
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.11.2019Справа № 910/11730/19Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго"
до Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія "Укренерго"
про зобов`язання вчинити дії
за участі представників:
від позивача: Квіцінська А. І., адвокат,
від відповідача: Мотуренко Ю. А., адвокат,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Харківобленерго" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія "Укренерго" про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з передачі електричної енергії, наданих позивачу у липні 2019 року за Договором від 10.05.2019 № 0524-02041 про надання послуг з передачі електричної енергії шляхом застосування діючого тарифу на послуги з передачі електричної енергії та відобразити його в рахунку-фактурі та акті приймання-передачі послуги.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за послугу з передачі електричної енергії у липні 2019 року одночасно із актом приймання-передачі послуг отримав від відповідача рахунок-фактуру від 31.07.2019 № 0524-02041/31/07/2019, яким встановлено плату позивачу за надані послуги в розмірі 19479956,83 грн. та повідомлено, що Окружний адміністративний суд м. Києва розблокував тариф НЕК "Укренерго" на послуги з передачі електричної енергії, встановлений постановою НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 з 01.07.2019 (347,43 грн./Мвт*год).
Ухвалою суду від 02.09.2019 відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову, а ухвалою від 03.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
У відзиві на позов відповідач вказав, що в порядку забезпечення адміністративного позову дія постанови НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 лише зупинялася, а з 01.08.2019 зупинення її дії стосувалося тільки визначених суб`єктів, до яких відповідача не віднесено. У той же час, зупинення дії нормативно-правового акту не скасовує його чинність.
У відповіді на відзив позивач наголосив, що з 01.08.2019 набула чинності інша постанова НКРЕКП від 12.07.2019 № 1411, у зв`язку з чим оскільки при формуванні рахунку після вказаної дати застосовано недіючий тариф, встановлений скасованою постановою НКРЕКП від 07.06.2019 № 954, такий рахунок оплаті не підлягає.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач звернув увагу на те, що дія постанови НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 для відповідача зупинялася лише тимчасово, а нова постанова НКРЕКП від 12.07.2019 № 1411 набрала чинності тільки з 01.08.2019 та зворотної дії у часі не має.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
10.05.2019 між позивачем, як користувачем, та відповідачем, як оператором системи передачі, укладено договір № 0524-02041 про надання послуг з передачі електричної енергії (разом із додатковою угодою та додатком далі - договір), за яким останній зобов`язався надавати послугу з передачі електричної енергії відповідно до умов цього договору, а позивач зобов`язався здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.
Ціна договору визначається згідно з діючим на момент надання послуги тарифом на послуги з передачі електричної енергії, затвердженим Регулятором, та оприлюднюється відповідачем на своєму офіційному веб-сайті (пункт 3.1 договору).
Як передбачено пунктом 5.1 договору планова та фактична вартість послуги (грн.) за цим договором визначається шляхом множення планового та фактичного обсягу (МВт год) за розрахунковий період на тариф на послугу, затверджений регулятором (грн./МВт год). На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Відповідно до пункту 6.1 договору розрахунковим періодом (розрахунковим місяцем) за цим договором є 1 календарний місяць.
Згідно з пунктом 6.4 договору в разі зміни регулятором тарифу на послугу з передачі електричної енергії відповідач здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності рішенням регулятора про зміну тарифу.
Пунктом 6.5 договору передбачено, що користувач здійснює розрахунок з відповідачем за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з моменту та на підставі отримання акта приймання-передачі послуги, який відповідач надає позивачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - сервіс), з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
У разі виникнення розбіжностей за отриманий від відповідача за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги, користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення відповідачу повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє позивача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає відповідачу повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей (пункт 6.6 договору).
31.07.2019 відповідачем складено акт приймання-передачі послуги, відповідно до якого відповідач передав, а позивач отримав послуги з передачі електричної енергії у фактичному обсязі 65505,070 МВт*год, за тарифом 347,43 грн./МВт*год, вартістю 27310111,76 грн., у т.ч. ПДВ 4551685,29 грн.
До вказаного акту відповідачем додано розрахунок від 31.07.2019 № 0524-02041/31/07/2019 на суму 19479956,83 грн. Як зазначено в указаному рахунку, Окружний адміністративний суд м. Києва розблокував тариф НЕ «Укренерго» на послуги з передачі електричної енергії, встановлений постановою НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 з 01.07.2019 (347,43 грн.МВт год).
Однак, позивач вказаний акт не підписав та направив відповідачу повідомлення від 08.08.2019 № 01-25/8673 про розбіжності за отриманим від ОСП за липень 2019 року актом приймання-передачі послуги. У повідомленні позивач зазначив, що при перегляді тарифів на розподіл у зв`язку з призупиненням дії постанов НКРЕКП від 07.06.2018 № 954 та № 955 відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.06.2019 № 82677530 затверджені структури тарифів, у яких зменшені витрати на послуги з передачі електроенергії і не враховані витрати на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Ураховуючи також передбачені для позивача витрати, останній не може сплатити за послуги з передачі та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, які не передбачені структурою тарифів.
