
_____________________ Справа № 520/10879/17
Провадження № 2/520/2059/19
УХВАЛА
19.11.2019 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Огренич І.В.
при секретарі – Луцюк Р.П.
за участю представника позивача – ОСОБА_1 .,
представника 3-ої особи ОСОБА_2 – адвоката Лісовської М.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3 до Одеської міської ради, 3-ті особи: Виконком Одеської міської ради, Київська районна адміністрація Одеської міської ради, ОСОБА_2 про визнання частково незаконним та скасування розпорядження органу місцевого самоврядування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Одеської міської ради, 3-ті особи: Виконком Одеської міської ради, Київська районна адміністрація Одеської міської ради, ОСОБА_2 та просить визнати незаконним, скасувати розпорядження УЖКГ Одеського міськвиконкому від 29.03.1999 року №261 «Про перерахунок ідеальних частин у домоволодінні АДРЕСА_1 та видачу свідоцтва про право власності, що належить ОСОБА_3 », в частині розрахунку часток.
У судовому засіданні представник 3-ої особи: ОСОБА_2 – адвокат Лісовська М.М. просила провадження по справі закрити, оскільки дана справа відноситься до адміністративної юрисдикції.
Вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають, зокрема, з цивільних та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У частині першій статті 1 ЦК України указано, що цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Разом з тим за приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, чинній на час звернення до суду з позовом та розгляду справи в судах першої й апеляційної інстанцій) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).
Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб`єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов`язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов`язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб з суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядку судового провадження.
У позовній заяві позивач просить визнати незаконним та скасувати розпорядження УЖКГ Одеського міськвиконкому від 29.03.1999 року №261 «Про перерахунок ідеальних частин у домоволодінні АДРЕСА_1 та видачу свідоцтва про право власності, що належить ОСОБА_3 », в частині розрахунку часток.
Указані позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність правового акту законові.
Згідно постанови від 18.12.1995 року №1022«Про затвердження Положення про управління житлово-комунального господарства обласної, Севастопольської міської державної адміністрації», (яка діяла на час спірних правовідносин) Управління має право: здійснювати контроль за виконанням підприємствами, установами
та організаціями незалежно від форм власності, а також громадянами
нормативних актів з питань утримання та ремонту житлового фонду,
експлуатації комунальних об`єктів, благоустрою територій;
вносити відповідним місцевим органам державної виконавчої
влади пропозиції про припинення будівництва, реконструкції,
розширення об`єктів виробничого та іншого призначення незалежно
від форм власності у разі порушення вимог законодавства,
стандартів і технічних умов щодо комунального забезпечення;
залучати спеціалістів інших підрозділів обласної державної
адміністрації, підприємств, установ та організацій, об`єднань
громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду
питань, що належать до його компетенції;
отримувати в установленому порядку від інших підрозділів
обласної державної адміністрації, представницьких органів, органів
місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій
інформацію, документи та інші матеріали, а від місцевих органів
державної статистики - безоплатно статистичні дані, необхідні для
виконання покладених на нього завдань;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать
до його компетенції.
Управління у процесі виконання покладених на нього завдань
взаємодіє з іншими підрозділами обласної державної адміністрації,
представницькими органами та органами місцевого самоврядування, а
також підприємствами, установами та організаціями, об`єднаннями
громадян.
Одеська міська рада, як орган місцевого самоврядування, відповідно до статті 25 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання.
У статті 30 вищевказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Отже, спори, які виникають за участю суб`єкта владних повноважень з метою реалізації у спірних відносинах наданих йому законодавством владних управлінських функцій, є публічно-правовими.
При таких обставинах та враховуючи, що п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд вважає, що провадження по справі за позовом ОСОБА_3 до Одеської міської ради, 3-ті особи: Виконком Одеської міської ради, Київська районна адміністрація Одеської міської ради, ОСОБА_2 про визнання частково незаконним та скасування розпорядження органу місцевого самоврядування підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.255,258,261,353 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Провадження по справі за позов ОСОБА_3 до Одеської міської ради, 3-ті особи: Виконком Одеської міської ради, Київська районна адміністрація Одеської міської ради, ОСОБА_2 про визнання частково незаконним та скасування розпорядження органу місцевого самоврядування – закрити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі в п`ятнадцятиденний строк, з дня проголошення ухвали, апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцятиднів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Огренич І. В.