
Справа № 464/5085/19
пр.№ 2-а/464/190/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.11.2019 року
Сихівський районний суд міста Львова в складі:
головуючого – судді Теслюка Д.Ю.,
за участі секретаря судового засідання Чуби Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 19.09.2019 р. звернувся в суд із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ДПО18 №304505 від 06.09.2019 р. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, а також закрити справу за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП.
В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що 06.09.2019 року поліцейським Новороздільського ВП винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. Вказаною постановою встановлено, що він 06.09.2019 р. о 11.15 год. у м.Новий Розділ по вул.Ходорівській, 3, керував транспортним засобом марки «Mazda», р.н. НОМЕР_1 , у якого були затоновані розсіювачі задніх фонарів, чим порушив п. 31.4.3 ґ ПДР. Зазначені дії поліцейського вважає протиправними, а постанову такою, що підлягає скасуванню, з огляду на таке. 06.09.2019 р. близько 11:00 год. він перебував в салоні даного автомобіля, який був припаркований у м.Новий Розділ на узбіччі. До нього підійшли працівники поліції, які вказали на порушення ПДР, однак він надав пояснення про те, що нанесена захисна плівка для запобігання механічним ушкодженням і вона жодним чином не зменшує прозорість фар чи світлопропускання. У подальшому він поїхав, на вказаному місці працівники поліції не складали жодних процесуальних документів, однак 13.09.2019 р. отримав дану постанову. Зазначає, що ним не було порушено п. 31.4.3 ґ ПДР, оскільки заборона стосується виключно покриття, яке безпосередньо зменшує прозорість чи світло пропускання приладів автомобіля. У даному випадку вказаного порушення не було допущено, жодних доказів вчинення ним правопорушення у постанові не наведено, додатків до такої немає.
Ухвалою від 23.09.2019 року прийнято до розгляду адміністративний позов та відкрито провадження у даній адміністративній справі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, звернувся в суд із заявою, в якій просить розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить такі задовольнити. Окрім цього, 11.11.2019 р. від позивача ОСОБА_1 надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів адміністративної справи.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
За умовами ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Як вбачається з постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі від 06.09.2019 р. серії ДПО18 №304505 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. у зв`язку з тим, що він 06.09.2019 р. о 11.15 год. у м.Новий Розділ по вул.Ходорівській, 3, керував транспортним засобом марки «Mazda», р.н. НОМЕР_1 , у якого були затоновані розсіювачі задніх фонарів, чим порушив п. 31.4.3 ґ ПДР.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень КУпАП правопорушення, виявлені в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, мають бути зафіксовано за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно із ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача. Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Позивач ОСОБА_1 обґрунтовуючи позовні вимоги, заперечив факт порушення ним ПДР.
Представником відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області не надано належних доказів на підтвердження вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП, а саме щодо порушення останнім п. 31.4.3 ґ ПДР.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд прийшов до висновку, що інспектор патрульної поліції дійшов до передчасного висновку щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, повно та всебічно не дослідивши всі обставини справи.
Згідно зі ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає, зокрема, рішення про скасування постанови і закриття справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З вищенаведеної норми права вбачається вичерпний перелік повноважень суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. При цьому вказана процесуальна норма права є спеціальною по відношенню до ст. 245 КАС України.
Враховуючи заявлені позовні вимоги та вищевказані приписи ч.3 ст. 286 КАС України, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задовольнити, скасувати постанову серії ДПО18 від 06.09.2019 р. та закрити провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України,
у х в а л и в:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 №304505 від 06.09.2019 р., винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.121 КУпАП – скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення – закрити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Львівській області (код ЄДРПОУ 40108833, м.Львів, пл.Григоренка,3).
Суддя Теслюк Д.Ю.