Рішення № 85786219, 21.11.2019, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
328/2529/19
Номер документу
85786219
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

328/2529/19

21.11.2019

2-о /328/76/19

РІШЕННЯ

Іменем України

21 листопада 2019 року м.Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, зазначивши в якості заінтересованої особи Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_2 .

В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дружиною ОСОБА_2 . До смерті чоловіка вона повністю знаходилася на його утриманні, бо отримувала мінімальну пенсію. Пенсія чоловіка було для неї основним і постійним джерелом для існування. З 16 липня 2018 року вона є внутрішньо переміщеною особою. В березні 2019 році вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. 27.03.2019 їй було відмовлено у зв`язку з тим, що довідка від 19.03.2018 № 2368, яка видана адміністрацією міста Красний Луч Луганської Народної Республіки, є недійсною і не створює правових наслідків. У зв`язку з чим, ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду. Встановлення даного факту потрібно їй для призначення пенсії у разі втрати годувальника.

У судове засідання заявник не з`явився, представник заявника адвокат Маляр Н.В. в своїй письмовій заяві просила розглянути справу за їх відсутності, заяву підтримує та просить задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду надала письмову заяву про розгляд справи в її відсутність, крім того надала відзив на заяву відповідно до змісту якого зазначила, що згідно підпункту 9 пункту 2.3 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії в зв`язку з втратою годувальника, крім інших документів, подається документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника. ОСОБА_3 була надана довідка, видана 19.03.2018 за №2368 адміністрацією міста Красний Луч Луганської Народної Республіки. Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та на їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Таким чином відсутні законні підстави для прийняття довідки, виданої 19.03.2018 за №2368 адміністрацією міста Красний Луч Луганської Народної Республіки.

У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи та встановивши обставини справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно із п.2 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебуванні фізичної особи на утриманні.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладання шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого Краснолуцьким РАГСом Луганської області 20.02.1965, відповідно до якого 20.02.1965 уклали шлюб ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після укладання шлюбу прізвище заявника змінено на ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 , виданим Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Донецькій області 04.04.2018.

На день смерті ОСОБА_2 був пенсіонером і щомісячно отримував пенсію в розмірі 8835 грн. Заявник на день смерті чоловіка також вже була пенсіонеркою, отримувала пенсію в значно меншому розмірі 1636,48 грн., тобто, фактично знаходилась на його утриманні, що підтверджується довідкою Головного управління ПФУ в Запорізькій області від 18.10.2019 та розпорядженням Бахмітського ОПФУ Донецької області.

Відповідно до довідки від 16 липня 2018 року № 0000578385 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи заявник після смерті чоловіка зареєстрована як внутрішньо переміщена особа та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

19.03.2019 ОСОБА_1 звернулася до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка.

Але Токмацьким об`єднаним управлінням ПФУ в Запорізькій областібула надана письмова відповідь від 27.03.2019 № 34/Ю-7 про те, що в управлінні відсутні правові підстави для переведення на пенсію по втраті годувальника, оскільки не додано документу про перебування членів сім`ї на утриманні померлого чоловіка. Долучена довідка від 19.03.2018 № 2368, яка видана адміністрацією міста Красний Луч Луганської Народної Республіки, є недійсною і не створює правових наслідків. Рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту, що має юридичне значення.

Відповідно до п.1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Згідно із ст.37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

Непрацездатними членами сім`ї вважаються: батько, мати, дружина, чоловік, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. (ч.1 ст.38 Закону)

На підставі статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається: непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1, 2 ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у томі числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території України. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до ст.ст.3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України.

Як видно із довідки виданої 19.03.2018 за №2368 адміністрацією міста Красний Луч Луганської Народної Республіки, заявник ОСОБА_3 на момент смерті ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_2 . Факт сумісного проживання також підтверджується довідкою від 18.09.2019 №2712.

Факт проживання заявника ОСОБА_3 на момент смерті ОСОБА_2 , з останнім також підтверджується відомостями, які містяться в Домовій книзі для прописки громадян, які мешкають в будинку АДРЕСА_2 .

Даючи оцінку допустимості вищезазначених доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки наданих доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявник у справі, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , на час його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстрована як внутрішньо переміщеної особа за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про встановлення факту, код в ЄДРПОУ 37830810, місце знаходження: 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 42/10.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорозької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст даного рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.

Дата складання повного рішення 21.11.2019.

Суддя: