Ухвала суду № 85769963, 18.11.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2019
Номер справи
824/1309/15-а
Номер документу
85769963
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про поновлення провадження у справі

18 листопада 2019 р. м. Чернівці справа № 824/1309/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді Левицького В.К., суддів Брезіної Т.М., Дембіцького П.Д.

за участю:

секретаря судового засідання Сулими М.П.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Редька О.М .

відповідач - не з`явився

розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про поновлення провадження у справі

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства внутрішніх справ України

про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання до вчинення певних дій.

В С Т А Н О В И В

У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №824/1309/14-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання до вчинення певних дій.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19.06.2015 р. відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.07.2015 р. зупинено провадження у справі №824/1309/15-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання до вчинення певних дій до набрання законної сили судового рішення Конституційного Суду України у конституційному провадженні за конституційним поданням сорока семи народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади" та за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України "Про очищення влади" та щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади".

01.11.2019 р. позивачем подано до суду клопотання про поновлення провадження у даній справі.

В обґрунтування поданого клопотання позивач вказує, що подальше зупинення провадження у цій справі є незаконним та таким, що порушує розумні строки розгляду справи та основні принципи адміністративного судочинства, зокрема: верховенство права, законність, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень, обов`язковість судових рішень. Крім того, позивача зазначав, що зупинення провадження у справі порушує його конституційне право на справедливий суд. Більше того позивач зауважував, що за практикою Європейського суду з прав людини визнано незаконне звільнення в Україні державних службовців на підставі Закону України "Про очищення влади" та порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини щодо права на справедливий суд, у зв`язку із занадто тривалим розглядом справ заявників.

Представник відповідача направив на адресу суду письмову позицію щодо клопотання позивача про поновлення провадження у справі, в якій зазначив, що подане клопотання є необґрунтованим та передчасним. Зокрема, відповідач зазначив, що на даний час Конституційним судом України рішення за результатами розгляду конституційних подань 47 народних депутатів України та Верховного суду у справі № 813/7910/14 не прийнято; рішення ЄСПЛ від 17.10.2019 р. по справі "Полях та інші проти України" не є остаточним; на розгляді палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян знаходиться справа в подібних правовідносинах.

У судовому засіданні позивач, його представник підтримали подане клопотання, просили суд поновити провадження справі.

Відповідач у судове засідання, призначене на 18.11.2019 р. не з`явився, явку представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час, та місце розгляду клопотання.

Положенням ч. 3 ст. 254 КАС України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Враховуючи приписи ст. ст. 254 КАС України, суд вважає, що неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання не перешкоджає розгляду клопотання про поновлення провадження у справі.

Розглянувши клопотання позивача про поновлення провадження у даній справі, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.

В даній справі провадження було зупинено ухвалою суду від 03.07.2015 р. до набрання законної сили судового рішення Конституційного Суду України у конституційному провадженні за конституційним поданням сорока семи народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади" та за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України "Про очищення влади" та щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади".

За даними офіційного веб-сайту Конституційного Суду України 20.11.2014 р. Верховний Суд України звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати такими, що не відповідають Конституції України, положення пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України "Про очищення влади".

Ухвалою від 12.02.2015 р. Перша колегія суддів Конституційного Суду України відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.

20.01.2015 р. до Конституційного Суду України звернулися 47 народних депутатів України з клопотанням визнати неконституційними частини третю, шосту статті 1, частини першу, другу, третю, четверту, восьму статті 3, пункт 2 частини п`ятої статті 5, пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону "Про очищення влади".

Ухвалою від 18.03.2015 р. Перша колегія суддів відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.

23.03.2015 р. до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про очищення влади".

Ухвалою від 01.04.2015 року Перша колегія суддів Конституційного Суду України об`єднала провадження за трьома конституційними поданнями в одне конституційне провадження.

Ухвалою Конституційного Суду України від 06.07.2017 р. у справі № 5-уп/2017 об`єднано конституційні провадження у справах за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України „Про очищення влади" від 16 вересня 2014 р. № 1682-VІІ, 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону, Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 4 цього закону в одне конституційне провадження у справі.

Станом на час розгляду клопотання, вищезазначені подання перебувають на розгляді Конституційного Суду України.

Водночас, згідно п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету позову для заявника у справі.

Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція), кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.

Європейський суд з прав людини зазначає, що "стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".

Суд зазначає, що у зв`язку з тривалим розглядом Конституційним Судом України справи № 5-уп/2017 може бути порушене право позивача на законне сподівання щодо відновлення порушених, на його думку, прав, у актуальний для нього час.

Частиною 1 ст. 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України,

Згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

За приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" під час розгляду справ судами України Конвенція та практика Європейського суду повинні використовуватися як джерела права. Судом встановлено, що Європейський суд з прав людини 17.10.2019 р. прийняв рішення у справі "Полях та інші проти України" та висловив позицію щодо звільнення державних службовців згідно положень Закону України "Про очищення влади".

У цій справі Європейський суд з прав людини одноголосно встановив порушення статті 6 § 1 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини, у зв`язку із занадто тривалим розглядом справ трьох перших заявників на національному рівні. Суд зазначив, що право трьох заявників на справедливий суд протягом розумного строку було порушено, оскільки судові процедури щодо їх звільнення вже тривають більше чотирьох з половиною років і досі не завершені. Крім того, вказано про необґрунтовано тривалий розгляд Конституційним Судом України питання щодо конституційності положень Закону України "Про очищення влади" Конституції України.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що з метою забезпечення розгляду справи у межах розумного строку та реалізації права особи на доступ до правосуддя провадження у справі підлягає поновленню з вищевикладених підстав.

Таким чином, враховуючи практику ЄСПЛ та зважаючи на тривале не вирішення Конституційним Судом України подання щодо конституційності положень Закону України "Про очищення влади" Конституції України, суд вважає клопотання позивача про поновлення провадження у справі обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.

За наведених обставин, доводи відповідача щодо відсутності підстав для поновлення провадження у справі судом не беруться до уваги.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 237, 241, 248 КАС України, -

У Х В А Л И В:

1. Клопотання задовольнити.

2. Поновити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання до вчинення певних дій.

3. Справу призначити до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 11 год. 00 хв. 12 грудня 2019 р.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Ухвала в повному обсязі складена 19.11.2019 р.

Головуючий В.К. Левицький

Судді Т.М. Брезіна

П.Д. Дембіцький