Звернувшись із даним позовом до суду позивач вказав, що постановою НКРЕКП від 12.07.2019 № 1411, яка набрала чинності з 01.08.2019, встановлено відповідачу тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 312,14 грн./МВт год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно з додатком відповідно до постанови НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 визнано такою, що втратила чинність. Отже, здійснення відповідачем розрахунку вартості послуг за липень 2019 року із застосуванням тарифу 347,43 грн./МВт год (без урахування податку на додану вартість) є неправомірним.
За положеннями пункту 3 частини 2 статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом.
Постановою НКРЕКП від 07.06.2019 № 954 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року» установлено ДП «НЕК «Укренерго» на II півріччя 2019 року тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 347,43 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно з додатком.
Крім того, постановою НКРЕКП від 07.06.2019 № 955 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року» ДП «НЕК «Укренерго» установлено на II півріччя 2019 року тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на рівні 8,90 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління згідно з додатком.
У той же час, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.06.2019 у справі у справі №640/11330/19 за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» про визнання протиправними та скасування постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.06.2019 року № 954 та № 955 задоволено заяву позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.06.2019 № 954 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «Укренерго» на II півріччя 2019 року» та № 955 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП «НЕК «Укренерго».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.08.2019 у справі № 640/12695/19 замінено захід забезпечення позову, встановлений ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.06.2019 у справі №640/11330/19, а саме: зупинено дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.06.2019 № 954 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго" на II півріччя 2019 року" у відношенні до Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" (ідентифікаційний код 00186520), Акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" (ідентифікаційний код 00186542), Акціонерного товариства "Покровський гірничо-збагачувальний комбінат" (ідентифікаційний код 00190928), Акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" (ідентифікаційний код 00190911) та Акціонерного товариства "Дніпроазот" (ідентифікаційний код 05761620); зупинено дію постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133) від 07.06.2019 № 955 "Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП "НЕК "Укренерго" у відношенні до Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" (ідентифікаційний код 00186520), Акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" (ідентифікаційний код 00186542), Акціонерного товариства "Покровський гірничо-збагачувальний комбінат" (ідентифікаційний код 00190928), Акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" (ідентифікаційний код 00190911), та Акціонерного товариства "Дніпроазот" (ідентифікаційний код 05761620).
Наведені вище судові рішення на час розгляду судом даної справи набрали законної сили.
Однак, суд вважає за необхідне зауважити, що ухвала суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якою зупинено дію нормативно-правового акта, не скасовує його чинність, не змінює обсягу прав та обов`язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє застосування передбачених цим актом заходів до вирішення спору по суті. А якщо суд за наслідками розгляду справи визнав нормативно-правовий акт незаконним і це судове рішення набрало законної сили, положення зазначеного нормативно-правового акта не підлягають застосуванню.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 09.12.2014 у справі № 21-421а14 та від 20.01.2015 у справі № 21-295а14.
У той же час, відповідне судове рішення про визнання постанов НКРЕКП від 07.06.2019 № 954, 955 незаконними наразі відсутнє, у зв`язку з чим підстав для не застосування таких постанов не вбачається. Крім того, дію вказаних постанов з 01.08.2019 зупинено лише щодо визначеного кола суб`єктів, до яких відповідача не включено.
Крім того, за умовами пунктів 3.1, 6.5 договору вартість послуги встановлюється згідно з діючим на момент надання послуги тарифом, що відображається в акті приймання-передачі, який відповідач надає позивачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим.
Таким чином, відповідачем правомірно виставлено рахунок від 31.07.2019 із застосуванням не скасованих на той час тарифів згідно з постановами НКРЕКП від 07.06.2019 року № 954 та № 955, які були чинні до 01.08.2019 року.
Поряд із цим, постановою НКРЕКП від 12.07.2019 № 1411 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року» ДП «НЕК «Укренерго» установлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 312,14 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно з додатком. Визнано такою, що втратила чинність, постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07.06.2019 № 954 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року». Щодо даної постанови зазначено, що остання набирає чинності з 01.08.2019, але не раніше дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр».
Також, постановою НКРЕКП від 01.08.2019 № 1622 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року» ДП «НЕК «Укренерго» установлено на II півріччя 2019 року тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на рівні 8,90 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління згідно з додатком. Визнано такою, що втратила чинність, постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07.06.2019 № 955 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року». Вказана постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр».
Таким чином, визначені вказаними постановами тарифи підлягають застосуванню лише з 01.08.2019 та зворотної сили такі постанови не мають, у зв`язку з чим відсутні підстави для їх застосування до спірних правовідносин, які стосуються липня 2019 року.
Суд також вважає за необхідне зауважити, що предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, яка має бути чітко визначена для можливості її подальшого виконання у примусовому порядку. Проте, позивачем у прохальній частині позову чітко не визначено, застосування якого саме діючого тарифу на послуги з передачі електричної енергії позивач вважає необхідним при зобов`язанні відповідача здійснити перерахунок вартості таких послуг.
При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судові витрати, які складаються зі сплаченої позивачем суми судового збору, відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства "Харківобленерго" відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва (пункт 17.5 частини 1 Перехідних положень ГПК України) протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено: 21.11.2019.
Суддя К.В. Полякова