
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 листопада 2019 р. Справа № 120/3187/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян М.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання: Бабія М.С.
представника позивача: Молчанюка О.О.
представника відповідача: Вербицької Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 0240/2644/18-а задоволено її позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, визнано протиправним та скасовано рішення пенсійного органу № 023830001179 від 05.02.2018 року. Дане рішення набрало законної сили та виконане відповідачем у добровільному порядку. Однак, на думку позивачки, пенсія виплачується у розмірі меншому, аніж вона мала б становити. Так, 22.04.2019 року позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію по стажу та по заробітній платі за матеріалами пенсійної справи. Проте, дана заява не розглянута, а пенсія не перерахована.
У зв`язку з наведеним вище, представник позивачки звернувся до суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.10.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін. Крім того, даною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України та 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України, а позивачу - 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 25.10.2019 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву відповідно якого, представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог позивача. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року у справі № 0240/2644/18-а зобов`язано призначити з 23.01.2018 року пенсію за віком ОСОБА_2 , нарахувати та виплатити з указаної дати пенсію відповідно до законодавства України. Зазначене рішення суду управлінням було виконане, поновлено виплату пенсії відповідно до чинного законодавства.
Тому, на думку відповідача, під час виконання своїх повноважень відповідач діяв на підставі та в межах законодавства.
У судому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечувала щодо заявленого позову та просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзив на позов.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 0240/2644/18-а від 13.11.2018 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання неправомірним рішення та зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці за № 023830001179 від 05.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії та протокол №023830001179 від 05.02.2018 року. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці призначити з 23.01.2018 року пенсію за віком ОСОБА_2 , нарахувати та виплатити з указаної дати пенсію відповідно до законодавства України.
19.02.2019 року Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці повідомило позивачку про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 0240/2644/18-а від 13.11.2018 року, при цьому зазначивши, що виплата заборгованості з 23.01.2019 року по 28.02.2019 року буде виплачена одною відомістю в сумі 18929,61 грн в березні 2019 року.
Не погоджуючись з таким розміром нарахованої пенсії, 22.04.2019 року позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію по стажу та по заробітній платі за матеріалами пенсійної справи. Проте, дана заява не розглянута, а пенсія не перерахована.
У зв`язку з наведеним вище, представник позивачки звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до вимог статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з вимогами частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з приписами частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 15 Закону № 1058-IV визначено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до вимог частини 1 статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Наявні у матеріалах справи докази вказують про те, що позивачка перебувала та підлягала загальнообов`язковому пенсійному страхуванню. Відповідно до довідки форми ОК-5, яка знаходиться у матеріалах справи, із заробітної плати позивачки проводилось нарахування та утримання страхових внесків.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається множенням коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи визначеного відповідно до статті 25 вказаного Закону на заробітну плату (дохід) застрахованої особи у гривнях.
Відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року; у разі якщо страховий стаж становить менший період, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Згідно з частиною другою статті 40 вказаного Закону, при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії застосовуються коефіцієнти заробітної плати (доходу) саме за місяці страхового стажу.
Враховуючи наведене, Пенсійний фонд у свою чергу може врахувати коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен календарний місяць роботи, в який сплачувалися страхові внески, розраховуючи вказані коефіцієнти шляхом ділення фактичних сум заробітку для нарахування пенсії на заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Приписами пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення (пункт 1.7 Порядку №22-1).
Згідно з пунктом 2.7 Порядку №22-1 про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 р. за № 41/26486 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Пунктом 4.1 Порядку №21-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 13.11.2018 року у справі № 0240/2644/18-а, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Вінниці призначено та нараховано пенсію ОСОБА_2 у мінімальному розмірі (рішення № 023830004703 від 19.02.2019 року).
Не погоджуючись з таким розміром пенсії, 22.04.2019 року позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію по стажу та по заробітній платі за матеріалами пенсійної справи.
Приписами частин 4-5 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Отже, Управління отримавши заяву позивачки про перерахунок пенсії від 22.04.2019 року, зобов`язано було розглянути її упродовж 10 днів.
Проте, заява ОСОБА_2 на сьогоднішній день не розглянута, а пенсія не перерахована.
Разом із тим, представником відповідача було долучено до матеріалів справи копію протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 03.05.2019 року. Однак, судом встановлено, що даний перерахунок було проведено у зв`язком з уточненням даних в ЕПС від 01.05.2019 року, а не у зв`язку із розглядом заяви позивачки.
В матеріалах справи міститься лише службова записка №801/А-10 від 19.08.2019 року відділу контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення управління застосування пенсійного законодавства, в якій містяться зауваження щодо матеріалів пенсійної справи.
Однак, позивачці не було повідомлено посадовими особами відповідача щодо відсутності документів необхідних для перерахунку пенсії по віку, а також не надано жодних роз`яснень щодо необхідності подати додаткові документи, як то витяг з Державного раєстру актів цивільного стану громадян про шлюб, щодо підтвердження дошлюбного прізвища.
Враховуючи викладене, суд визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_2 від 22.04.2019 року за №004703/036 3869/2152 про перерахунок пенсії по стажу та по заробітній платі за матеріалами пенсійної справи.
Щодо вимоги позивачки про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 по стажу та по заробітній платі відповідно до матеріалів пенсійної справи, починаючи з 23.01.2018 року слід зазначити наступне.
Як встановлено вище, у матеріалах справи містяться докази, які вказують на те, що позивачка перебувала та підлягала загальнообов`язковому пенсійному страхуванню. Відповідно до довідки форми ОК-5 із заробітної плати ОСОБА_2 проводилися нарахування та утримувалися страхові внесків.
При цьому, приписами абзацу 2 пункту 4.3 Порядку № 21-1 визначено, що після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.
Отже, право на перерахунок пенсії у позивачки виникло з дати призначення пенсії, тобто з 23.01.2018 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зобов`язане провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 по стажу та по заробітній платі відповідно до матеріалів пенсійної справи, починаючи з 23.01.2018 року.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_2 від 22.04.2019 року за №004703/036 3869/2152 про перерахунок пенсії по стажу та по заробітній платі за матеріалами пенсійної справи.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до загального стажу та по заробітній платі відповідно до матеріалів пенсійної справи, починаючи з 23.01.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_2 (штр. АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403)
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 19.11.19 року.
Суддя Мультян Марина Бондівна