
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3750/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Крутько О.В.,
представника позивача – Максименко Ю.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Селянського (фермерського) господарства "С.Г.М." про тимчасову заборону (зупинення) діяльності.
В С Т А Н О В И В:
25 жовтня 2018 року Державна екологічна інспекція Центрального округу звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селянського (фермерського) господарства "С.Г.М." про тимчасову заборону (зупинення) діяльності Селянського (фермерського) господарства “С.ГМ.” (Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вул. Молодіжна, 4, код ЄДРПОУ 25162181 ), а саме:
в частині виконання робіт по зберіганню рідкого палива до отриманого висновку з оцінки впливу на довкілля на поверхневе зберігання продуктів переробки викопного палива об`ємом 15 кубічних метрів і більше на АЗС, що розташована в с. Рокита, Великобагачанського району Полтавської області; до отримати дозволу на викиди забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел (силосна яма та критий сінник де зберігаються тюковане сіно та солома, що знаходяться за адресою: с. Шилівка, Великобагачанський район, Полтавська область); до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), на водні свердловини № 1 с. Онищенки, № З с. Паненки Решетилівського району, Полтавської області;
в частині використання свердловин до дотримання умов дозволу на спецводокористування № 72/ПЛ/49д-17 встановлення зон санітарної охорони водозаборів; огородження першого поясу суворого режиму зони санітарної охорони артезіанських свердловин; подачі звітів про водокористування за формою № 2ТП-водгосп (річна); ведення первинного обліку води згідно показів лічильника; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території на якій здійснює господарську діяльність підприємство, а саме встановлення спостережних свердловин (с. Шилівка Решетилівського району, Полтавської області біля гноєсховища; біля вигрібу с. Паненки та с. Онищенки Решетилівського району, Полтавської області).
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що в ході планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Селянського (фермерського) господарства "С.Г.М." інспекцією виявлено порушення, які на думку позивача створюють достатню підставу для заборони (зупинення) діяльності підприємства до їх усунення.
Ухвалою суду від 30.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3750/18, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
10.12.2018 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач вказує на безпідставність позову з огляду на те, що позивачем не вказано саме які наслідки настануть у разі не застосування такого заходу та не надано доказів в підтвердження наявності підстав для застосування такого заходу реагування (а.с. 66-70).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
15 серпня 2018 року Держекоінспекцією видано наказ № 33/07-03 та направлення № 33/07-04, на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища діяльності Селянського (фермерського) господарства «С.Г.М.». За результатами перевірки складено акт № 33/07-04 /а.с. 9-44/.
Посилаючись на те, що Селянським (фермерським) господарством «С.Г.М.». допускається провадження господарської діяльності з порушеннями, які на думку позивача створюють достатню підставу для заборони (зупинення) діяльності підприємства до їх усунення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Державна екологічна інспекція Центрального округу (далі - Держеконіспекція) здійснює свої повноваження згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою КМУ від 19.04.2017 № 275, та Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 17.05.2018 року № 82.
До повноважень Держеконіспекції, віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Держекоінспекцією під час натурного обстеження на території тракторної бригади за адресою: Полтавська область, АДРЕСА_1 район, с. Рокита, вул. Молодіжна, 4, виявлено паливороздавальний пункт (автозаправну станцію) для власного автотранспорту та сільськогосподарської техніки СФГ «С.ГМ", який складається із наземних металевих ємкостей об`ємом більше 15 кубічних метрів та паливороздавальної колонки. Автозаправний комплекс (АЗС для власного автотранспорту та техніки) належить до другої категорії видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із ст.3, п. 3, п.п. 4 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (поверхневе та підземне зберігання викопного палива чи продуктів їх переробки на площі 500 квадратних метрів і більше або об`ємом (для рідких або газоподібних) 15 кубічних метрів і більше).
Згідно частини 1 ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Оцінці впливу на довкілля не підлягає планована діяльність, спрямована виключно на забезпечення оборони держави, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, наслідків антитерористичної операції на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
СФГ «С.Г.М.» не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на поверхневе зберігання продуктів переробки викопного палива об`ємом 15 кубічних метрів і більше на АЗС для власного автотранспорту та сільськогосподарської техніки СФГ «С. ОСОБА_1 .М.», що розташована: Полтавська область, Решетилівський район, с. Онищенки, вул. Шевченка, 79-А в, що є невиконанням частини 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до п. 21 Переліку видів діяльності та об`єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого постановою КМУ від 28.08.2013 № 808, автозаправні станції та комплекси, а також автогазонаповнювальні компресорні станції, автомобільні газозаправні станції зрідженого газу становлять підвищену екологічну небезпеку.
