
Справа № 560/339/19
РІШЕННЯ
іменем України
20 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить визнати протиправним перерахунок пенсії, виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення, зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, право на які він набув раніше. Також просить під час перерахунку зобов`язати відповідача врахувати йому надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацію від посадового окладу майстер, доплату за науковий ступінь кандидат наук, доплату за вчене звання доцент та премію, а також нарахувати компенсацію втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що відповідач у 2018 році провів перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, визначивши її розмір виходячи із 70% видів грошового забезпечення, тоді як цей розмір повинен був становити 90%. Вважає перерахунок протиправним, оскільки він призвів до зниження розміру пенсії та звуження обсягу прав позивача.
На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії із розрахунку 90 % суми грошового забезпечення отримав відмову, мотивовану тим, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення. Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
08 лютого 2019 року відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження. 20.02.2019 року надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
25 лютого 2019 року поданий відзив, у якому у задоволенні позову відповідач просить відмовити. Зазначає, що оскільки органи Пенсійного Фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Також зазначає, що Кабінетом Міністрів України не затверджено іншого порядку проведення перерахунку пенсій на інших умовах, ніж ті, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Покликається на діючу редакцію ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивачу здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, а саме у розмірі 70% грошового забезпечення.
Суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін та про залишення без розгляду адміністративного позову.
26 лютого 2019 року суд зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18.
03.05.2019 року позивачем подана заява про уточнення (зміну) позовних вимог.
22.10.2019 року провадження у справі поновлене у зв`язку з набранням чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі № 240/5401/18.
29.10.2019 року відповідачем поданий відзив на уточнену позовну заяву, де покликається на те, що перерахунок пенсії проводиться у разі надходження довідки про розмір грошового забезпечення, яка містить відомості про усі відповідні види грошового забезпечення.
Оскільки довідка, яка надійшла у 2018 році, не містила усіх перерахованих позивачем видів складових грошового забезпечення, перерахунок учинявся на підставі наданої довідки.
20.11.2019 року суд відмовив у задоволенні клопотання про залучення Адміністрації Державної Прикордонної служби України до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з даними пенсійної справи, копії матеріалів якої є у адміністративній справі, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 90% грошового забезпечення з урахуванням вислуги, що ніким не оспорюється.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про розмір грошового забезпечення проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись з цим, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 90% грошового забезпечення, з якого йому було призначено пенсію.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 24.01.2019 року повідомило, що при перерахунку пенсії позивачу було враховане чинне на той час законодавство, яким обмежений розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 70% відповідних сум.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА. ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст.13 Закону №2262-XII і була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії у 2018 році йому пенсія обчислювалась виходячи з розміру 90% грошового забезпечення.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Одночасно суд звертає увагу на те, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, де суди прийшли до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це зразкове рішення було залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відтак, слід визнати протиправним перерахунок пенсії позивача виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, як такий, що обмежив його гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті раніше, та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, право на яке він набув до проведення вказаного перерахунку.
Що стосується вимог позивача про зобов`язання під час перерахунку врахувати надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію від посадового окладу - майстер, доплату за науковий ступінь - кандидат наук, за вчене звання - доцент та премію суд враховує наступне.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, здійснюється виключно на підставі довідки, що видана державним органом, з якого особа була звільнена зі служби.
У той же час, питання невключення Адміністрацією Державної прикордонної служби України даних доплат та надбавок до довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача не є предметом даного спору, оскільки позивач не оскаржує зміст довідки, не доводить її протиправність, не пред`являє вимоги до Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо належного оформлення та видачі йому нової довідки.
Разом з тим, органи Пенсійного фонду не можуть самостійно включати в розрахунок складові грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, оскільки розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, а не органами ПФУ.
Суд вважає необхідним роз`яснити, що позивач не позбавлений права оскаржити невключення до довідки для перерахунку пенсії тих чи інших видів грошового забезпечення, що узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеним в рішенні від 13.03.2019 у справі №240/6263/18.
Що стосується позовної вимоги про зобов`язання провести компенсацію втрати частини доходів, суд виходить з наступного.
Абзацом 2 частини 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно з вимогами статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» (далі Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під нарахованими доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі ст. 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 року (Порядок №159) визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, як, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Таким чином, основними умовами для виплати суми компенсації є встановлений факт порушення строків виплати доходів (у тому числі пенсії) та подальша виплата особі нарахованих доходів, які не були виплачені своєчасно. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Відтак, Закон №2050-ІІІ пов`язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.
Згідно з п. 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений належний особі дохід, коли він був виплачений і період, який минув з моменту виникнення права на дохід і до фактичної його виплати.
Таким чином, обов`язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає у випадку, якщо доходи ( пенсія) були виплачені з порушенням встановлених строків саме з вини відповідного органу.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що вказана у постановах від 20.02.2018 року по справі №522/5664/17, від 20.02.2018 року по справі №336/4675/17 та від 11.07.2018 року по справі за № 487/6923/16-а, які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів є передчасними, оскільки позивач набуде право на виплату такої компенсації з дня фактичної виплати йому заборгованості по перерахованій пенсії .
Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" з 01 січня 2018 року виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення.
В решті вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 листопада 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок