці від 16 до 60 років за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи; жінки від 16 до 55 років, за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з аналізу вищевказаних нормативно-правових актів слід зробити висновок про те, що цивільна оборона та її формування створювались на всіх без виключення підприємствах, установах, організаціях, та до складу формувань Цивільної оборони в обов`язковому порядку залучалося все працездатне населення.

З наведеного випливає наступний висновок про те, що формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійних лих. При цьому громадяни, які виконували роботи з ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків), залучалися до виконання робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

При цьому жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо необхідності видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони для підтвердження відповідного факту.

Пунктами 7, 10 Положення "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302 (в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача та розгляду даної справи) визначено, що "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина. "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Таким чином, особи, які залучалися до складу формувань Цивільної оборони, інвалідність яких пов`язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за наявності документів, що підтверджують право на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, мають право отримати такий статус з видачею відповідного посвідчення.

Факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримання інвалідності внаслідок зазначеного підтверджується дослідженими судом та наявними у матеріалах справи копією посвідчення серія НОМЕР_1 , копією довідки обласної МСЕК серії АВ №0188542 від 07.04.2016, копією експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №580 від 23.05.2012, копією довідки №315 від 03.07.2019 ПрАТ "АТП-15339", копією командировочного посвідчення №140 від 24.07.1986, виданим Зіньківським АТП 16034, довідки зведеної автоколони №1 на будівництві автодороги Зелений Мис - Чорнобиль Міністерства автомобільного транспорту Української РСР №287 б/д.

Вказані документи є доказом участі позивача у роботах з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони та отримання ним інвалідності 1 групи внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

За таких обставин суд приходить до висновку про наявність у позивача права на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який підтверджується відповідним посвідченням.

Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову у повному обсязі у спосіб обраний позивачем.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (вул. Воздвиженська, 40, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 03195104) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (вул. Воздвиженська, 40, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 04057333), викладену в листі від 02.08.2019 №05-02/2407 щодо надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (вул. Воздвиженська, 40, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 04057333) вчинити дії щодо надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун