
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 листопада 2019 року о/об 17 год. 25 хв.Справа № 280/4923/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” (69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43; код ЄДРПОУ 41638419)
до 1.Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197); 2.Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «РТ ЕНЕРГОБУД» (надалі – позивач, ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД») звернулось до суду з адміністративним позовом до Держаної фіскальної служби України (надалі – відповідач-1, ДФС України), Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – відповідач-2, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області, оформленого Протоколом №116 від 10.09.2018 про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” таким суб`єктом господарювання, що відповідає вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”; 2) зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну зареєстровану за №9100545788, яка складена Товариством з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД”, датою її фактичного отримання 15.05.2019.
У позові позивач зазначає, що 15.05.2019 позивач намагався зареєструвати податкову накладну, зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9100545788, проте позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документи прийнято, але реєстрація зупинена. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стала інформація про те, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». В зв`язку з чим представником позивача за вих.№1/07 від 16.07.2019 на адресу ГУ ДФС у Запорізький області направлено адвокатський запит, в якому представник позивача просив надіслати на його адресу: належним чином завірену копію рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про внесення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» (ЄДРПОУ 41638419) до переліку ризикових платників податків, а також належним чином завірених копій додатків до нього: завірену копію протоколу засідання комісії ГУ ДФС у Запорізькій області при винесенні рішення про внесення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» до переліку ризикових платників податків, а також належним чином завірених копій додатків до нього; належним чином завірені копії матеріалів, на підставі яких комісією ГУ ДФС у Запорізькій області було винесено рішення про внесення позивача до переліку ризикових платників податків. Відповідно до відповіді представників відповідача-2 віднесення позивача до переліку ризикових платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку» відбулось на підставі рішення комісії ГУ ДФС у Запорізький області, що оформлено Протоколом №116 від 10.09.2018. Згідно з витягом з Протоколу №116 засідання комісії ГУ ДФС у Запорізький області, копія якою була додана до вищевказаної відповіді на адвокатський запит, причиною включення позивача до переліку ризикових платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», зазначено: «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником». При цьому жодних доказів, які б підтверджували вказаний факт, ані у листі, ані у Витязі з Протоколу №116 засідання комісії ГУ ДФС у Запорізький області надано не було. Також вказані докази не були зазначені у відповіді на вищезазначений адвокатський запит. Позивач вважає рішення комісії ГУ ДФС у Запорізький області про віднесення позивача до переліку ризикових платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», оформленого Протоколом №116 від 10.09.2018, необґрунтованим, протиправним та таким, що суперечить вимогам чинною законодавства України.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Представником відповідачів-1,2 подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що відповідно до протокольного рішення Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області №116 TOB «РТ ЕНЕРГОБУД» віднесено до переліку ризикових платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 Критеріїв у зв`язку із наявністю податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Представник відповідачів-1,2 зазначає, що одним із критеріїв визначення ризиковості платника податку є наявність податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. На думку представника відповідачів-1,2, дії комісії ГУ ДФС у Запорізькій області щодо віднесення TOB «РТ ЕНЕРГОБУД» до переліку ризикових платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 Критеріїв у зв`язку із наявністю податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником, викладені у Протоколі №166, є правомірними та обґрунтованими. Представник відповідачів-1,2 вважає, що вимога позивача стосовно зобов`язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, реєстрацію яких було зупинено на підставі пп.1.6 «Критеріїв ризиковості платника податку» є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки номер податкової накладної, яку зазначає в позовних вимогах, по факту є реєстраційним номером документу в ЄРПН, а податкової накладної з зазначеним номером не існує. Позивачем разом з позовної заявою було надано Квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №5 від 16.04.2019, наразі позивач не скористався своїм правом та не подав документи комісії щодо підтвердження своїх господарських операцій. Отже вимоги щодо зобов`язання ДФС України зареєструвати зазначені ПН є взагалі необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Представник відповідачів-1,2 проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 15.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 11.11.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
До позивача на його запит надійшла відповідь ГУ ДФС у Запорізькій області від 23.07.2019 за №42654/10/08-01-07-03-17, в якій зазначено: «… Станом на теперішній час рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, що оформлено Протоколом №116 від 10.09.2018, ТОВ "РТ ЕНЕРГОБУД" (код ЄДРПОУ 41638419) віднесено до переліку ризиковнх платників податку, відповідно до пп.1.6 п.1 Критеріїв у зв`язку із наявністю податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Податкову інформацію отримано від Вознесенівського управління м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, в якій зазначено, що за результатами проведеного аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ "РТ ЕНЕРГОБУД" (код ЄДРПОУ 41638419) здійснювало придбання у постачальників які здійснюють операції з реалізації товару/послуг, іншої номенклатури відмінної від номенклатури придбання. …» (а.с.9-10).
