
Справа №639/3142/19
Провадження №3-в/639/22/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2019 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Курило В.О., розглянувши подання заступника начальника Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Квашиної Г.П. в порядку ст. 304 КУпАП про роз`яснення порядку виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 року стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, офіційно не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
в с т а н о в и в:
01.11.2019 року до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшло подання заступника начальника Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Квашиної Г.П., в порядку ст. 304 КУпАП, про роз`янення порядку правильного та своєчасного виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 про адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт стосовно ОСОБА_1 .
У судове засідання ОСОБА_1 та представник Холодногірського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Представником Холодногірського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області надано до суду заяву про проведення судового засідання без її участі, подання підтримує у повному обсязі.
Дослідивши надані до суду матеріали особової справи та оцінивши доводи внесеного подання, суддя приходить до наступних висновків.
З наданих до суду матеріалів встановлено, що постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком на 120 годин.
01.08.2019 року Холодногірський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області прийняв до виконання копію постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 року відносно ОСОБА_1
За вих. № 24/33/2287-19 від 01.08.2019 року гр-ну ОСОБА_1 направлено виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 07.08.2019 року на 10:00 годину.
За викликом до уповноваженого органу з питань пробації на 10:00 годину 07.08.2019 року ОСОБА_1 не прибув.
08.08.2019 року старшим інспектором Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області було здійснено виїзд за адресою мешкання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
При перевірці, двері зазначеного помешкання ніхто не відчинив, виклик за вих. № 24/33/2463-19 від 08.08.2019 року до уповноваженого органу з питань пробації на 09.08.2019 року на 10:00 годину залишено в дверях квартири. Проте, за викликом ніхто не прибув та не звертався.
За вих. №24/33/2478-19 від 09.08.2019 року був направлений запит до Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, вих.№ 24/33/2479-19 від 10.08.2019 року до міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста щодо встановлення місця мешкання ОСОБА_1 , за вих. № 24/33/2480-19 від 09.08.2019 року направлено запит до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання.
Згідно рапорту Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, встановлено, що за вказаною адресою двері зазначеного помешкання ніхто не відчинив, встановити місце мешкання ОСОБА_1 не виявилось можливим.
Згідно відомостей відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України в Харківській області за вх. №2115 від 28.08.2019 року гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста за вх. №67349 від 02.10.2019 року, боржник ОСОБА_1 проживає: АДРЕСА_1 .
Таким чином, встановити місце знаходження ОСОБА_1 не виявилось можливим, у зв`язку з чим в поданні органу пробації ініційовано питання про роз`янення порядку виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 року.
При вирішенні цього питання судом враховується, що відповідно до положень ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об`єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
З матеріалів особової справи не встановлено будь-яких відомостей, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є особою, якій не можуть бути призначені суспільно корисні роботи.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об`єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз`яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об`єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов`язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з`ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Усі питання, пов`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення відповідно до ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішуються судом, який виніс постанову.
Разом з цим, ані КУпАП, ані Порядком не врегульовано питання щодо подальших дій суду, в разі неможливості виконати постанову Центром пробації, якщо неможливо встановити місце знаходження правопорушника.
Слід зазначити, що пунктом 13.13 «Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з`ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов`язаних з виконанням постанови.
Однак, в поданому поданні заступник начальника Холодногірського відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області не зазначає, що за підстави унеможливлюють виконання постанови суду стосовно ОСОБА_1 , оскільки сам факт того, що фактичне місце проживання, перебування порушника невідоме не є підставою звернення до суду з поданням щодо вирішення питань, пов`язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться в причинному зв`язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду є обставини, що роблять виконання судового рішення взагалі неможливим.
До таких обставин неможливо віднести відсутність за місцем проживання порушника, оскільки така відсутність може бути тимчасовою та/або з метою ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Разом з цим, на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням.
Статтею 132 ЦПК України передбачена можливість оголошення розшуку відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів за ухвалою суду, який проводиться органами Національної поліції України.
Також, статтею 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника-фізичної особи виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що правових підстав для роз`яснення порядку виконання постанови суду не має, а тому у задоволенні подання заступника начальника Холодногірського відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області щодо вирішення питання, пов`язаного з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 , необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.300-304, 325-1 КУпАП, суддя-
п о с т а н о в и в:
У задоволенні подання заступника начальника Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Квашиної Г.П. в порядку ст. 304 КУпАП про роз`яснення порядку виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.06.2019 року стосовно ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Курило