Ухвала суду № 857779, 19.06.2007, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.06.2007
Номер справи
к-11512/06
Номер документу
857779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

____________

01010, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2007 р. № К-11512/06

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Брайка А.І.

Голубєвої Г.К.

Карася О.В.

Федорова М.О.

при секретарі судового засідання: Ярцевій С.В.

за участю представників:

позивача: не зявився;

відповідача: не зявився;

розглянувшиу відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Сакської обєднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим

на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.07.2005 р.

у справі № 2-4/6066-2005 господарського суду Автономної Республіки Крим

за позовом Міського споживчого товариства «Кооператор»

до Сакської обєднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Міське споживче товариство «Кооператор» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Євпаторійської ОДПІ № 0000282301/0 від 17.02.2005 р. про визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 1160,18 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 580,09 грн. та № 0000292301/0 від 17.02.2005 р. про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибуток в розмірі 1451,27 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 725,64 грн.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.05.2005 р. у справі № 2-4/6066-2005, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.07.2005 р., позовні вимоги задоволені повністю.

Судові рішення мотивовані тим, що операції по придбанню послуг мобільного звязку і постачанню електроенергії на обєкт «Русь» повязані з господарською діяльністю платника податків, а витрати на оплату і надання таких послуг підтверджені первинними документами бухгалтерського і податкового обліку.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Євпаторійська ОДПІ оскаржила їх в касаційному порядку.

В касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.07.2005 р. з підстав неправильного застосування судом норм матеріального права.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.05.2007 р. було проведено заміну відповідача у справі Євпаторійської ОДПІ на її правонаступника Сакську ОДПІ.

В запереченні на касаційну скаргу позивач Міське споживче товариство «Кооператор» просить залишити скаргу без задоволення як безпідставну.

Представники сторін в судове засідання суду касаційної інстанції не зявились, не зважаючи на те, що були належно повідомлені про день, місце і час розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 221 КАС України неприбуття сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце касаційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Судова колегія Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на слідуюче.

Як встановлено судами, Євпаторійською ОДПІ була проведена планова документальна перевірка дотримання вимог податкового і валютного законодавства Міським споживчим товариством «Кооператор» за період з 08.11.2003 року по 30.09.2004 р., за результатами якої складено акт № 46/23-1/32583375 від 17.02.2005 р.

17.02.2005 р. Євпаторійською ОДПІ на підставі акту перевірки винесені слідуючі податкові повідомлення-рішення:

· № 0000282301/0 про визначення позивачу податкового зобовязання по податку на додану вартість у сумі 1160,18 грн. та штрафних санкціях - 580,09 грн., а всього 1740,27 грн.;

· № 000029230100 про визначення позивачу податкового зобовязання по податку на прибуток у сумі 1451,27 грн. та штрафних санкціях - 725,64 грн., а всього 2176,91 грн.

В акті перевірки вказано, що платник податків в 2004 році відніс до складу валових витрат оплату мобільного звязку в загальній сумі 3577,61 грн. (у тому числі податок на додану вартість - 596,24 грн.) без наявності затверджених керівником правил користуванням мобільним звязком, розрахункових документів оператора з деталізацією рахунку, переліку номерів телефонів, журналу дзвінків, а також у січні - червні 2004 року платник податку відніс до складу валових витрат оплату за електроенергію по обєкту «Русь» в значних розмірах при незначних обсягах товарообороту, сума завищення валових витрат по обєкту «Русь» склала 2819,69 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, судовими інстанціями встановлено, що послуги мобільного звязку надавалися позивачу, а не його робітникам; наказом директора підприємства позивача були визначені користувачі мобільних телефонів. Крім того, позивач мав журнал обліку видачі мобільних телефонів.

Щодо віднесення у січні - червні 2004 року позивачем до складу валових витрат оплати за електроенергію по обєкту «Русь» судами встановлено, що майновий комплекс «Русь» складається з чотирьох обєктів: ресторан «Русь», їдальня, кафе «СЛАДКОЄЖКА» та бар. Враховуючи доцільність обігріву кафе «СЛАДКОЄЖКА» тепловою енергією (вартість якої значно більше електричної енергії), позивач надійшов до висновку обігріву цього кафе електричною енергією, яка йому була надана енергопостачальною організацією. Обставин розкрадання енергії не було, за послуги в безготівковій формі сплачені кошти, що підтверджується актами витрати електроенергії, договором, платіжними документами, зведенням про витрати електроенергії і актами про витрати електроенергії, актом про зберігання пломб.

Відповідно до підпункту 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.04.1997 року, зі змінами на момент оподаткування) до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у звязку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.8 цієї статті.

Підпунктом 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 даного Закону встановлено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обовязковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону України № 283/97-ВР господарська діяльність -будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з позицією судів попередніх інстанцій щодо відсутності у платника податків обовязку по веденню правил використання мобільним звязком, зберігання розрахункових документів оператора з деталізацією рахунку, переліку номерів телефонів, журналу дзвінків, тому що обовязковість ведення і зберігання таких документів не передбачена правилами ведення податкового обліку.

Посилання податкового органу на лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва № 4956/0/2-04 від 21 липня 2004 року правомірно визнано судами необґрунтованими, оскільки в даному листі вказується, що публікація листа № 125-1 від 28 листопада 2003 року взагалі не є офіційним листом, а лише внутрішньою службовою запискою, яка виражає пропозицію окремого структурного підрозділу іншому при опрацюванні окремих питань застосування податкового законодавства. У цих листах Комітет виказав лише на можливі варіанти обліку витрат послуг мобільного звязку, які не є обовязковими, але можуть використовуватись за власним бажанням власником підприємства з метою здійснення внутрішнього контролю за ефективним використанням коштів та своїми витратами.

Також суди прийшли до обґрунтованого висновку про правомірне віднесення позивачем до складу валових витрат спожитої електроенергії по обєкту «Русь», оскільки такі витрати були повязані з підготовкою, організацією, веденням виробництва. Крім того, як встановлено судом апеляційної інстанції, рішеннями Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим, які набрали законну силу, скасовані постанови про залучення до адміністративної відповідальності посадових осіб позивача - директора і бухгалтера за відсутністю в їх діях складу правопорушення.

Згідно підпунктів 7.4.1 і 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року (зі змінами на момент оподаткування) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації (підпункт 7.4.1). У разі коли платник придбаває товари (роботи, послуги), вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягає амортизації, податки, сплачені у звязку з таким придбанням, відшкодовуються за рахунок відповідних джерел і до складу податкового кредиту не включаються.

В звязку з тим, що позивачем у звітному періоді придбані послуги, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, тому ним правомірно віднесено до податкового кредиту такого звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) платником податку у звязку з придбанням таких послуг.

Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги щодо порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Сакської обєднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.07.2005 р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий (підпис) Рибченко А.О.

Судді (підпис) Брайко А.І.

(підпис) Голубєва Г.К.

(підпис) Карась О.В.

(підпис) Федоров М.О.

З оригіналом згідно

Суддя Рибченко А.О.