До цієї відповіді додано Витяг з Протоколу від 10.09.2018 за №116, в якому зазначено, що: «… СЛУХАЛИ: Членів Комісії ГУ: Від Вознесенівського управління отримано податкову інформацію відповідно до якої можливе включення до категорії ризикових за критерієм «наявна податкова інформація, шо свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником»: ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» (41638419). УХВАЛИЛИ: 1.Визначити наступні суб`єкти господарювання такими, що відповідають критеріям ризиковості (відповідно пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку): …» (а.с.8).
У п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі – «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов`язки її членів. (…).
Згідно з п.2 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Як зазначено у п.3 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», Комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.10 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі – «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»), критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Згідно з п.8 «Порядку взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС», затвердженого 03.08.2018 Наказом Державної фіскальної служби України №523 (надалі – «Порядок взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС»), до протоколу засідання комісій регіонального рівня обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків внесено до переліку ризикових платників податків; інша інформація, що розглядається комісіями регіонального рівня.
Однак, відповідачем не надано до суду документів, які обов`язково додаються до протоколу засідання комісій регіонального рівня (у тому числі інформацію Вознесенівського управління ГУ ДФС у Запорізькій області, про яку згадується у Витязі з Протоколу від 10.09.2018 за №116), як того вимагає п.8 «Порядку взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС».
Як зазначено у п.9 «Порядку взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС», інформація щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв вноситься секретарями комісій регіонального рівня до АІС "Податковий блок". (…).
У Лист Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».
Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 протокольне рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 10.09.2018 за №116 – не містить.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» є: 69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43 (а.с.12).
Також, у вказаному Витязі міститься інформація про дату реєстрації ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» - 05.10.2017.
Відповідачем не надано до суду доказів наявності інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД».
Таким чином, належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 протокольне рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 10.09.2018 за №116 – не містить.
Крім того, на думку суду, ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято оскаржуване протокольне рішення з недотриманням п.9 ч.2 ст.2 КАС України – без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення. Протилежного відповідачем не доведено.
У п.6 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» зазначено, що до складу комісій регіонального рівня включаються посадові особи головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС. До складу комісії центрального рівня включаються посадові особи ДФС.
Згідно з п.7 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше ніж семи членів.
Відповідно до п.17 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» (…) засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. (…) Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівної кількості голосів голос головуючого є вирішальним. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. (…).
Як зазначено у п.22 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення пропозицій членами комісії, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання.
Згідно з п.23 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Відповідачем не доведено дотримання наведених норм «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» при прийнятті рішення Комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області викладеного у Протоколі №116 від 10.09.2018 про визначення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» таким, що відповідає пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Звідси, суд вважає, що оскаржуване протокольне рішення №116 від 10.09.2018 в частині внесення ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» до бази ризикових платників, що відповідають критеріям ризиковості, прийнято ГУ ДФС у Запорізькій області з порушенням порядку встановленого нормами права.
Оскільки комісія ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, функціонує у складі ГУ ДФС України у Запорізькій області, розглядатись, відповідно, має рішення цього суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи матеріали справи і наведені норми права, з метою захисту прав та інтересів позивача суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати наведене протокольне рішення №116 від 10.09.2018.
Судом досліджено Квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.05.2019, якою зупинено реєстрацію податкової накладної №5 від 16.04.2019, зареєстровану в ЄРПН за №9100545788.
У Листі Державної фіскальної служби України №4065/99-99-07-05-04-18 від 05.11.2018 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».
У чому саме полягає: «… ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …», як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідач-1,2 документально суду не довів.
Звідси, пропозиції відповідачів-1,2 надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанціях на думку суду є необґрунтованими.
Суд вважає, що оскільки контролюючим органом було протиправно визначено позивача таким суб`єктом господарювання, який відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», то відповідно відсутня й причина для зупинення реєстрації податкової накладної позивача №5 від 16.04.2019 в ЄРПН.
Протилежного відповідач-1,2 не довів.
Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі – «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
З метою поновлення порушених прав та інтересів позивача Державна фіскальна служба України повинна бути зобов`язана зареєструвати податкову накладну ТОВ «РТ ЕНЕРГОБУД» №5 від 16.04.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146), оформленого Протоколом №116 від 10.09.2018 про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” (69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43; код ЄДРПОУ 41638419) таким суб`єктом господарювання, що відповідає вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” (69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43; код ЄДРПОУ 41638419) №5 від 16.04.2019 (зареєстровану в ЄРПН за №9100545788) датою її фактичного подання (15.05.2019).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” (69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43; код ЄДРПОУ 41638419) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати із судового збору в сумі 960 грн. 50 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “РТ ЕНЕРГОБУД” (69035, м.Запоріжжя, вул.Леоніда Жаботинського, буд.53, офіс 43; код ЄДРПОУ 41638419) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати із судового збору в сумі 960 грн. 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 11.11.2019.
Суддя О.О. Прасов