Рішення № 85769897, 20.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
822/1104/18
Номер документу
85769897
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1104/18

РІШЕННЯ

іменем України

20 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 88% заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати від 21.02.2018 № 2959/10.

Ухвалою від 21.03.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 21.03.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі №822/1104/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/23/18 (822/524/18).

Ухвалою від 18.11.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження у справі №822/1104/18.

Ухвалою від 18.11.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд замінив відповідача - Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що з 23 грудня 2010 року їй призначена пенсія державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року в розмірі 88% суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. В лютому 2018 року вона звернулась до Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця та виплатою різниці між належною до оплати розміру пенсії та фактично отриманою, у зв`язку із збільшенням розміру всіх складових заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом від 28 лютого 2018 року Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило у такому перерахунку, оскільки закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року, Постановою №1013 скасований пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, підстави для проведення перерахунку відсутні. Вважаючи відмову позивача щодо проведення перерахунку пенсії протиправною, просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

В надісланому до суду відзиві на позов відповідач зазначає, що позивачці - ОСОБА_2 з 23.12.2010 року призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 70 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 внесені зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучений пункт 4 Постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Тому, підстави для перерахунку пенсії позивачки згідно з статтею 37-1 закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (у чинних на день призначення позивачці пенсії редакціях), у зв`язку зі збільшенням заробітної плати, відсутні. В задоволені позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_2 з 23.12.2010 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

28.02.2018 року позивачка звернулась до Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про перерахунок розміру пенсії у зв`язку із підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом від 28.02.2018 року №5/м-7 Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило у прерахунку пенсії позивачки. Вказало, що на виконання статті 31-1 Закону 3723, якою передбачалось право на проведення перерахунку пенсії, прийнято ряд нормативно-правових актів, зокрема Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" та спільний наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 року № 319/44 "Про затвердження Порядку видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності посад) зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 року за № 1134/8455 (далі - Наказ). З 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №3723 (розділ III "Прикінцевих положень" закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213). Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закону 889) стаття 37-1 Закону №3723 втратила чинність. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі Постанова №1013) скасований пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723. Враховуючи те, що Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно з Законом №3723, а Постановою №1013 скасований пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 підстави для проведення перерахунку згідно наданої довідки №2959/10, виданої 21.02.2018 року Хмельницьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області, відсутні.

Вважаючи відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом №3723-ХІІ. Зокрема, статтею 37 цього Закону, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року законодавець делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключений, а пункт 5 викладений в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон №889-VIII, згідно з яким положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

У статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону№1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.

Враховуючи викладене, суд вважає, що з 01 грудня 2015 року, з початку застосування постанови Кабінету Міністрів України №1013, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключений, а її пункт 5 викладений в іншій редакції, та у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 по справі № К/9901/17566/18 та від 17.04.2019 по справі №К/9901/66653/18.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не передбачена можливість її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, правові підстави для здійснення такого перерахунку відсутні.

При цьому, суд вважає безпідставними посилання позивачки на статтю 22 Конституції України, а саме, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися, оскільки відсутність правового регулювання відносин щодо перерахунку пенсій держаним службовцям не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду України. У зв`язку зі зміною правового регулювання відносин, пов`язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців, розмір призначеної позивачці пенсії не зменшився.

Також безпідставним є посилання позивача на статтю 58 Конституції України, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов`язує право на такий перерахунок, а не з часу призначення пенсії.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, в зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук