Рішення № 85782138, 11.11.2019, Маневицький районний суд Волинської області

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
158/3042/18
Номер документу
85782138
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 158/3042/18

п/с: 2/164/230/2019

Категорія: 311000000

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2019 року Маневицький районний суд Волинської області

в складі: головуючого-судді Невара О.В.,

при секретарі Оліферчук І.В., Панасюк Ю.В.,

з участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Хорошої С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок", про визнання дій протиправними, визнання трудових прав та законного немайнового інтересу порушеними та скасування рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Волинської обласної ради про визнання дій протиправними, визнання трудових прав та законного немайнового інтересу порушеними та скасування рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона з 14 лютого 2005 року у відповідності до умов контракту та вимог трудового законодавства працювала на посаді директора комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". Позивач являється членом територіальної громади, проживає на території Волинської області. Комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок" є юридичною особою, було утворено компетентним органом місцевого самоврядування - Волинською обласною радою. 19 вересня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті проект рішення Волинської обласної ради „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". В подальшому, 1 жовтня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". ОСОБА_1 вважає, що вказане рішення було прийняте відповідачем не в межах повноважень та не в спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Волинською обласною радою в порушення вимог ст. 15 Закону України „Про доступ до публічної інформації" не було оприлюднено проект рішення „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" не пізніш як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття. На думку позивача, рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" прийнято з порушенням принципів відкритості та гласності роботи відповідача, що забезпечується завчасним оприлюдненням проектів рішень з метою їх обговорення та внесення пропозицій, не забезпечує прозорості та відкритості у діяльності Волинської обласної ради, не створює механізм реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Вказане рішення прийнято без затвердження положення про ревізійну комісію, яке б чітко визначало обсяг та перелік її повноважень. Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 просила визнати порушеними її трудові права та законний немайновий інтерес, визнати дії Волинської обласної ради протиправними та скасувати рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок".

Ухвалою Маневицького районного суду Волинської області від 25 лютого 2019 року до участі в даній справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок".

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просили визнати порушеними трудові права та законний немайновий інтерес ОСОБА_1 , визнати дії Волинської обласної ради протиправними та скасувати рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок".

Представник відповідача - Волинської обласної ради Хороша С.В. в судовому засіданні позовних вимог ОСОБА_1 не визнала з підстав, вказаних у відзиві, вважає їх необґрунтованими, а тому в їх задоволенні просила відмовити. Вважає, що рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" було прийнято відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „ Пролісок " ОСОБА_4 в судове засідання не з?явилася, будучи завчасно у встановленому законом порядку повідомленою про час та місце розгляду справи, подала до суду відзив на заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги, в якому вказала, що позовних вимог ОСОБА_1 комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок" не визнає, вважає їх необґрунтованими, а тому в їх задоволенні просила відмовити.

Заслухавши думку учасників судового процесу, які не заперечували відносно розгляду справи у відсутності вказаного представника третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, проаналізувавши матеріали справи, суд ухвалив - розглядати справу у відсутності представника третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „ Пролісок” ОСОБА_4 .

Заслухавши пояснення сторін, показання свідків, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок", про визнання дій протиправними, визнання трудових прав та законного немайнового інтересу порушеними та скасування рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об?єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16, ч. 1 ст. 46 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, наведеними правовими нормами визначено, що обласна рада, як орган місцевого самоврядування, наділена власними повноваженнями, у межах яких діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону, порядок роботи сесії якої визначається регламентом з урахуванням вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", свою роботу проводить сесійно, нормативні та інші акти приймає у формі рішень.

Відповідно до ч. 6 ст. 55 вказаного Закону голова обласної ради скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради; забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням; вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради; координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; підписує рішення ради, протоколи сесій ради; забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян; забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради; звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про виконання Закону України „Про доступ до публічної інформації", здійснення державної регуляторної політики відповідно виконавчим апаратом районної, обласної ради, районної у місті ради, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін;вирішує інші питання, доручені йому радою.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об?єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 вказаного Закону районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об?єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Згідно з п. 5 Положення про порядок управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням Волинської обласної ради № 4/46 від 13 травня 2011 року, здійснюючи управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області обласна рада, в порядку і межах, визначених чинним законодавством, здійснює інші, передбачені законодавством України, повноваження щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад.

