Рішення № 85799812, 21.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
400/2193/19
Номер документу
85799812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2019 р. № 400/2193/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:приватного підприємства "АВ Енерджі Ойл", вул. 7-ма Поперечна, 1, м. Миколаїв, 54020

до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:скасування податкового повідомлення-рішення від 03.05.2019 р. № 00031054005,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "АВ Енерджі Ойл" звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.05.2019 р. № 00031054005.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що акцизну накладну від 08.02.2019 р. № 40/1 (з помилкою в даті складення) зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) своєчасно, оскільки правильною датою накладної є 15.02.2019 р. Розрахунком коригування від 15.02.2019 р. здійснено коригування акцизної накладної від 08.02.2019 р. № 40/1, а також здійснено реєстрацію акцизної накладної № 45/1 з датою складення 15.02.2019 р.

13.08.2019 р. відповідач подав відзив на позовну заяву (а. с. 47-48), відповідно до якого за результатами камеральної перевірки встановлено, що позивачем несвоєчасно зареєстровано акцизну накладну від 08.02.2019 р. № 40/1. Таким чином, застосування штрафних санкцій за порушення реєстрації акцизної накладної відповідач вважає правомірним.

За клопотанням представника позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

09.04.2019 р. відповідачем проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у декларації акцизного податку, результати якої оформлені актом № 482/14-29-40-05-15/42575858 (а. с. 11-12).

Перевіркою встановлено, що позивачем порушено терміни реєстрації акцизної накладної від 08.02.2019 р. № 40, яка зареєстрована 26.02.2019 р. (3 дні порушення).

Подані позивачем заперечення на акт перевірки відповідачем не враховані (а. с. 13-15).

Податковим повідомленням-рішенням від 03.05.2019 р. № 00031054005 відповідач застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції за затримку реєстрації акцизної накладної у сумі 1077,35 грн (а. с. 9-10).

Скаргу на податкове повідомлення-рішення Державна фіскальна служба України залишила без задоволення (а. с. 16-19).

За визначенням п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі – ПК України) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

За приписами п. 231.10 ст. 231 ПК України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового (п. 231.3 ст. 231 ПК України).

Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: акцизних накладних, складених при реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

При цьому, п. 231.7 ст. 231 ПК України передбачено, якщо після реалізації пального або спирту етилового відбувається повернення частини чи всього обсягу пального або спирту етилового особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно з п. 1202.1 ст. 1202 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

З наданих позивачем доказів на підтвердження зазначених у позові обставин, суд встановив, що на виконання умов договору поставки від 12.02.2019 р. № ГЛУ-Д-371 ТОВ "Глуско Україна" 14.02.2019 р. поставило позивачу 17,410 т газу на суму з ПДВ 256814,92 грн (а. с. 20-27). Акцизну накладну № 4778/7 складено постачальником 14.02.2019 р. та зареєстровано в ЄРАН 25.02.2019 р. (а. с. 28-29).

15.02.2019 р. позивач поставив весь обсяг придбаного у ТОВ "Глуско Україна" газу ТОВ "Торговий дім "Агро-Верест", що оформлено видатковою накладною № 35 (а. с. 30).

Однак акцизну накладну № 40/1 позивач помилково склав із зазначенням дати її складення 08.02.2019 р. та зареєстрував її в ЄРАН 26.02.2019 р. (а. с. 31-32).

Помилку в даті акцизної накладної позивач виявив під час її реєстрації в ЄРАН 26.02.2019 р. і склав розрахунок коригування від 15.02.2019 р. № 2/1, який зареєстрований у ЄРАН 26.02.2019 р. (а. с. 33-34).

Того ж дня позивач склав акцизну накладну № 45/1 з вірною датою її складення (тобто датою реалізації пального) – 15.02.2019 р. Акцизна накладна від 15.02.2019 р. № 45/1 зареєстрована в ЄРАН 26.02.2019 р. (а. с. 35-36).

Про вказані обставини позивач повідомив відповідача листом від 15.03.2019 р. (а. с. 39).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що реалізація позивачем на адресу ТОВ "Торговий дім "Агро-Верест" 17,410 т газу на суму з ПДВ 256814,92 грн відбулася саме 15.02.2019 р., а зазначення в акцизній накладній дати 08.02.2019 р. є суто технічною помилкою.

Враховуючи те, що реалізація пального 08.02.2019 р. не відбулася, а була здійснена саме 15.02.2019 р., суд вважає, що й обов`язку щодо реєстрації податкової накладної від 08.02.2019 р. в ЄРАН у платника податку не виникає, а відтак, відсутні й підстави для застосування штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов`язку.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 22.08.2018 р. у справі № 804/1366/17.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що є підставою для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжне доручення про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн (а. с. 4), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов приватного підприємства "АВ Енерджі Ойл" (вул. 7-ма Поперечна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 42575858) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.05.2019 р. № 00031054005 – задовольнити повністю.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 03.05.2019 р. № 00031054005.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) судовий збір у сумі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн 00 коп.) на користь приватного підприємства "АВ Енерджі Ойл" (вул. 7-ма Поперечна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 42575858).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 21.11.2019 р.

Суддя Н.В. Лісовська