СФГ «С. ОСОБА_1 .М.» здійснює господарську діяльність, а саме здійснює поверхневе зберігання продуктів переробки викопного палива об`ємом 15 кубічних метрів і більше на паливороздавальному пункті (по суті - автозаправній станції), яка використовується для власного автотранспорту та сільськогосподарської техніки, що розташована: Полтавська область, Решетилівський район, с. Онищенки, вул. Шевченка, 79-А за відсутності документу дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, а саме: висновку з оцінки впливу на довкілля (п.4 Додатку до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»).
Під час натурного обстеження території молочнотоварної ферми в с. Шилівка, Решетилівського району, Полтавської області виявлено силосну яму з силосом та критий сінник де зберігаються тюковане сіно та солома. Всі вищезазначені стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутні в дозволі на викиди, невраховані в документах, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для СФГ «С. ОСОБА_1 .М.» та в звіті по інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням абзацу другого частини першої статті 10, частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Отже, СФГ «С. ОСОБА_1 .М.» допускається провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Представлено дозвіл на спеціальне водокористування СФГ «С. ОСОБА_2 М.» від 25.10.2017 № 72/ПЛ/49д-17 термін дії до 21.09.2022 на 4 водних свердловин (№ 1 с. Онищенки Решетилівського району, № З с. Паненки Решетилівського району, №1 с. Шилівка Решетилівського району, № 4 с. Шилівка Решетилівського району (законсервована)) та поверхневий водозабір з річки Псел лівої притоки річки Дніпро біля с. Шилівка Решетилівського району.
Відповідно до представленого дозволу СФГ «С.Г.М.» здійснює забір, очищення та постачання води населенню с. Онищенки, с. Паненки.
При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами у СФГ «С.Г.М.» відсутній, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання». Так, у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Отже, СФГ «С. ОСОБА_1 .М.» здійснюється самовільне користування надрами (підземними водами) для здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами).
Умовами дозволу на спеціальне водокористування передбачено: дотримуватись вимог водного законодавства, зокрема ст. 44 Водного кодексу України щодо обов`язків водокористувачів; не пізніше 1 лютого наступного за звітним роком подавати звіт за формою 2-ТП-водгосп (річна).
Під час перевірки було встановлено, що проект зон санітарної охорони водозаборів СФГ «С.Г.М.» відсутній; перший пояс суворого режиму зони санітарної охорони артезіанських свердловин СФГ «С.Г.М.» не огороджено; звіти про водокористування за формою № 2Ш-водгосп (річна), не подаються; водні свердловини СФГ «С.Г.М.» обладнана лічильником, але первинний облік води згідно показів лічильника не ведеться; не здійснюються заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території на якій здійснює господарську діяльність підприємство. Вищеозначені порушення свідчать про недотримання СФГ «С.Г.М.» умов дозволу на спеціальне водокористування від 25.10.2017 року № 72/ПЛ/49д-17
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Отже, суб`єкти господарювання здійснюють використання природних ресурсів на підставі спеціального природокористування.
Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування - здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до статті 55 Водного кодексу України умови дозволу на спеціальне водокористування є обов`язковими для водокористувачів.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно ч. 7 ст. 7 цього ж Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З огляду на викладене, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 42149108) до Селянського (фермерського) господарства "С.Г.М." (вул. Молодіжна, 4, с. Рокита, Великобагачанський район, Полтавська область, 38353, код ЄДРПОУ 25162181) про тимчасова заборона (зупинення) діяльності задовольнити.
Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Селянського (фермерського) господарства “С.ГМ.” (Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вул. Молодіжна, 4, код ЄДРПОУ 25162181 ), а саме:
- в частині виконання робіт по зберіганню рідкого палива до отриманого висновку з оцінки впливу на довкілля на поверхневе зберігання продуктів переробки викопного палива об`ємом 15 кубічних метрів і більше на АЗС, що розташована в с. Рокита, Великобагачанського району Полтавської області; до отримати дозволу на викиди забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел (силосна яма та критий сінник де зберігаються тюковане сіно та солома, що знаходяться за адресою: с. Шилівка, Великобагачанський район, Полтавська область); до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), на водні свердловини № 1 с. Онищенки, № З с. Паненки Решетилівського району, Полтавської області;
- в частині використання свердловин до дотримання умов дозволу на спецводокористування № 72/ПЛ/49д-17 встановлення зон санітарної охорони водозаборів; огородження першого поясу суворого режиму зони санітарної охорони артезіанських свердловин; подачі звітів про водокористування за формою № 2ТП-водгосп (річна); ведення первинного обліку води згідно показів лічильника; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території на якій здійснює господарську діяльність підприємство, а саме встановлення спостережних свердловин (с. Шилівка Решетилівського району, Полтавської області біля гноєсховища; біля вигрібу с. Паненки та с. Онищенки Решетилівського району, Полтавської області).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05 листопада 2019 року.
Суддя А.Б. Головко