Відповідно до ч. 1, 4, 6 ст. 47 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок" являється підприємством спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, є юридичною особою з дня його державної реєстрації. У відповідності до статуту підприємства, затвердженого розпорядженням голови обласної ради № 25-р від 29 січня 2007 року, засновником підприємства є Волинська обласна рада (п. 1.2 Статуту). Статутом підприємства передбачено, що вищим органом управління підприємства є Волинська обласна рада, до виключної компетенції якої належить: призначення та увільнення директора підприємства та членів ревізійної комісії; затвердження річних результатів діяльності підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, визначення порядку покриття збитків. Виконавчим органом підприємства є директор, який вирішує всі питання діяльності підприємства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції вищого органу - Волинської обласної ради. Контроль за фінансово-господарською діяльністю директора здійснюється ревізійною комісією, яка призначається Волинською обласною радою у складі трьох осіб терміном на три роки. Ревізійна комісія підзвітна засновнику, подає звіти про проведені ревізії підприємства та свої висновки по цих ревізіях. Перевірки діяльності підприємства проводяться за дорученням засновника, за власною ініціативою ревкомісії або на вимогу правоохоронних органів. Ревізійна комісія має право залучати до своєї роботи експертів, аудиторів, інших спеціалістів. Затвердження річних балансів роботи підприємства проводяться лише за висновком ревізійної комісії. Ревізійна комісія зобов`язана ставити до відому засновника з метою вжиття останнім відповідних заходів, якщо в ході проведення нею перевірки чи ревізії виявлено зловживання посадових осіб, а також у випадку виникнення загрози інтересам підприємства (п.п. „в", „г" п. 5.1, п. 5.2, 5.3 Статуту). 29 серпня 2018 року на засідання тимчасової контрольної комісії обласної ради з питань проведення перевірки діяльності підприємств, установ та організацій, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області, було винесено питання „Про роботу комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". За наслідками розгляду питання тимчасовою комісією ради було надано рекомендацію постійній комісії ради з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області винести на чергову сесію обласної ради питання утворення ревізійної комісії роботи комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „ Пролісок ". Т.в.о. директора підприємства надано доручення надати у відділ з питань управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності документи, що стосуються фінансово-господарської діяльності та кадрової роботи підприємства до 7 вересня 2018 року. 13 вересня 2018 року головою Волинської обласної ради було видано розпорядження № 219 про скликання чергової сесії обласної ради на 26 вересня 2018 року. 17 вересня 2018 року на засіданні постійної комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області було заслухано та обговорено інформацію голови тимчасової контрольної комісії обласної ради з питань проведення перевірки діяльності підприємств, установ та організацій, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області, та вирішено інформацію взяти до відома, депутатам обласної ради рекомендовано підтримати проект рішення ради „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". 19 вересня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті проект рішення Волинської обласної ради „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". 26 вересня 2018 року на пленарному засіданні Волинської обласної ради більшістю від загального складу ради було затверджено порядок денний для розгляду черговою двадцять першою сесією обласної ради сьомого скликання, про що прийнято рішення № 21/1 від 26 вересня 2018 року „Про затвердження порядку денного чергової двадцять першої сесії обласної ради сьомого скликання". 26 вересня 2018 року, враховуючи висновки і рекомендації тимчасової контрольної та постійної комісій Волинської обласної ради, на пленарному засіданні чергової двадцять першої сесії обласної ради було розглянуто та після обговорення прийнято рішення № 21/27 „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", згідно якого утворено ревізійну комісію комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", затверджено склад ревізійної комісії у кількості трьох осіб, доручено ревізійній комісії провести перевірки з питань контролю за фінансово-господарською діяльністю комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", подати в обласну раду звіт та висновки за результатами проведених перевірок. 1 жовтня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". З 20 грудня 2018 року ОСОБА_1 не являється ні директором, ні т.в.о. директора комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". Рішенням Волинської обласної ради № 22/17 від 20 грудня 2018 року директором комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" призначено ОСОБА_4 . Зазначені обставини встановлено з досліджених в судовому засіданні письмових доказів, зокрема, статуту комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", рішення тимчасової контрольної комісії обласної ради з питань проведення перевірки діяльності підприємств, установ та організацій, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області, № 16/3 від 29 серпня 2018 року, супровідного листа заступника керуючого справами - начальника відділу з питань управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності ОСОБА_6 . від 4 вересня 2018 року, розпорядження Волинської обласної ради № 219 від 13 вересня 2018 року „Про скликання чергової двадцять першої сесії обласної ради сьомого скликання", рішення постійної комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області № 46/12 від 17 вересня 2018 року, протоколу засідання постійної комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області № 46 від 17 вересня 2018 року, проекту рішення Волинської обласної ради „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", рішення Волинської обласної ради № 21/1 від 26 вересня 2018 року „Про затвердження порядку денного чергової двадцять першої сесії обласної ради сьомого скликання", рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", протоколу пленарного засідання чергової двадцять першої сесії Волинської обласної ради сьомого скликання № 23 від 26 вересня 2018 року, рішення Волинської обласної ради № 22/17 від 20 грудня 2018 року „Про призначення ОСОБА_4 на посаду директора комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок".

Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України „Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України „Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Згідно з п. 2 ч. 1, ч. 2-4 ст. 15 Закону України „Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов?язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов?язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п?яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров?ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв?язку з цим.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що законодавством встановлено перелік рішень та їх проектів, які органи місцевого самоврядування зобов?язані оприлюднювати, а також строки їх оприлюднення, враховуючи надзвичайність ситуації та невідкладність випадків.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Регламенту Волинської обласної ради, затвердженого рішенням № 2/35 від 10 лютого 2016 року, відкритість та гласність роботи ради забезпечується завчасним оприлюдненням проектів рішень ради з метою їх громадського обговорення та внесення пропозицій. Пропозиції до проекту порядку денного вносяться головою обласної ради, постійними комісіями, депутатськими фракціями і групами, депутатами, головою обласної державної адміністрації як правило, не пізніше, ніж за двадцять два робочих дні до відкриття сесії. Проекти рішень ради оприлюднюються на офіційному веб-сайті обласної ради не пізніше, ніж за двадцять робочих днів до дати їх розгляду. У разі необхідності пропозиції до проекту порядку денного чергової сесії обласної ради можуть бути внесені й після закінчення терміну подання пропозицій, визначеного Регламентом.

Судом встановлено, що 19 вересня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті проект рішення Волинської обласної ради „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок". 26 вересня 2018 року на пленарному засіданні Волинської обласної ради більшістю від загального складу ради було затверджено порядок денний для розгляду черговою двадцять першою сесією обласної ради сьомого скликання, про що прийнято рішення № 21/1 від 26 вересня 2018 року „Про затвердження порядку денного чергової двадцять першої сесії обласної ради сьомого скликання". 26 вересня 2018 року, враховуючи висновки і рекомендації тимчасової контрольної та постійної комісій Волинської обласної ради, на пленарному засіданні чергової двадцять першої сесії обласної ради було розглянуто та після обговорення прийнято рішення № 21/27 „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", згідно якого утворено ревізійну комісію комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", затверджено склад ревізійної комісії у кількості трьох осіб, доручено ревізійній комісії провести перевірки з питань контролю за фінансово-господарською діяльністю комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", подати в обласну раду звіт та висновки за результатами проведених перевірок. 1 жовтня 2018 року Волинською обласною радою було оприлюднено на офіційному веб-сайті рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок".

Протоколом пленарного засідання чергової двадцять першої сесії Волинської обласної ради сьомого скликання № 23 від 26 вересня 2018 року, який досліджувався в судовому засіданні, підтверджується, що питання проутворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" було включено серед інших до порядку денного для розгляду черговою двадцять першою сесією обласної ради сьомого скликання, заслухано та обговорено в присутності 56 депутатів, після чого прийнято. За прийняття вказаного рішення № 21/27 проголосувала більшість від присутніх депутатів.

Згідно з ст.ст. 35, 36, 37 Регламенту Волинської обласної ради рішення ради приймаються більшістю депутатів від загального складу обласної ради, крім передбачених випадків. Рішення ради приймаються на пленарному засіданні після їх обговорення в такій послідовності: проект рішення ставиться на голосування за основу; ставляться на голосування усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту; проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального кладу ради. Рішення обласної ради приймаються відкритим поіменним голосуванням або таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів.

Виходячи з вищевикладеного, відповідачем було дотримано процедуру прийняття рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" на пленарному засіданні Волинської обласної ради, оскільки таке рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні"та Регламентом Волинської обласної ради.

Конституційний Суд України в п. 5 мотивувальної частини рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб?єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв?язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов?язані з реалізацією певних суб?єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.

Рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" є ненормативним індивідуальним актом органу місцевого самоврядування, що застосовується одноразово, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання. Його скасування не породжує наслідків для учасників справи. Обраний позивачем спосіб захисту, на думку суду, не забезпечує реального захисту її прав та охоронюваних законом інтересів.

При вирішенні позовних вимог суд також бере до уваги, що за приписами ст. 23 Закону України „Про доступ до публічної інформації" запитувач має право оскаржити невиконання розпорядником обов?язку оприлюднювати інформацію відповідно до ст. 15 цього Закону. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України. А тому у разі звернення ОСОБА_1 , як члена територіальної громади та жительки Волинської області, з позовом про визнання протиправною бездіяльності Волинської обласної ради щодо не оприлюднення проекту рішення відповідно до вимог Закону України „Про доступ до публічної інформації" такий спір підлягає розгляду в порядку КАС України.

Згідно з ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; припинення дії, яка порушує право; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно з ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1, 5-6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В судовому засіданні встановлено, що рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" є актом індивідуальної дії, прийняте з дотриманням визначеної законом процедури та в межах повноважень відносно юридичної особи - комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок", засновником якої являється відповідач - Волинська обласна рада, а не відносно позивача як фізичної особи та працівника підприємства, а тому не порушує права та інтереси ОСОБА_1 .

Позивачем відповідно до ст. 81 ЦПК України не доведено, що рішення Волинської обласної ради № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" стосується її особисто та безпосередньо порушує її права та інтереси.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок", про визнання дій протиправними, визнання трудових прав та законного немайнового інтересу порушеними та скасування рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 2, 139, 141, 221-233 КЗпП України, ст.ст. 15, 16 ЦК України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України „Про доступ до публічної інформації", суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - комунальне підприємство „Санаторій матері і дитини „Пролісок", про визнання дій протиправними, визнання трудових прав та законного немайнового інтересу порушеними та скасування рішення № 21/27 від 26 вересня 2018 року „Про утворення ревізійної комісії комунального підприємства „Санаторій матері і дитини „Пролісок" відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя районного суду О.В. Невар